Презентация "Володимир Івасюк: Життя як пісня"
Подписи к слайдам:
ЖИТТЯ ЯК ПІСНЯ
ВОЛОДИМИР
ІВАСЮК:
4 березня 1949 року — народився у м. Кіцмані Чернівецької області в родині вчителів Михайла і Софії Івасюків.
Мати Володі — Софія Іванівна — походить саме із Запорізької землі. Народилася і виросла в козацькому краї в селі Нижні Торгаї Нижньо - Сірогозького району на Запоріжжі. Співала ж вона чудово, привезла з собою на Буковину шматочок степової України, козацькими піснями сповитий.
Володя народився у березні, а в червні батьки вже повезли його, як казав Михайло Григорович, поклонитися землі запорізькій. Зійшли з літака, поклали у траву степову тут-таки біля аеропорту, розповили: набирайся, сину, силоньки, як Антей, від рідної землиці.
У 1955-1963 роках навчається у місцевій дитячій музичній школі.
У 1954 році батько композитора разом з іншими жителями Кіцмані добивається, аби в містечку відкрили музичну школу, і п’ятирічний Володя потрапляє в підготовчий клас філії Чернівецької школи №1, де починає оволодівати скрипкою.
Музична школа, до якої пішов п’ятирічний майбутній композитор, сьогодні носить його ім’я.
1956–1966 роки — учень Кіцманської середньої школи.
1963 рік — вступив до Київської музичної десятирічки ім. М.Лисенка за спеціальністю альт. Навчається першу чверть. З 2-ї чверті через хворобу повертається до Кіцманя та навчається у середній школі та музичній школі за класом фортепіано.
1964 рік — склав першу пісню на вірші батька «Колискова» присвячену сестрі. У рідній школі створив вокальний ансамбль «Буковинка».
Влаштувався працювати на завод «Легмаш»,
де керував заводським хором.
1966 рік -
сім'я переїжджає
до Чернівців.
1967-1972 роки - повертається до навчання у медичному інституті.
Обирають старостою групи.
Запрошують до оркестру народних інструментів «Трембіта»,
до камерного оркестру медінституту.
В.Івасюк зі одногрупницею Марією Соколовською, якій присвятив пісню
«Червона рута».
1970 рік — склав пісні «Червона рута» й «Водограй», які 13 вересня вперше виконав з Оленою Кузнецовою у програмі Українського телебачення «Камертон доброго настрою». Путівку в життя пісень дал ансамбль «Смерічка» Л. Дутковського (солісти Н. Яремчук, В. Зінкевич, М. Ісак, звукорежисер Василь Стріхович).
В.Івасюк та
Олена Кузнецова.
1971 — режисер Роман Олексів зняв у селищі Яремча український музичний фільм «Червона рута», в якому головні ролі виконали
Софія Ротару й соліст ансамблю «Смерічка» Василь Зінкевич.
У фільмі звучить багато пісень Івасюка.
«Червона рута» перемогла на першому всесоюзному фестивалі «Пісня-71». На завершальному концерті в Останкіно її виконали солісти ансамблю «Смерічка»Назарій Яремчук, Василь Зінкевич і автор Володимир Івасюк у супроводі естрадно-симфонічного оркестру під керівництвом Юрія Силантьєва. Текст і ноти «Червоної рути» опублікував тижневик «Україна».
Пісня "Водограй" перемогла в телевізійному конкурсі
"Алло, ми шукаємо таланти!" та на фестивалі "Пісня-72".
1974 рік, серпень — у складі радянської делегації взяв участь у міжнародному пісенному конкурсі «Сопот-74», на якому Софія Ротару перемогла з його піснею «Водограй». Із сестрою Галиною здійснив коротку подорож Польщею.
1974 рік, вересень — розпочав навчання на композиторському відділенні Львівської консерваторії в класі А.Кос-Анатольського.
1975 рік, серпень-вересень — у селі Розтоки на Буковині було знято фільм «Пісня завжди з нами», в якому Софія Ротару виконала 6 пісень В.Івасюка
1977 рік — відновлює навчання у Львівській консерваторії в класі Лєшека Мазепи. Софія Ротару з піснею Івасюка «У долі своя весна» перемогла на фестивалі «Сопот-77». Вийшли платівка-гігант «Пісні Володимира Івасюка виконує Софія Ротару» і збірка його пісень «Моя пісня».
1979 рік, квітень — член журі I Республіканського конкурсу артистів естради в Хмельницькому. Виїхав до Львова в ніч з 23 на 24 квітня
18 травня 1979 року — тіло Володимира Івасюка випадково знайдене в Брюховицькому лісі під Львовом. Точна дата смерті Івасюка невідома.
22 травня 1979 року —похорон Володимира Івасюка на Личаківськом цвинтарі у Львові вилився у масову акцію протесту. З того часу на творчість композитора фактично було накладено заборону.
Тріо Маренич на вінку написали: Спасибі, друже, за любов жагучу до рідної Вкраїнської землі, повік твою «Червону руту» співати будуть солов’ї.
Оспівував Володимир Івасюк не лише зелені та сині Карпати. Залишилося в його серці місце і для степового Приазов’я, для славної запорізької землі. Є в нього пісня «Над морем» на слова Д. Павличка, є чудова пісня «Кораблі, кораблі», котру співаки ще й досі чомусь не помітили. Сто пісень його опубліковано нині, а за життя виконували лише четверту частку, решта залишається непомітною, мов частина айсберга.
Кораблі, кораблі
В золотистій імлі,
Ви у долю мою,
Як в легенду ввійшли,
Ви повік принесли
У кохання і сни
Дивний клекіт весни,
Кораблі!
4 березня 1999 року у Чернівцях відкрито Меморіальний музей Володимира Івасюка, на фасаді якого йому встановлено меморіальну дошку.
У Кіцмані йому встановлено пам'ятник. 3 березня 2011 року у Чернівцях на фасаді навчального корпусу Буковинського державного медичного університету (Театральна площа, 2) відкрито меморіальну дошку Герою.
Львів
Кіцман
Указом Президента України № 110/2009 від 1 березня 2009 року за самовіддане служіння Україні на ниві національної музичної культури, створення вершинних зразків української пісенної творчості поету, композитору, співаку Володимиру Михайловичу Івасюку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.
У 1989 році "Червона рута" стає назвою однойменного фестивалю.
Музыка - еще материалы к урокам:
- Открытый урок "Работа над музыкальным образом в миниатюре «Козiмнiн карасы» в классе фортепиано" 3 класс
- Презентация "Исповедь души" 4 класс
- Интегрированный урок "Традиции моего народа" 4 класс
- Сценарий отчетного концерта фортепианного отделения "Здравствуй, Год Пятачка!"
- Презентация игры по музыке "Угадай мелодию"
- Выступление на педсовете