Конспект занятия "Мұғалімнің аты - жөні: Аширбекова Балхия Капановна" 3 класс

Пән: Қазақ тілі
Мектеп: Қараоба орта мектебі
Сынып: 3 «А»
Мұғалімнің аты-жөні: Аширбекова Балхия Капановна
Күні:
6.12.16.
Сабаққа қатысқан
оқушы саны: 13
Сабаққа қатыспаған
оқушы саны
Сабақтың
тақырыбы:
Жалаң және жайылма сөйлем
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
Жалаң және жайылма сөйлем туралы алған білімдерін бекіту;
Тұрлаулы мүшелер туралы түсініктерін жетілдіру.
Сөз қорын байытып ,ауызекі және жазбаша сөйлеу тілін,
логикалық ойлау және шығармашылық қабілетін дамыту.
Барлық оқушылар :
Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді біледі
Оқушылардың көпшілігі :
Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді сөйлем мүшелеріне талдап
сыза алады.
Кейбір оқушылар :
Күнделікті өмірде қолдана алулары
Сабақтың типі
Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі
аралас
7 модульдің
қолданылуы
СТ О, Блум таксаномиясы бойынша
Әдіс-тәсілдер
«Дөңгелек стол», «Пирамида», «Венн диаграммасы» өз бетінше
жұмыс
Ресурстар.
Жалаң және жайылма сөйлемдерді сызбаға түсіру
Тілдік мақсат
Негізгі
ұғымдар.
Терминдер
Оқушылар:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
.
Жалаң, жайылма
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер топ-топқа сұрақ қою
Талқылауға арналған сұрақтар: жалаң мен жайылма сөйлемнің айырмашылығы
Жетістік
критерийлері:
Балалардың белсене қатысуы.
Пәнаралық
байланыс
Әдебиеттік оқу, музыка
Алдыңғы оқу
Жалаң және жайылма сөйлем жалғасы келесі сабақтарда
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Оқушының іс –әрекеті
Псих. ахуал.шеңберге
тұрып бір-біріне тілек
айту.
(Гүл түстерін таңдайды.)
Тест тапсырмаларын
орындайды.өздері
тексеріп,
қорытындылайды.
Оқушылармақсат қояды.
Жаттығу жұмысы екі
бағанды салыстырып
оқып талдайды.
Анықтама шығарады.
Көркем жазу О әрпі
3-жаттығу. (жазуға)
Оқусыз білім
жоқ,білімсіз күнің жоқ
3-жаттығу.
Әр жолға бір сөзден
қосып отырып,жай
сөйлемнен жайылма
сөйлемдер жасайды.
Сергіту сәті
(музыкамен)
Ресурстар
«Пирамида»
құру.
Өтілген жаңа тақырыпты сызбаға түсіру
Саралау –
Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
Бағалау
Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыстар,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы
байланыс
Тест тапсырмалары бойынша
және сызбаларға түсіру.
Пән аралық
байланыстар
болды.
Рефлексия
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Өқу мақсаты шынайы өтті.
- Бүгін оқушылар не білді? Жалаң және жайылма сөйлемдер.
- Сыныптағы ахуал қандай болды? Сынып оқушылары сабаққа белсене
қатысты.
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Тиімді болды.
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Жоспар бойынша үлгердім.
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Түзету енгізілген жоқ.
Қорытынды бағамдау Венн диаграмасын толтыру
Жалаң жайылма сөйлемдерді сызбаға түсіру.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Үй тапсырмасын тексеруде де,жаңа тақырып өтуде де табысты болды деп
ойлаймын.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Пирамида құру, сызбаға түсіру.
Сабақты бағалау. Оқушылар жинаған балдары бойынша, қалаған сыныптасына доп
лақтырып жетістігін хабарлай отырып бағалайды. Сабақ туралы өз ойларын
стикерге жазып іледі.
Үйге тапсырма. 4-5 жаттығу.Өз шамаларына қарайорындай алады.
Ашық сабақ
3 «а»
Жалаң және жайылма сөйлем
2016-2017 оқу жылы
Мұғалімі : Аширбекова Б. К.
ЖАДЫНАМА
Орта мерзімді жоспарлау (тарау бойынша, барлық сабақ беретін сыныптарға)
Сабақ жоспарларын жаңа үлгіде (ҚМЖ)
Зерттеу бағдарламасы (мұғалімнің сындарлы оқыту теориясы негізінде зерттеу проблемалық
тақырыбы, мақсаты-міндеті, зерттеу кезеңдері, зерттеуге алынған үш оқушының диагностикалық
материалдары)
Шығармашылық жұмыстардың баспа беттерінде жариялануы
Конференция, семинар, шебер-сыныпқа қатысуы
Диагностика материалдары (оқушылар жұмыстары, мониторинг, фотосуреттер, бейнероликтер,
пікірлер)
Сабақ рефлексиялары
Суммативті бағалау нәтижелерінің динамикасы
Әріптестермен жүргізген жұмыстары (LESSON STUDY ЖОСПАРЛАУ, талдау, нәтижелері)
Пән: Қазақ тілі
Мектеп: Қараоба орта мектебі
Сынып:3 «а»
Мұғалімнің аты-жөні: Аширбекова Балхия Капановна
Күні:
25.11.16.
