Технологическая карта "Нан түрлері"
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 09.04.2018 ж
Білім беру саласы: Аппликация
Тақырыбы: Нан түрлері
Мақсаты: 1үлгі бойынша на түрлерің жапсырып, пішіндерді
әшекейлеуге үйрету;
2.қол икемділіктерін дамыту;
3. әсемдікке тәрбиелеу
Қолданылатын көрнекі құралдар: үлестірмелі материалдар, дайын
аппликация үлгілері,
сүрткіш
Билингвалды компонент:нан-хлеб;
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің
іс-әрекеті
Балалардың
іс-әрекеті
Мотивациялық-
қозғаушылық
Шаттық шеңбері:
Шаттанып тұрайық жылы
жүзбен
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген
Шуақ толған жанымыз,
жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына
бізден
Өлең шумақтарына қосылып
қимыл-қозғалысын жасайды
Ұйымдастыру-
іздестіру
-Балалар көктемнің бізге
берер сыйы қандай?
Сөздік жұмыс:
-Көктем мезгілі екенін қайдан
білеміз?
Наның қандай түрлері болады?
Сендердің алдарыңда әдемі нан
салуға арналған
тәрелкелер.Соған нан түрлерің
жасап салайық
Сергіту сәті:
Балалар жасаған жұмыстарын
тақтаға орналастырады.
-Көктем айы бізге өте мол
сыйлық береді.
-Ағаштың жапырағыбүршік
атады
Атайды
Қимылмен қайталайды.
Рефлексивті-
түзетушілік
Рефлексия
-Бүгінгі жасаған жұмыстарың
ұнады ма? Осы жасаған
жұмыстарыңды аналарыңа
Балалар қуанады.
сйылауға болады.
Балаларды мадақтайды
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек:нан түрлерін.
Нені игереді: геометриялық пішіндер арқылы нан түрлерің жапсыру
Нені біледі? желімді жағу тәсілдерін
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 11.04.2018 ж.
Бағдарлама тарауы: денешынықтыру
Тақырыбы: «Кырқаяқтар» (жоғары денені тік ұстап, кубиктерден аттап өту,
тізені биік көтеріп жүру).
Мақсаты:
➢ Балалардың жүрген кезде тепе – теңдігінің қызметін; аяқтарын көтеріп
тізені биік көтеріп жүру іскерлігін, жүрген кезде қолдары мен
аяқтарының келісілген қимылдарын жетілдіру, құрсаудан құрсауға
секірген кезде , аяқтарын жартылай бүге түсуге жаттықтыру;
➢ Жүгірген кезде кеңістікті бағдарлау іскерлігін жаттықтыру, қол, аяқ
бұлшықеттерін жетілдіру;
➢ Балаларды шапшандыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
➢ Құрал – жабдық: қырықаяқ (ойыншық), кубик, құрсау.
Билингвалды компонент: қырықаяқ-сороконошки;
Әрекет кезеңдері.
Тәрбиешінің іс – әрекеті.
Баланың іс –
әрекеті.
Мотивациялық –
қозғаушы
Кіріспе әңгіме: Балалар, мықты болу
үшін, деніміз сау болу үшін не
істеуіміз керек?
- Өте жақсы, ал біз
жаттығуларды немен
жасаймыз?
- Далада
серуендеу, әр
түрлі
жаттығулард
ы жасау
керек.
Іздену –
ұйымдастырушылық
- Балалар, бүгін сендерге
қонаққа қу түлкі келді, ол
жай емес сендердің
әрқайсысыларыңды бақылап
отырады.
I. Алшақ адыммен жүру,
жұппен жүру.
II. Жалпы дамыту
жаттығулары.
1. Б. қ.: аяқтары иықтың
бойында, қолдары
бүгілген.
1- Қолдарын кезекпен бүгу;
2- Қолдарын созу.
3- Б. қ. келу.
2. Б. қ.: аяқтары иықтың
8 рет.
5-6 рет.
бойында, қолдары
белінде.
