Конспект урока "Favourite subjects"

Friday, 11
th
September
Topic: Favourite subjects.
Цель: аудирование с выборочным пониманием заданной информации
Задачи:
Образовательная:
развитие речевой активности;
Развивающая:
развитие языковых способностей, готовности к коммуникации;
развитие положительных эмоций и чувств школьников.
Воспитательная:
Воспитывать рациональное отношение к учебной деятельности.
Речевой материал: Maths, Science, PE, IT, History, English, Geography.
Grammar: the verb “to be”
Оснащение урока:
ПК
Аудиозаписи
Презентация «to b
Презентация для работы в оболочке интерактивной доски
ХОД УРОКА
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
I. Подготовительный этап
1. Организационный
момент.
Good morning!. I’m glad to see you here!
Take your seats please.
Good morning. We are glad to see you
too.
2. Речевая разминка
Постановка цели урока
Who can tell me, what day is it today?
Ok, you are right! What date is it today?
How many days of week do you know?
Well done! Once more all together!
Ok! I’m sure that today you are ready for our
lesson.
Today I’ll tell you a fairy-tale about the verb
“to be”. Do you want to know much more?
Today is Friday. Today is 11
th
of
September.
Sunday, Monday…Saturday.
Of course, yes!
yes!
II. Основной этап
(презентация глагола и выполнение
упражнений на интерактивной доске
вместе с учащимися)
Now listen the dialogue and find examples of
the verb “to be”. Do you understand what you
should do?
Now you know when we use this verb. Will
you open your book on page 19 Ex. 7b. Read
the task very attentively! Do you understand
what you should do? Ok, next 7c.
How clever you are! Please, open your
notebook and write down the Ex. 8 p.29.
Anna, read the task.
Very well! Sasha, tell me please, how old are
you? Ok, ask this question to your partner!
Excellent work!
Учащиеся выполняют задания на
интерактивной доске
The students listen the dialogue
Yes!
Учащиеся выполняют упражнения.
I’m…
How old are you, Polina?
(The students do exercise in chain.)
III. Заключительный этап
1. Домашнее задание.
1. B Ex. 10, 11 p.29
2. Подведение итогов.
Выставление оценок
Today you’ve worked very well.
Your marks:
3. Прощание
Stand up! The lesson is over. Thank you for
your work today. See you on Monday! Bye!
Good-bye