Сабаққа қатысқан
оқушы саны: 13
Сабаққа қатыспаған
оқушы саны
Сабақтың
тақырыбы:
Сөйлем мүшелерінің байланысы
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
Сөйлем мүшелерін өз орындарына қойып айту және жазу
дағдыларын қалыптастыру.
Барлық оқушылар :
Сөйлемдердің бір-біріне байланысты екенін
Оқушылардың көпшілігі :
Сызбамен көрсете алады.
Кейбір оқушылар :
Әр сөзге сұрақ қоя отырып, сызбаға түсіре алады.
Сабақтың типі
Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі
аралас
7 модульдің
қолданылуы
СТО,
Әдіс-тәсілдер
«Дөңгелек стол», «Пирамида», «Венн диаграммасы» өз бетінше
жұмыс
Ресурстар.
Жалаң және жайылма сөйлемдерді сызбаға түсіру
Тілдік мақсат
Негізгі
ұғымдар.
Терминдер
Оқушылар:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
.
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жетістік
критерийлері:
Балалардың белсене қатысуы.
Пәнаралық
байланыс
Әдебиеттік оқу, музыка
Алдыңғы оқу
Сөйлем байланысының жалғасы.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Оқушының іс –әрекеті
Псих. ахуал.шеңберге
тұрып бір-біріне тілек
айту.
Тест тапсырмаларын
орындайды.өздері
тексеріп,
қорытындылайды.
Гауһар берілген үйге
орындады тапсырманы.
Оқушылар сөйлемдерді
орнына қойып шығады.
Мақсат қояды.
Анықтама шығарады
1-жаттығуды орындау
Көркем жазу Б,Б,Б
Бақа бақылдап балдырда
отыр.
3-жаттығу.
Әр жолға бір сөзден
қосып отырып,тұрлаулы
мүшеден тұрлаусыз
мүше жасайды.
Сергіту сәті
Ресурстар
«Пирамида»
құру.
музыкамен
Қосымша ақпарат АКТ-ден мәтін тыңдап тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді
айтып беру.
Саралау –
Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
Бағалау
Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыстар,
қауіпсіздік және
еңбекті қорғау
ережелері,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы
байланыс
.
Рефлексия
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау Венн диаграмасын толтыру,
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақты бағалау. Оқушылар жинаған балдары бойынша, қалаған сыныптасына доп
лақтырып жетістігін хабарлай отырып бағалайды. Сабақ туралы өз ойларын
стикерге жазып іледі.
Үйге тапсырма. 4-5 жаттығу.
Пән: Қазақ тілі
Мектеп: Қараоба орта мектебі
Сынып:3 «а»
Мұғалімнің аты-жөні: Аширбекова Балхия Капановна
Күні:
29.11.16.
Сабаққа қатысқан
оқушы саны: 13
Сабаққа қатыспаған
оқушы саны
Сабақтың
тақырыбы:
Сөйлем мүшелерінің байланысы
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
Сөйлем мүшелерін өз орындарына қойып айту және жазу
дағдыларын қалыптастыру.
Сөйлем аяқталған ойды білдіретінсөздер тобыекенін еске
түсіру,сол білімдері арқылы с.м. арасындағы байланысты анықтау.
Барлық оқушылар :
Сөйлемдердің бір-біріне байланысты екенін
Оқушылардың көпшілігі :
Сызбамен көрсете алады.Сызбаға сәйкес сөйлем талдау.
Кейбір оқушылар :
Әр сөзге сұрақ қоя отырып, сызбаға түсіре алады.
Сабақтың типі
Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі
аралас
7 модульдің
қолданылуы
СТО,
Әдіс-тәсілдер
«Дөңгелек стол», «Пирамида», ә-+
, ыөз бетінше жұмыс
Ресурстар.
Жалаң және жайылма сөйлемдерді сызбаға түсіру
Тілдік мақсат
Негізгі
ұғымдар.
Терминдер
Оқушылар:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
.
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жетістік
критерийлері:
Балалардың белсене қатысуы.
Пәнаралық
байланыс
Әдебиеттік оқу, музыка
Алдыңғы оқу
Жоспарланған
уақыт
Оқушының іс –әрекеті
Псих. ахуал.шеңберге
тұрып бір-біріне тілек
айту.