1 – алға еңкею;
2- саусақтарын аяқтың ұшына
тигізу;
3- Б. қ. келу.
3. Б. қ.: аяқтары иықтың
бойында, қолдары
тізелерінің арасында
1 – тұру,
2 – қолдарын жан – жаққа,
3 - Б. қ. келу
4. Негізгі қимылдар.
1. Құрсаулардан секіру.
Орындау тәсілі: бірінен кейін бірі.
2. Кубиктен тізені жоғары
көтере аттап өту.
Орындау тәсілі: бірінен кейін бірі.
Қимылды ойын: «Мысық пен
торғайлар».
Жіптен үлкен шеңбер құрайды.
Шеңбердің ішіне ұарай тұру. Бір
баланы мысық қылып сайлап, ол
шеңбердің ортасында тұрады да, ал
басқалараы – торғайлар. Мысық
ұйықтайды, ал торғайлар шеңберге
секіріп, жемді шоқиды. Тірбиешінің
белгісі бойынша мысық тұрып,
торғайларды ұстайды. Торғайлар
қашады. Ұстап алған торғайларды
ортаға қояды.
Аз қимылды ойын «Қу түлкі қайда
тығылып қалды?».
Тәрбиеші түлкіні тығып қояды да,
ал балалар оны іздейді.
5 – 6 рет.
Балалар негізгі
қимылдарды
орындайды.
Балалар ойын
шарты бойынша
ойнайды.
Рефлексивті –
корригиялық
Түлкі балалардан сұрайды:
- Сендерге бүгін қызықты
болды ма?
- Бүгін сендермен қандай
жаттығулар жасадық?
Түлкі белсене қатысқан балаларды
мадақтап, қоштасады.
Балалар жауап
береді.
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: кубиктен тізені жоғары қарай көтеріп аттап өтуді;
Болу керек: қимылдың бағытын анықтау іскерлігі;
Істей біледі: қимылдарды тәрбиешінің дабылы бойынша бастап, аяқтауға,
құрсаудан құрсауға секірген кезде аяқтарын жартылай бүге білуді.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 13.04.2018 ж.
Білім беру саласы: «Денсаулық»
Бағдарлама тарауы: денешынықтыру
Тақырыбы: «Жыландар» (заттардың арасынан жүру және жүгіру).
Мақсаты:
➢ Балаларды жүру мен жүгіруде бағытты өзгертіп, заттардың арасынан
жүру мен жүгіруге жаттықтыру. Тепе – теңдігін жүргенде және
жүгіргенде сақтауды бекіту. Жүгірген кезде кеңістікті бағдарлау
іскерлігін жаттықтыру. Балаларды орындықтан секірген кезде жерге
жеңіл қонуға іскерлігін бекіту;
➢ Жүгірген кезде кеңістікті бағдарлау іскерлігін жаттықтыру, қол, аяқ
бұлшықеттерін жетілдіру;
➢ Балаларды шапшандыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Құрал – жабдық: Мысық (ойыншық), кірпіштер, орындық.
Билингвалды компонент: жылан-змея:
Әрекет кезеңдері.
Тәрбиешінің іс – әрекеті.
Баланың іс – әрекеті.
Мотивациялық –
қозғаушы
Кіріспе әңгіме: Балалар,
мықты болу үшін, деніміз
сау болу үшін не істеуіміз
керек?
- Өте жақсы, ал біз
жаттығуларды немен
жасаймыз?
- Далада
серуендеу, әр
түрлі
жаттығуларды
жасау керек.
Іздену –
ұйымдастырушылық
- Балалар, бүгін
сендерге қонаққа
мысық келді, ол жай
емес сендердің
әрқайсысыларыңды
бақылап отырады.
I. Алшақ адыммен
жүру, жұппен
жүру.
II. Жалпы дамыту
жаттығулары.
1. Б. қ.: аяқтары
иықтың
бойында,
қолдары
8 рет.
5-6 рет.
бүгілген.
4- Қолдарын кезекпен
бүгу;
5- Қолдарын созу.
