Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі

Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
Білім беру ұйымының
атауы
«3 жалпы білім беретін мектеп» КММ
Бөлімі:
Астрономия
Педагогтің аты-жөні:
Сабит Орынгүл
Күні:
Сыныбы:
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
9.7.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау;
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
Сабақтың мақсаты:
- көрінерлік және абсолютті жұлдыздық шамане екенің түсіну;
- жұлдыздардың жарықтылығы не екенің түсіну;
- жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы мен көлеміне тәуелді екендігін білу;
жұлдыздық шаманың жұлдыздың жарықтылығы мен оған дейінгі қашықтыққа тәуелді екенін сапалы түсіндіру;
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
ЕБҚ
Бағалау
Сабақтың
басы
6 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
Мұғалім сұрақ қояды: ғарыштағы объектілердің
қайсылары ең негізгі болады?
Атақты совет астрофизигі И. С. Шкловский жазған:
«Егер сіз ғарыш объектілерінің қайсысы «ең басты» деп,
сұрақ қойсаңыз, мен былай жауап беремін: жұлдыздар.
Неліктен? Үйткені біздің Галактикамыздағы заттың 97%
жұлдыздарда шоғырланған».
Оқушы өткен
сабақтарды
еске түсіріп
отырып,
сұрақтарға
жауап береді
Дескиптор
-жұлдызды аспан
жайлы дұрыс
мәліметтер келтіре
алады
Сабақтың
ортасы
1 тапсырма.Мәтінді оқыңдар және сұрақтарға дәптерде
жауап беріңдер
Дескриптор
20 мин
сұрақтар:
1. Қөрінерлік жұлдыздық шама деген не?
2. Қандай әріппен белгіленеді?
3. Көрінерлік жұлдыздық шама қандай параметрлерге
тәуелді?
4. Абсолюттік жұлдыздық шама – бұл …
5. Эталондық қашықтық ретінде қандай қашықтық
алынды?
6. Көрінерлік және абсолюттік жұлдыздық шамалар
қандай мәнге ие болуы мүмкін?
7. Жұлдыздың жарқырауы деген не?
8. Ол неге тәуелді?
9. Жұлдыздардың сәулелену көзі не болып табылады?
10. Қандай жұлдыздар ең ыстық? Салқын?
Жауап
тарды
талдау
Оқушылар
жұлдыздарды
ң жарқырауы
және
көрінерлік
жарықтықтар
ының
айырмашылы
ғын
түсінулері
қажет.
Жұлдыздарды
ң көрінерлік
жарықтығын
бір уақыт
бірлігінде
Жер бетінің
бір квадрат
метріне
түскен қуаты
деп есептеуге
болады.
Әр дұрыс жауапқа
1 балл беріледі
15 мин
№1жаттығу
Суретте 4 бірдей автомобильдер фараларын жағып батыстан бізге
қарайкеледі. Барлық көліктердің фаралары бірдей жанады.
СұрақA. Автомобильдерді олардың сендергедейін қашықтығының кемуі
ретінде орналастырыңдар.
Жауап: алыс1 _______ 2 _______ 3 _______ 4 _______ жақын
немесе, барлық автомобильдер бірдей қашықтықта орналасқан. ______ (белгі
қоясыз).
Жауабыңды түсіндір:
СұрақB. Автомобильдерді олардың сендерге қатысты фараларының
жарықтылығының кемуі ретімен орналастырыңдар.
Жауап: ең үлкен 1 _______ 2 _______ 3 _______ 4 _______ ең кіші
немесе, фараларының жарықтылығы бірдей. ______ (белгі қоясыз).
Жауабыңдытүсіндір:
СұрақC. Автомобильдерді олардың шындық фараларының
жарықтылығының кемуі ретімен орналастырыңдар.
Жауап: ең үлкен 1 _______ 2 _______ 3 _______ 4 _______ ең кіші
немесе, фараларының жарықтылығы бірдей. ______ (белгі қоясыз).
Жауабыңды түсіндір:
Сабақтың
соңы.
4 мин
Сабаққа керібайланыс береді .
3 Бүгін сен білген 3 факт
... …
2 Саған ұнаған
жұмыстың 2 түрі
1 Сен түсінбеген 1
мәселе
Бірнеше оқушы өз
ойымен бөлісіп, оқу
мақсатына қалай
қол жеткгзені
туралы пікір
бөліседі.