Разработка урока "Королевство цифр" 5 класс

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение городского округа Балашиха
«Средняя общеобразовательная школа № 12 с углубленным изучением отдельных предметов»
Разработка урока английского языка в
5 классе
на тему « Королевство цифр »
Разработала: учитель английского языка
Семченко Марина Николаевна
г.о. Балашиха
2015
Цель: - проконтролировать грамматические и лексические навыки;
- развивать коммуникативные навыки, творческие способности;
- воспитывать командный дух в классе.
Оборудование: - доска;
- раздаточный материал;
-компьютер;
-колонки;
- мяч.
Ход урока
I. Оргмомент.
Good morning, my dear friends! Today we have an unusual lesson. This is a magic
fairy tale about the numerals. Can you count in Russian? And in English? Let’s
share our group.
Класс делится на две команды. Каждая команда представляет свою.
1 team :We are the Tigers, we’re kind, clever and mighty. That’s why we say:
«Small steps. Big results. It is all about us
2 team : We are the Lions, we’re brave, wise and polite. That’s why we say:
« Learning to do, doing to learn
В класс входит Король английских чисел: Hello, children! I am the King
of the Kingdom of English Numbers. I’ll tell you my story and you, teams, try to
write all numbers, which you will hear. Who will write more numbers will begin
the game.
“I am the King of the Kingdom of English numbers. I’m 50 years old. I was born
in the year 1964. My address is 35, Wall Street, Cardiff City. I have a big family.
There are 8 members in my family. They are: my wife, 3 sons, 3 daughters. Now I
am not in my Kingdom. The wind has brought me here. I don’t know how I can
return home. You can help me if you all do these steps and I will be able to return
home.
II. Игра.
Teacher: Children, let’s help our King to come back. Are you agree?
Cl: Yes, we are agree.
1 competition: « Can you call the correct number ».
Teacher:I’ll call the number in Russian and you’ll pronounce it in English.
Учащиеся становятся в круг, ведущий - в центре. Ведущий поочередно
бросает мяч участникам первой и второй команды, называя число по-русски.
Каждый поймавший мяч называет это же число по-английски и бросает мяч
обратно. Правильный ответ 1 балл.
2 competition: « Connect the dots »
Teacher: Now you must connect the dots.
the second
the fifth
the thirteenth
the first
the third
the tenth
13,2,10,1,5,3
На листках бумаги раздаются задания. Учащиеся должны соединить
точки стрелками в указанном порядке. Правильный ответ 1 балл.
3 competition : «Don’t Say “Four”.
Teacher: Children, can you count well?
Ann: Of course, we can.
Teacher: How far can you count?
Pavel: Up to one hundred.
Oleg: Up to one thousand.
Victor: Up to one million.
Teacher: Let’s count up to one hundred…
Masha: It is not interesting…
Teacher : No? But we begin to count in English and when we reach the figure 4,
we must say » stop».
Ребята начинают считать, однако, когда дойдут до числа с цифрой 4, они
должны сказать вместо него слово stop. Например: one, two three, stop, five,
… twelve, thirteen, stop, fifteen, … twenty-two, twenty-three, stop, etc.
4 competition: «Мatch the indicators»
Teacher: Match the transcription with the corresponding number,
На отдельных литках бумаги раздаются задания. Задача участников –
соединить транскрипцию с соответствующей цифрой с помощью стрелок.
Правильный ответ 1 балл.
14
38
67
94
12
51
100
[siksti sevn]
[fifti w˄n]
[fɔ:tin]
[h˄ndrəd]
[nainti fɔ:]
[ɵɜ:ti eit]
[twelv]
5 competition: « Listen and write down »
You must put the figures correctly which the King will dictate.
На карточках раздаются задания. Задача участников – правильно
расположить цифры, которые продиктует Король. Правильный ответ – 1
балл.
19
26
33
48
50
61
84
100
(50, 19, 33, 84, 26, 48, 100, 61)
6 competition: the captains ' contest «Telephone number »
Teacher : The captain receives the phone ‘number then he dictates to his
opponent.
Капитан каждой команды получает телефонный номер, диктует его
противнику, тот записывает номер на доске. Правильный ответ 2 балл.
Teacher : Are you tired? We’ll do our physical exercises:
One, two tie your shoe! (Try to tie shoes)
Three, four mop the floor! (Move as you mop the floor)
Five, six pick up bricks! (Make an imaginary wall)
Seven, eight wash a plate! (As you wash plates with a duster)
Nine, ten begin again!
(Thats the end!)
(повторяется несколько раз с увеличением темпа выполняемых действий)
7 competition: «Guess the word»
Teacher :You give the papers with your task you must decode the word.
Каждой команде на листочках дается задание, в котором, расшифровав
предложения нужно угадать слово. (supper)
When does Masha eat the fruit? Guess the word.
Wash, number, help, plate, please, floor.
1) The third letter of the first word.
2) The second letter of the second word.
3) The fourth letter of the third word.
4) The first letter of the fourth word.
5) The third letter of the fifth word.
6) The fifth letter of the sixth word .
8 competition: «Decide the examples »
Teacher :Let’s decide the maths
Примеры записаны на отдельных листочках, которые лежат лицевой
стороной вниз. Участники по очереди вытягивают, крепят его к доске, рядом
записывают результат и называют его по-английски. 1 пример 2 балла.
Let’s count our results. You are the best pupils and friends. You did all steps and
helped our King to return home, Say him good buy!
III. Подведение итогов. Рефлексия. Now we’re listening to the song,
Звучит песня «If you are happy»