6- Б. қ. келу.
2. Б. қ.: аяқтары
иықтың
бойында,
қолдары
белінде.
1 – алға еңкею;
2- саусақтарын аяқтың
ұшына тигізу;
4- Б. қ. келу.
3. Б. қ.: аяқтары
иықтың
бойында,
қолдары
тізелерінің
арасында
4 – тұру,
5 – қолдарын жан –
жаққа,
6 - Б. қ. келу
III. Негізгі қимылдар.
3. Орындықтан секіру.
Орындау тәсілі: бірінен
кейін бірі.
4. Кірпіштердің
арасынан жүру және
жүгіру.
Орындау тәсілі: бірінен
кейін бірі.
Қимылды ойын: «Мысық
пен торғайлар».
Жіптен үлкен шеңбер
құрайды. Шеңбердің ішіне
ұарай тұру. Бір баланы
мысық қылып сайлап, ол
шеңбердің ортасында
тұрады да, ал басқалараы –
торғайлар. Мысық
ұйықтайды, ал торғайлар
шеңберге секіріп, жемді
шоқиды. Тірбиешінің
5 – 6 рет.
Балалар негізгі
қимылдарды
орындайды.
Балалар ойын шарты
бойынша ойнайды.
белгісі бойынша мысық
тұрып, торғайларды
ұстайды. Торғайлар қашады.
Ұстап алған торғайларды
ортаға қояды.
Аз қимылды ойын «Мысық
қайда тығылып қалды?».
Тәрбиеші мысықты тығып
қояды да, ал балалар оны
іздейді.
Рефлексивті –
корригиялық
Мысық балалардан
сұрайды:
- Сендерге бүгін
қызықты болды ма?
- Бүгін сендермен
қандай жаттығулар
жасадық?
Мысық белсене қатысқан
балаларды мадақтап,
қоштасады.
Балалар жауап береді.
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: алшақ адыммен жүруді және жұппен жүруді;
Болу керек: жүгірген кезде кеңістікті бағдарлау іскерлігі;
Істей біледі: жүру және жүгіргенде тепе теңдікті сақтай біледі.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні:09.04.2018 ж.
Білім беру саласы: «Денсаулық»
Бағдарлама тарауы: Дене шынықтыру
Тақырыбы: «қоңыздар» (жіп астынан өту).
Мақсаты:
➢ Балаларды жіптің астынан өткенде қолдарын еденге тигізбей және
берік тепе –теңдікті сақтап қалуға жаттықтыру. Алға қарай қозғала
секірген кезде бар күшпен еденнен екі аяқты тіреп, серпілуге және
жартылай бүге аяқтарын дәл түсуге үйрету;
➢ Жүрген және жүгірген кезде қолдары мен аяқтарының келісілген
қимылдарды жетілдіру;
➢ Балаларды шыдамдылыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Құрал – жабдық:бау, доп, кірпі (ойыншық).
Билингвалды компонент: қоңыз-жук;
Әрекет кезеңдері.
Тәрбиешінің іс – әрекеті.
Баланың іс –
әрекеті.
Мотивациялық –
қозғаушы
Кіріспе әңгіме: Балалар,
мықты болу үшін, деніміз сау
болу үшін не істеуіміз керек?
- Өте жақсы, ал біз
жаттығуларды немен
жасаймыз?
- Далада
серуендеу, әр
түрлі
жаттығуларды
жасау керек.
Іздену –
ұйымдастырушылық
- Балалар, бүгін сендерге
қонаққа кірпі келді, ол
жай емес сендердің
әрқайсысыларынды
бақылап отырады.
IV. Шеренгаға тұру,
түзелгенін тексеру.
Колоннада бір –
бірден жүру,жұппен
жүру, аяқтың
ұшымен жүру.
V. Жалпы дамыту
жаттығулары.
4. Б. қ.: аяқтары
иықтың бойында,
қолдары
Балалар аяқтын
ұшымен жүрген
кезде қолдарын
белге немесе
бастарының артына
қояды. Аяқтың
ұшымен 1- 2 метр
жүреді.
