Разработка урока "Grammar: Past Perfect " 8 класс

Разработка урока английского языка в 8 классе
Дата: 13.02.14.
Класс: 8 «С»
Тема: Grammar: Past Perfect (Unit 7.Sporting life)
Тип урока: урок повторения пройденного материала
Форма организации познавательной деятельности: индивидуальная, групповая,
коллективная
Цели урока:
образовательные:
- создать условия для отработки навыков и умений в восприятии речи на слух при
прослушивании речи на аудиозаписи;
-создать условия для повторения грамматического явления как The Past Perfect(прошедшее
законченное время)
развивающие:
- создать условия для развития памяти, воображения и внимания учащихся;
-содействовать развитию умений осуществлять рефлексивную деятельность.
воспитательные:
- способствовать формированию интереса к изучению культуры страны изучаемого языка
- развитие умений работать в коллективе;
- содействовать формированию толерантности в отношении к культуре своего и других
народов.
Задачи урока:
1. Объяснить учащимся правила “The Past Perfect” и дать наглядную информацию на слайдах;
2. Совершенствовать умения учащихся в аудировании.
3. Применить и усовершенствовать на практике знания The Past Perfect при выполнении
упражнения 3.
4. Практиковать навыкам составления предложений используя “The Past Perfect”.
Ожидаемые результаты: у детей будут совершенствоваться навыки аудирования, закрепят
изученный материал, выполняя упражнения, проверят свои знания.
Оборудование урока: учебник английского языка 8 класса «New Matrix», рабочая тетрадь к
учебнику «New Matrix», компьютер, проектор, СД диск по данному курсу, презентация, доска.
Ход урока
1. Начало урока (3 мин)
1.1. Организационный момент
Учитель
Ученики
Hello! I’m glad to see you!
How are you?
I’m fine! Thank you!
What date is it today?
Thank you!
Ok. Let’s start our lesson.
Hello!
Fine! Thank you. And you?
Today is the 13
th
of February
1.2. Постановка цели
Today we will learn Past Perfect.
Please, open your books at page 92
2. Речевая зарядка (5 мин)
Exercise number 1.
“Look at the picture and answer the questions”
Discuss these questions in pairs in 2 minutes,
please.
Are you ready? Ok.
Let’s begin.
Thank you!
1. Who is in the picture and where are they?
2. What are they doing?
3. Would you like to do this?
(Работают в парах, обсуждают вопросы)
(Устно отвечают на вопросы.)
The picture shows divers swimming with a
dolphin in the ocean. The dolphin looks very
friendly. One of the divers is touching it.
3. Практика аудирования (10 мин)
And now you will listen to a story.
Look at the task of the 2
nd
exercise.
…, read please.
Thank you. Read the 1
st
event and translate it.
Listen to a story about an accident. As you listen,
number these events in the correct order.
а. They all ran up the beach as fast as possible.
Они все побежали на берег так быстро как
могли.
b. Jenny started swimming towards the beach.
Дженни начала плыть к берегу.
c. Anny and Tom followed Jenny. Энни и Том
поплыли за Дженни.
d. They all saw a fin. Они все увидели
Are you ready to listen? Ok!
What is the 1
st
event? ...
Ok, good job
плавник.
e. Jenny explored an underwater cave.
Дженни исследовала подводную пещеру.
(Все слушают аудиозапись.)
1.e 2.b 3.c 4.a 5.d
3. Практика аудирования (5 мин)
Look at the exercise number 3.
And now you will listen to a story again and
complete these 4 sentences using Tom’s exact
words.
Look at the sentences, please.
Are you ready? Ok.
(аудиозапись)
… read the 2
nd
sentence please
Excellent!
1. one day we were all swimming about in the
water as usual.
2. Lenny was exploring an underwater cave.
3. I realized that Jenny had started swimming as
fast as she could.
4. We were just getting to the shallow water
when I heard Jenny screaming.
4. Grammar check. The past perfect (10 мин)
Look at the Grammar check.
Now you will revise The Past perfect.
Look at 1
st
exercise of Grammar check.
Look at sentence 3 above and complete he rule
about the past perfect.
Right.
Please look at the “Uses” Read!
I give you 2 minutes. Answer the questions,
please.
Ok, let’s check the answers.
Next exercise is 3rd.
Please read it. Nice!
(Ученики изучают 3 предложение и выводят
правило Past Perfect)
3. I realized that Jenny had started swimming as
fast as she could.
So, to create the past perfect we use
had + past participle
Andy had a swim first.
The action happened one after the other.
A was nervous because I had never ridden
before.
5. Закрепление материала (5 мин)
Look at these slides, please. (на экран
выводятся 3 слайда в Microsoft Point c
правилами и примерами Past Perfect)
1 слайд. Look at the 1
st
slide.
The positive form of the past perfect:
I / you / she, etc. had done it.
Negative form: I / you / she, etc. had not done it.
Question form: Had I / you / she, etc. done it?
For example:
2 слайд. There are time words of the Past
Perfect.
Please, read the 1
st
sentence…and translate.
Good job, children.
When you got there, everyone had left. Когда
ты пришел туда, все уже ушли.
1. He had been in Paris for two month / since
August
2. He found that his flight had just / recently/
already left.
3. It was the first / second / third time I had met
her.
4. By 5.30 everyone ad left.
5. By the time I arrived, the film had finished.
6. When I got up, Julia had already gone to
work.
7. We did the washing-up after / as soon as the
guests had left.
6. Заключительный этап (5 мин)
6.1. Подвести итоги урока;
Ok. And your marks for this lesson.
6.2. Объяснить и записать домашнее задание;
And now it’s time to write down your homework.
So, your homework:
exercises
page
in workbooks
7.3. Поблагодарить учащихся за урок.
Thank you very much! See you!
See you!