Конспект урока "Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер" 5 класс
Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер.
Мақсаты: Оқушыларды дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді ажырата
білуге үйрету.
Міндеттері:
а) оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, тиянақтап
есептерін шығарту;
ә) есеп шығару дағдысын қалыптастыру, шығармашылық қабілетін дамыту;
б) Оқушыларды тазалыққа, өздігінен еңбек етуге, ұқыптылық пен
жауапкершілікке баулу;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту;
Сабақтың типі: Сайыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: ДК , проектор.
Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру, сабақтың өту барысын түсіндіру;
2) Үй тапсырмасын тексеру ;
3) Жаңа сабақты түсіндіру;
4) Бекіту сабағы. Оқулықтан есептер , №468, №469, №470 , № 471
5) Үйге тапсырма беру;
6) Бағалау;
Шаттық шеңбер і
«Келіңдер бір-бірімізді қошеметтейік! » Оқушылар барлығы орынынан
тұрып , әрбір оқушы өзінің сыныптас жолдастарына мақтау сөз айтулары
сұралады .
Оқушылар екі топқа бөлінеді .
І топ – Алғырлар
ІІ топ – Тапқырлар
1 кезең: «Сұрақ –жауап » тапсырмалары (оқушылар үйде орындап,
бүгінгісабаққа дайындалып келеді)
Сұрақтарға жауап бер:
Үлестер дегеніміз не?
Жауабы: Түтас бір дене тең бөліктерге бөлінсе, бөлікер үлестер деп
аталады.
Жай бөлшектер қалай жазылады?
Жауабы:
a- жай бөлшектің алымы, b - бөлімі, а жазылуы
b
Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
Жауабы:
Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне
бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды
Қысқартылмайтын бөлшектер дегеніміз не?
Жауабы:
Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер
қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады.
ІІ кезең: Жаңа тақырыпты түсіндіру
«БІЛУ» теориясы:
«ТҮСІНУ» теориясы:
Дұрыс және бұрыс
бөлшектер.
Егер бөлшектің
алымы бөлімінен
кіші болса, онда
бөлшек дұрыс
бөлшек деп аталады.
Егер бөлшектің
алымы бөліміне
тең немесе одан
үлкен болса, онда
бөлшек бұрыс
бөлшек деп
аталды.
Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс
бөлшек деп аталады.
Кез – келген дұрыс бөлшек 1 –ден кіші .
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8
3 9 10 8
Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда
бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.
Жауабы:
5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6,
6 6 7 10 35
12>7,10=10, 36>35
«ТАЛДАУ» теориясы: (Салыстыр, Айырмашылығы неде? Ұқсатығы неде?
Тақырыптың басты идеясын жаз, деген болу керек)
Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы
немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін.
«ҚОЛДАНУ» практикасы:
• №468 ( 1,2)
І топ
А) 1, 2 , 3, 7 , 13 , 8 , 10 , 31 , 3 ,
4 5 2 12 13 23 10 34 7
бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек теріп
жазыңдар ?
Жауабы:
Дұрыс бөлшек; 1 , 2 , 7 , 8, 31 , 3 ,
4 5 12 23 34 7
• №469
5:6; 8:3; 9:7; 1:3; 14:14; 2: 15; 25:4 37:45
Бұрыс бөлшектер
ІІ топ
Б)Бұрыс бөлшектерді теріп жаз;
7 , 5 , 8 , 1 ,
9 3 4 12
14 , 15 , 16 ,17 , 99 , 99
3 7 16 19 87 100
Жауабы:
8 , 15 , 16 , 99 , 99
4 7 16 87 100
Дұрыс
бөлшектер д
5 1 2 37
Венн диаграммасын толтыр:
дұрыс бөлшектер Бұрыс бөлшектер
Айырмашылығы :
Алымы бөлімінен
кіші
Айырмашылығы
3 Алымы
бөлімінен үлкен
немесе алымы мен
бөлімі өзара тең .
Ұқсастығы :
Бөлшек
8 9 14 25
3 7 14 4
6 3 15 45
Сергіту сәті
• 470
1) 8 , 11 , 15 -
7 7 7
бөлімі 7-ге тең бұрыс
бөлшектер .
2) 9 , 0 , 13 -
8 8 8
бөлімі 8- тең бұрыс бөлшектер .
• №471
х-тің қандай мәндерінде дұрыс бөлшек
болады ?
• 1 , 2
3 5
у-тің қандай мәндерінде бұрыс
бөлшек болады ?
• 5 , 7 , 7
3 6 7
Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады.
Жеке оқушымен жұмыс
3 - дұрыс бөлшек неге?
4
Бес алманы тең етіп екі балаға бөліп берсе, олардың әрқайсысы қанша
алмадан алады?
Себебі:
5:2= 5 = 2,5
2
Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4)
5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең
«ЖИНАҚТАУ»
(қорытынды шығаруға бағытталған: Мазмұнды жүйеле, анықтама бер,
кесте, сызба толтыр)
Бөлінділер :
Бұрыс бөлшектер түрінде
жазыңдар
Бөлінділерді
қысқарту
78:36;
70:42;
125:55;
99: 44
84:24
78
:2
; 70 ; 125
:5
; 99
:11
; 84
:12
36 42 55 44 24
78 = 39 ; 70 = 35
36 18 42 21
125 = 25 99 =9
55 11 44 4
84 = 7
24 2
Үйге тапсырма : № 473 ( 1-4)
Бағалау :
Топты марапаттау
Жеке оқушыны бағалау .
«Жарқын жалпы орта білім беретін мектебі » КММ
теориясы:
Тақырыбы :
(Ашық сабақ)
5-сынып
Пән мұғалімі : Г.Б.Конысбекова
2013-2014 оқу жылы
Үлестірме № 1
3 - дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі:
а) 5*7 =
3*5
б) 9*5 =
7*3
Үлестірме № 2
а) 2*3 =
2*5
б) 7*3 =
6*5
5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге?
4
Себебі:
Бөлінділер :
Бұрыс бөлшектер
түрінде жазыңдар
Бөлінділерді
қысқарту
78:36;
70:42;
125:55;
99: 44
84:24
Математика - еще материалы к урокам:
- Контрольная работа "Применение процентов к решению задач" 6 класс
- Контрольная работа "Нахождение производных функции в точке х по заданной таблично функции y = f (x) методом численного дифференцирования"
- Методическая разработка урока "Деление на трехзначные и двузначные числа. Закрепление" 4 класс
- Презентация "Вокруг света с математикой" 5 класс
- Контрольная работа "Решение систем линейных уравнений"
- Проверочная работа "Умножение многочленов" 7 класс