5- 6 рет.
түсірілген,
алақандары ішке
қарай қаралған.
1- тік қолдарын жоғары қарай
және аздап жанына көтеру;
2- қолдарын түсіру.
5. Б. қ.: аяқтары
иықтың бойында,
қолдары белінде.
1- қолдарын алдыға қарай
шығарып отыру;
2- тұрып түзелу.
6. Б. қ.: қолдары
белдерінде
тізерлеп тұрады.
1- Оңға қарай бұрылып,
саусақтарымен
табандарын ұстайды,
2- Солға қарай бұрылып,
саусақтарымен
табандарын ұстайды.
VI. Негізгі қимылдар.
5. Жіптің астынан өту.
Орындау тәсілі: бірінен кейін
бірі.
6. Екі аяқпен алға қарай
қозғала секіру.
Орындау тәсілі: топпен.
Қимылды ойын: «Түзу
жолмен».
Балалар орындықтарға
отырады, тірбиешінің белгісі
бойынша колоннаға бір –
бірден тұрып, сосын
қыдыруға кетеді.
Түп – түзу жолменен,
Біздің аяқтарымыз жүреді.
Бір, екі, бір, екі,
Шұңқырға – бух!
Шоқиып отырады,
«Шұңқырдан шығып»,
Балалар көтеріледі.
Аз қимылды ойын «Кірпі
қайда тығылып қалды?».
Тәрбиеші кірпіні тығып
5-6 рет.
Әр жаққа 3-4 рет.
Балалар негізгі
қимылдарды
орындайды.
Балалар ойын шарты
бойынша ойнайды.
қояды да, ал балалар оны
іздейді.
Рефлексивті –
корригиялық
Кірпі балалардан сұрайды:
- Сендерге бүгін
қызықты болды ма?
- Бүгін сендермен қандай
жаттығулар жасадық?
Кірпі белсене қатысқан
балаларды мадақтап,
қоштасады.
Балалар жауап
береді.
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: колоннады бір – бірден, жұппен және аяқтың ұшымен жүру;
Болу керек: еденнен итеріліп бар күшімен және аяқтарын жұмсақ түсе білу;
Істей біледі: қолдарын еденге тигізбей жіптің астынан өту.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 13.04.2018 ж.
Білім беру саласы: «Таным»
Бағдарлама тарауы: ҚМҰҚ.
Тақырыбы: «Бауырсақ» (шар).
Мақсаты:
Шар фигурасы, оның қасиеттері туралы түсініктерін қалыптастыру,
пішіндерді өзара салыстыра білуге үйрету;
Ойлау және салыстыру қабілеттерін қалыптастыру;
Логикалық қасиеттерін тәрбиелеу.
Құрал – жабдық: шар пішінді бауырсақ, салыстыру ойынына арналған шар
мен куб.
Билингвалды компонент: бауырсақ-бауырсак;
Әрекет
кезеңдері.
Тәрбиешінің іс – әрекеті.
Баланың іс – әрекеті.
Мотивациялық
– қозғаушы
Жылу шеңберіне тұрып бір –
біріне, қоршаған ортаға деген
жылы лебіздерін білдіреді.
Күніміз жарық болсын,
Аспанымыз ашық болсын.
Деніміз сау болсын,
Елімізде тыныштық болсын.
Балалар шеңберге тұрып,
өлеңнің сөздерін
тәрбиешімен бірге
қайталайды.
Ұйымдастыру
– іздестіру
- Бүгін бізге ерекше қонақ
келіпті, ол бізге бақылап
отырмақшы. Кім екенін
білгілерің келеді ме?
- Бауырсақ домалап келіпті.
- Балалар, мен сендермен
ойын ойнағым келеді, қалай
қарайсыңдар?
Ойын: «Қақпа»
- Ол үшін екі орындықты
ортаға қоямыз, бұл біздің
қақпамыз болады.
