Конспект урока "Рух води у Світовому океані. Припливи і відпливи. Течії" 6 класс

Тема. Рух води у Світовому океані. Припливи і відпливи. Течії.
Мета: поглибити знання школярів про Світовий океан; формувати уявлення про види руху води в ньому;
розкрити причини виникнення припливів і відпливів, океанічних течій та їх наслідки; розвивати логічне
мислення; формувати вміння узагальнювати, систематизувати знання, аналізуючи різні джерела
географічної інформації.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, зошити, атласи, глобуси, карта півкуль, презентація « Припливи і відпливи,
океанічні течії», мульфільм про козаків.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Вчитель демонструє кадри мульифільму на яких козаки перепливали холодну, а потім теплу течію.
- Що сталося?. Чому козаки пливучи на човні по океану спочатку перетворилися на крижану брилу, а потім
пливучи далі знову стали такими як і були? ( Учні висувають свої припущення).
- Кажуть, що рибаки на берегах океану знають коли їм розтягувати сітки. Море як дихає – то підходить вода
до берега, то з часом відкочується назад, залишаючи в сітках рибу. І так відбувається постійно. Як ви
думаєте, чи можливо таке, а може це вигадка?
- Кажуть, що раніше вітрильники, пливучи по океану могли рухатися далі навіть у безвітряну погоду. Що це
за природна сила допомагала морякам? Правда це чи ні?
Хочете дізнатися про причини цих явищ? Прийшов час це зробити. ( Вчитель оголошує тему уроку).
III. Актуалізація опорних знань і вмінь
Дайте відповіді на питання і знайдіть об'єкт на карті.
Найбільший океан?
Найхолодніший океан?
Другий за площею на Землі?
Океан, який омиває півострів Індостан?
Найтепліший океан?
Найсолоніше море?
IV. План вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя з використанням презентації «Рух води в океані».
1. Морські течії безперервний рух морських вод з одного місця в інше.
2. Припливи і відпливи – періодичні коливання води зумовлені силами тяжіння Місяця і Сонця.
Робота в групах. Завдання і питання для першої групи.
- Чому на картах течії позначено червоним кольором і синім?
- Як відрізняються течії за температурою? Які називають холодними, а які теплими?
Завдання 1. Опрацювати текст підручника на ст. 165. Дати відповідь на поставлені питання.
Завдання 2. Розглянути малюнок «Течії Світового океану». Який напрям течій у Північній і Південній
півкулях?
Завдання 3. Здійсніть навколосвітню подорож на вітрильнику по 30 градусу південної широти. Де буде
плисти легше, а де важче? Чому?
Завдання для другої групи , яка працює над питанням «Припливи і відпливи»:
1. Дослідіть за допомогою карти в яких морях, затоках, океанах будуть потужніші припливи і відпливи.
2. Опрацюйте відповідний текст підручника. Чому рівень океанів і морів періодично змінюється? Зазвичай
двічі на добу.
3. Як би ви використали таке природне явище як припливи і відпливи?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Про течії говорять, що це річки в океані. Спростуйте, або підтвердіть цей вислів.
Температура води Гольфстрім приблизно 12 градусів, а Канарської від 12 до 26 градусів вище нуля. Але
Гольфстрім на карті позначено як теплу течію, а Канарську як холодну. Поясніть як це так може бути.
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний текст підручника.