Тест тапсырмаларын
орындайды.өздері
тексеріп,
қорытындылайды.
Ж.т. мақсат қояды.
Мақсат қояды.
Анықтама қайталау.
1-жаттығуды орындау
Көркем жазу А,А
Анарды Астанаға
арнайы автобуспен
апарады.
2-жаттығу
Әр жолға бір сөзден
қосып отырып,тұрлаулы
мүшеден тұрлаусыз
мүше жасайды.
Ресурстар
«Пирамида»
құру.
Қолдану
Қортындылау
Сергіту сәті
Сызбаға түсіріп ,қорғау
Өз –өздерін бағалайды.
Қосымша ақпарат АКТ-ден мәтін тыңдап тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді
айтып беру.
Саралау –
Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
Бағалау
Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыстар,
қауіпсіздік және
еңбекті қорғау
ережелері,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы
байланыс
.
Рефлексия
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау Венн диаграмасын толтыру,
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақты бағалау. Оқушылар жинаған балдары бойынша, қалаған сыныптасына доп
лақтырып жетістігін хабарлай отырып бағалайды. Сабақ туралы өз ойларын
стикерге жазып іледі.
Үйге тапсырма. 4-5 жаттығу.
1. Бастауыш.... сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесі
А ) Не істеді? Не қылды? Қайтті?
Ә) Кім? Не? Кімдер ?Нелер?
Б) Қандай? Қай?
2. Бастауыштың ісін қимылын білдіретін сөздерді...... дейді.
А) баяндауыш
Ә) тұрлаулы мүше
Б) тұрлаусыз мүше
3. Бастауыш та, баяндауыш та.... жасалса, бастауыштан кейін сызықша қойылады.
А ) сан есімнен
Ә) етістіктен
Б) зат есімнен
4. Мына сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тап:
Бүгін қар қалың жауды.
А) бүгін, жауды
Ә) қар, жауды
Б) қалың, жауды
5. Мына сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін тап:
Балалар әдемі аққала жасады.
А) әдемі аққала
Ә) балалар
Б) жасады
1.Бастауыш.... сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесі
А ) Не істеді? Не қылды? Қайтті?
Ә) Кім? Не? Кімдер ?Нелер?
Б) Қандай? Қай?
2. Бастауыштың ісін қимылын білдіретін сөздерді...... дейді.
А) баяндауыш
Ә) тұрлаулы мүше
Б) тұрлаусыз мүше
3. Бастауыш та, баяндауыш та.... жасалса, бастауыштан кейін сызықша қойылады.
А ) сан есімнен
Ә) етістіктен
Б) зат есімнен
4. Мына сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тап:
Бүгін қар қалың жауды.
А) бүгін, жауды
Ә) қар, жауды
Б) қалың, жауды
5. Мына сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін тап:
Балалар әдемі аққала жасады.
А) әдемі аққала
Ә) балалар
Б) жасады
1.Бастауыш болып тұрған сөзді белгіле.
Асан мектептен кеш келді.
а) келді.
ә)мектептен
б)Асан
2.Баяндауыштың анықтамасын белгіле.
а) Кім?не?Кімдер?, Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесі.
ә) Сөйлемнің құрамында белгілі бір қызмет атқаратын сөздер
. б) Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздер.
3. Мына сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тап:
Айгүл көйлекке қатты қызықты.
А) қатты қызықты.
Ә) Айгүл қызықты.
Б) көйлекке қызықты.
4. Мына сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін тап:
Балалар әдемі аққала жасады.
а) әдемі аққала
ә) балалар
б) жасады
5.Сөйлем мүшелерінің бір-бірімен байланысын қалай білеміз?
а) оқу арқылы
ә) сұрақ қою арқылы
б) жазу арқылы
1.Бастауыш болып тұрған сөзді белгіле.
Асан мектептен кеш келді.
а) келді.
ә)мектептен
б)Асан
2.Баяндауыштың анықтамасын белгіле.
а) Кім?не?Кімдер?, Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесі.
ә) Сөйлемнің құрамында белгілі бір қызмет атқаратын сөздер
. б) Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздер.
3. Мына сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тап:
Айгүл көйлекке қатты қызықты.
А) қатты қызықты.
Ә) Айгүл қызықты.
Б) көйлекке қызықты.
4. Мына сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін тап:
Балалар әдемі аққала жасады.
а) әдемі аққала
ә) балалар
б) жасады
5.Сөйлем мүшелерінің бір-бірімен байланысын қалай білеміз?
а) оқу арқылы
ә) сұрақ қою арқылы
б) жазу арқылы
1. Б
2. А
3. Ә
4. А
5. Ә
1.Б
2.А
3.Ә
4.А
5. Ә
1. Б
2. А
3. Ә
4. А
5. Ә
1.Б
2.А
3.Ә
4.А
5.Ә