Тәрбиеші бір балаға түсі мен
көлемі бірдей шарды,
екіншісіне кубты ұсынады.
Осы фигураларды қақпаға
домалату керек.
- Балалар, айтыңдаршы сендер
Қонаққа деген
қызығушылықтарын
танытады. Амандасады.
Келіседі.
Ойынның шартымен
танысады.
- Өйткені ол жақсы
домалайды.
неге шарды таңдайсыңдар?
- Олардың түсі, әлде пішіні әр
түрлі ме?
- Олардың айырмашылығы
неде?
- Неге шар домалайды, ал куб
жоқ?
Тәрбиеші балалардың дұрыс
жауаптары үшін мадақтайды.
- Балалар, қараңдаршы, шар
домалақ, оның бұрыштары
жоқ.
Сергіту сәті:
Қанат қағам жалма жан,
Талпынғандай ұшуға
Иіліп келіп қол соғам,
Аяғымның ұшына.
- Біздің топта шарға ұқсас
заттарды атаңдаршы?
- Дұрыс айтасыыңдар, алма,
доп, қонаққа келген
бауысағымыз да шарға
ұқсайды.
Балалармен дидактикалық
құралдармен жұмыс
жүргізеді:
- Балалар, сендердің
конверттерінде не бар
екенін қараңдаршы?
- Үлкен шеңбердің түсі
қандай?
- Ал кішкентай
шеңбердің түсі қандай?
- Саусағымен бірінші
үлкен шеңбер бойымен
жүргіз, сонан кейін
кішкентай.
- Ең бірінші кішкентай
шеңберді
домалатыңдар.
Домалайды ма?
- Ал кішкентай шеңбер
домалайды ма?
- Иә, барлық шеңберлер
домалайды.
- Бірдей.
- Пішіндерінде.
- Себебі кубта
бұрыштары бар, ал
шарда жоқ.
Сергіту сәтін орындайды.
Балалардың жауаптары.
- Шеңберлер.
- Қызыл.
- Көк.
Шеңберді саусағымен
жүргізеді.
- Иә, домалайды.
- Кішкентай шеңбер
де домалайды.
- Бүгін біз сендермен қандай
фигурамен таныстық?
- Оның қасиеттерін
айтыңдаршы?
- Ал кубтің қандай қасиеті
бар?
Балалар тәрбиешінің
сұрақтарына дұрыс жауап
беруге тырысады.
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: баланы қоршаған ортасында шарды атай білу іскерлігі;
Болу керек: шар туралы түсінігі, фигуралардың қасиеттерін салыстыра
алады;
Істей біледі: тәрбиешінің сұрағына ойланып жауап бере алады.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 10.04.2018 ж.
Білім беру салалары: Таным
Бөлімдері: Құрастыру
Тақырыбы: Шегіртке
Мақсаты: оригами әдісінің қарапайым техникасын меңгерту;
Талғампаздық пен сұлулыққа тәрбиелеу
Қол маторикасын дамыту
Құрал жабдықтар:түрлі түсті қағаздар, желім, қайшы
Билингвалды компонент: шегіртке-кузнечик, үйретті- научил
Әрекет
Кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Балалардың іс-
әрекеті
Мотивациялық
қозғаушы
Жұмбақ
Гүлден-гүлге қонады,
Түрлі түсті болады.
Киіп ап түсін даланың,
Келтірер көркін бау-бақтың.
(шегіртке)
Жұмбақты шешеді
Іздену-
ұйымдастыру-
шылық
Үлгі суретпен жұмыс:
Шегірткенің суретін
көрсетеді.
-Бұл оригами әдсімен
жасалған шегіртке. Маған
оны бір досым үйретті,
Сендердің үйренгілерің
келе ме?
«Не, не үшін қажет»
дидактикалық ойыны
Сергіту сәті
• Жұмыс ретін
түсіндіреді:
шегірткені бүктеу жолын
көрсетеді, бірге жасатады:
«Жасырынбақ» ойыны
Дербес жұмыс
Балаларға жұмыс
барсында көмек көрсетеді.
Жұмысты ұқыпты
жасауларын бақылайды.
Үлгіні тамашалайды.
Жұмыс барысын
бақылайды
Өлеңді бірге айтып,
мазмұнына сәйкес
қимыл-қозғалыстар
жасайды
Дербес отырып, ұяны
ретімен құрастырады
Рефлексивті-
Түзетуші
Сұрақтар қойып, тақырыпты
қорытады: -Қағазды бүктеу
арқылы не жасадық?
-шегірткені қалай және немен
әшекейледік? –оны кімге
сыйлағыларың келеді?
Балаларды мадақтайды
Сұрақтарға жауап
береді. Өз ойларын
айтады
Күтілетін нәтиже
Нені білуі керек? оригами үлгілерін жасауда кеңінен таралған және
қарапайым бүктеулерді дербес орындауды.
Нені игерді? оригами әдісімен шегіртке жасауды
Нені біледі? шығармашылық пен қиялды қолдана отырып, талғаммен жұмыс
жасауды.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні:10.04.2018 ж.
Білім беру салалары: шығармашылық
Бағдарлама тарауы: сурет салу
Тақырыбы: «бауырсақ»
Мақасыты:сопақша пішінмен таныстыруды жалғастыру, сурет салу
барысында дөңгелек және сопақша пішіндерді ажырата білуге үйрету, бояу
тәсілін бекіту, саусақ бұлшық еттерін дамыту, ұқыпты ,таза сурет салуға
тәрбиелеу.
Құрал-жабдық: ақ қағаз, сопақшалар, қылқалам, желім, үлгі, көрнекілік.
Билингвалды компонент: қылқылым- кисточка,сүлгі- салфетка,күн-
солнце, желім-клей
Әрекет
кезеңдері
Педагогтың іс-әрекеті
Баланың іс-әрекеті
Мотивациялық
–қозғаушы
1 Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық сәт «Өскенде
кім боласың?»
Үлгі суретті көрсетіп, ретімен
салғызады.
Балалар шеңберге тұрып,
бір бірлеріне өз аттарын
атап,өскенде кім болатының
айтады
Іздену-
ұйымдастыру
шылық
Түрлі түсті шарлардың салу
ретін түсіндіреді:
Жай қарындашпен сопақша,
дөңгелек пішіндерді салдырады.
Сопақшаның астына үшбұрыш
салуды ұсынады.
«Шар жарылды»сергіту сәті
-Шар үрледік, ол үлкен болды.
Биікке ұшып, ағашқа ілінеді,
жарылады.
Үшбұрывштың астына үзік
сызықтар сызып, жіп салғызады:
Қарындаштың дұрыс ұсталуын
қадағалап, шарларды жоғарыдан
төменге қарай боятады.
Балалардың іс әрекеті
Жекелеме балаларға көмек
көрсету.
Саусағының ұшымен ауада
сопақшаны, дөңгелекті
салады.
Астына үшбұрыш салады,
Шеңберге тұрап, тақпақ
айтып, қимыл-қозғалыстар
жасайды.
Балалар іс қимылдар
арқылы көрсетіп жасайды.
Балалардың өздік әрекеттері.
Рефлексивті-
корригиялық
Ойын: «Күн мен түн »
Шарты: тәрбиеші күн дегенде
балалар ортада ойнап жүреді,
Балалар тәрбиешінің
нұсқауын орындайды.
түн дегенде орындарына барын
ұйқыға кетеді.
Ойын осылай жалғаса береді.
Дайын жұмысты ортаға қояды.
-Балалар бізге нелер ұшып
келді? Түстері қандай?
Пішіні қандай? Балалардың
жасаған еңбектерін бағалап
мадақтайды.
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: балалар қылқаламды дұрыс ұстап, жапсырудың техникасын
жақсы білуге тырысады.
Нені игерді балалар желіммен жұмыс істеу әрекетін үйреніп келеді.
Нені біледі балалар ойын ережесін түсіне біледі.
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 10.04.2018 ж.
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Тіл дамыту
Тақырыбы: С. Қалиевтің «Құмырсқа мен көгершің» өлеңі
Мақсаты: өлеңді жаттату арқылы сөздік қорларын молайту, «ж», «ш»
дыбыстарын дұрыс айтуға
үйрету; еңбексүйгіштікке тәрбиелеу; табиғатқа сүйіспеншіліктерін
арттыру.
Қолданылатын көрнекі құралдар: үнтаспа, құмырсқаның мүсіні
Билингвалды компонент: құмырсқа-муравей
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің
іс-әрекеті
Балалардың
іс-әрекеті
Мотивациял
ық-
қозғаушылы
қ
Жылулық шеңбері
Таспа қосылып әдемі әуен ойналады.
Құмарсқа мен көгершін топқа келеді,
амандасады.
-Құмырсқа мен көгершін қайдан келе
жатырсың? Құмырсқаға мен көгершің
мұғалім берген тапсырмасына балалар
көмектесуді ұсынады
Бір-біріне жылы
лебіздерін білдіреді
Амандасып,
көмектесуге келіседі
Ұйымдастыр
у-іздестіру
Тыныс алу жаттығуы
Жа-жа-жа; жә-жә-жә;
Жи-жи-жи; жу-жу-жу;
Суретпен жұмыс
Құмырсқа мен көгершін берген
суретті тақтаға іледі
Шығармашылық сәт
Құмырсқа өзінде илеу жоқ екенін
айтып, мұңаяды.
Құмырсқаға илеу жасап беруді
ұсынады
Өлең тыңдаймыз
С. Қалиевтің «Құмырсқа» өлеңін оқып
береді. Өлең жолдарын қайталатып,
жаттатады
Сергіту жаттығуы.
Сұрақтарға жауап
береді.
Құмырсқаға илеу
жасап береді
Өлеңді тыңдайды,
қайталап жаттап
алады
«Сөз ойла, тез ойла» дидактикалық
ойыны «Ж», «Ш» дыбыстары бар
сөздерді естеріне түсіріп, тез айтуды
ұсынады
Дәптермен жұмыс
Мақал
Қол қимылдағанның
Аузы қимылдар
Жаңа сөздердің
мағынасын түсінеді
Ойланып сұрақтарға
жауап береді.
Рефлексивті-
түзетушілік
Сұрақтар қойып, тақырыпты
қорытады
Балаларды мадақтап,
ұйымдастырылған оқу іс-әрекеттерін
аяқтайды
Сұрақтарға жауап
береді
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек? дауыссыз дыбыстарды таза, анық айтуды
Нені игереді? жаңа сөздердің мағынасын
Нені білді? тірі табиғатты аялап, қорғау керектігін
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 11.04.2018 ж.
Білім беру саласы: Коммуникация
Бөлімі: көркем әдебиет
Тақырыбы: С. Қалиевтің «Құмырсқа мен көгершің» өлеңі
Мақсаты: өлеңді жаттату арқылы сөздік қорларын молайту, «ж», «ш»
дыбыстарын дұрыс айтуға
үйрету; еңбексүйгіштікке тәрбиелеу; табиғатқа сүйіспеншіліктерін
арттыру.
Қолданылатын көрнекі құралдар: үнтаспа, құмырсқаның мүсіні
Билингвалды компонент: құмырсқа-муравей
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің
іс-әрекеті
Балалардың
іс-әрекеті
Мотивациял
ық-
қозғаушылы
қ
Жылулық шеңбері
Таспа қосылып әдемі әуен ойналады.
Құмарсқа мен көгершін топқа келеді,
амандасады.
-Құмырсқа мен көгершін қайдан келе
жатырсың? Құмырсқаға мен көгершің
мұғалім берген тапсырмасына балалар
көмектесуді ұсынады
Бір-біріне жылы
лебіздерін білдіреді
Амандасып,
көмектесуге келіседі
Ұйымдастыр
у-іздестіру
Тыныс алу жаттығуы
Жа-жа-жа; жә-жә-жә;
Жи-жи-жи; жу-жу-жу;
Суретпен жұмыс
Құмырсқа мен көгершін берген
суретті тақтаға іледі
Шығармашылық сәт
Құмырсқа өзінде илеу жоқ екенін
айтып, мұңаяды.
Құмырсқаға илеу жасап беруді
ұсынады
Өлең тыңдаймыз
С. Қалиевтің «Құмырсқа» өлеңін оқып
береді. Өлең жолдарын қайталатып,
жаттатады
Сергіту жаттығуы.
Сұрақтарға жауап
береді.
Құмырсқаға илеу
жасап береді
Өлеңді тыңдайды,
қайталап жаттап
алады
«Сөз ойла, тез ойла» дидактикалық
ойыны «Ж», «Ш» дыбыстары бар
сөздерді естеріне түсіріп, тез айтуды
ұсынады
Дәптермен жұмыс
Мақал
Қол қимылдағанның
Аузы қимылдар
Жаңа сөздердің
мағынасын түсінеді
Ойланып сұрақтарға
жауап береді.
Рефлексивті-
түзетушілік
Сұрақтар қойып, тақырыпты
қорытады
Балаларды мадақтап,
ұйымдастырылған оқу іс-әрекеттерін
аяқтайды
Сұрақтарға жауап
береді
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек? дауыссыз дыбыстарды таза, анық айтуды
Нені игереді? жаңа сөздердің мағынасын
Нені білді? тірі табиғатты аялап, қорғау керектігін
«Балдырған»Ортаңғы тобының балаларына арналған
ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Күні: 12.04.2018 ж.
Білім беру салалары: Таным
Бөлімдері: жаратылыстану
Тақырыбы: «қайдаң келдің бауырсақ»өлең
Мақсаты: Балаларға нан туралы,нан тағамдары туралы түсінік беру. Еңбекті
бағалауды үйрету .Нанды құрметтеуге, қастерлеуге тәрбиелеу.
Құрал жабдық: қыс мезгілі бейнеленген түрлі суреттер.
Билингвалды компонент:нан-хлеб;
Әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Балалардың іс-
әрекеті
Мотивациялық
қозғаушы
Ұйымдастыру кезеңі:
«Достық»
Баллар : «Біз
барлығымыз бір-
бірімізбен доспыз»
Іздену-
ұйымдастыру-
шылық
Тәрбиеші балаларға нан
тағамдарының суреттерін
көрсетіп әңгімелейді.
С.с. «аю»
«сұрақ- жауап »ойыны:
- Наубайшы деп кімді
айтамыз?
- Қандай нан тағамын
жедіңдер бүгін
асханадан?
- Диқаншы деп кімді
айтамыз? Т.б.
-
Ойын: «Кейіпкерді тап»
Жеті лақ пен қасқыр
ертегісіндегі қасқырдың
кімнен барып ұн сұрап
алғанын сұрау.
«Ас атасы нан» өлеңін оқу.
(сөзі: Ә Қалдыбаев)
Нан қоқымын шашпаңдар
Жерде жатса баспаңдар
Теріп алып қастерлеп,
мұқият тыңдап,
есеріне сақтайды.
С/с: орындайды.
-нан пісіретін
наубайшы.
- Бәліш
- ұн жасайтын
ағаны.
Тәрбиешінің көрсеткен
кейіпкерлеріне , ол қай
ертегіден екенін тауып
айту керек.
Торғайларға тастаңдар.
Тақпақты бірнеше рет
қайталау арқылы жаттату.
Рефлексивті-
Түзетуші
«Сиқырлы айналу» ойын
Мадақтау, бағалау
Педагог балаларды
жақсы, сыпайы балаға
айналдырады..
Нені білуі керек?Үлкендердің еңбегін бағалауды үйренді
Нені игерді? Өз ойларын ашық жеткізу.
Нені істей біледі? Нан туралы тақпақ жаттады