Практичне заняття "Визначення назв найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин за допомогою атласів - визначників" 5 класс

Практичне заняття 11.
Тема: Визначення назв найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин за допомогою атласів
визначників.
Мета
- навчальна: навчити учнів орієнтуватися в розмаїтті царств рослин, тварин та грибів, визначати і
називати найбільш поширені види в Україні, формувати навички визначення рослин за допомогою
атласів-визначників, уміння складати морфологічний опис рослин, ознайомити з різноманітністю і
багатством рідного краю;
- розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес до предмета, удосконалювати навички роботи з
додатковими джерелами знань, вміння порівнювати та складати опис організмів, інтелектуальні
вміння та творчі здібності, викликати бажання краще пізнати навколишній світ, розкрити його
незвідані таємниці;
- виховна: виховувати естетичне сприймання, емоційно-ціннісне ставлення до живої природи,
формувати готовність до оцінки наслідків діяльності людини щодо природного середовища,
виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища та природи, виховувати прагнення
досліджувати навколишній світ.
Тип уроку: комплексного застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, зошити, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів, інтерактивний визначник
кімнатних рослин, рослин, таблиці, медіа комплекс, презентація, гербарні екземпляри, фотографії
рослин області, зразок квітки або квітучої рослини, назву якого ви хочете дізнатися, шкільний атлас-
визначник вищих рослин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
За можливості урок краще провести в комп'ютерному класі з Інтернет-доступом.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Віршовані рядки»
Не вірте, на Землі чудес не сім! Багато їх, вони доступні всім. До них ми звикли, ми їх добре знаєм І
дивуватись просто забуваєм. Розглянь уважно квітки пелюстки. Чи жовтнем розмальовані листки?
Хіба не диво райдуга над полем? А ця велична синь небес навколо? Хіба не диво волохатий
джміль. Квітучий, кучерявий, пишний хміль, Роса срібляста на зеленім листі І немовля, усміхнене в
колисці? Це все дива великі і малі. І сам ти, диво, бо краса землі Це пісня, що ніколи не
змовкає, Тебе бентежить, вабить, надихає.
* Прийом «Дивуй»
Рослини настільки красиві, різноманітні і цікаві! Вони влаштовані абсолютно особливим чином. І,
незважаючи на те, що вони такі різні, у всіх рослин є дуже багато спільного.
Головна особливість рослин у тому, що, на відміну від тварин, вони самі забезпечують себе
харчуванням. Для цього їм достатньо лише трохи ґрунту та сонячного світла, з їхньою допомогою
вони успішно синтезують собі їжу. Тому їм зовсім не потрібно постійно шукати їжу, їм взагалі не
треба рухатися, досить просто рости і підставляти своє листя сонцю. Може, тому їх так багато на
Землі?
Створення першої наукової класифікації організмів належить шведському природодосліднику Карлу
Ліннею (1707-1778 pp.)
*Прийом «Проблемне питання»
- Чи багато ви знаєте назв рослин, тварин, грибів, які є у нашім краї?
- Як бути з тими організмами, назви яких вам невідомі?
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
- На які царства поділена жива природа?
- Які є органи у рослин?
- Які є органи у тварин?
- Чим відрізняються тварини від рослин?
- Чим гриби відрізняються від тварин? рослин?
- Які основні функції у листків рослини?
- Яким чином розмножуються рослини?
IV. ЗАСВОЄННЯ ЗРАЗКА КОМПЛЕКСНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Розв'язати проблему визначення назви і особливостей організму допомагають визначники рослин,
тварин, грибів, які роблять у вигляді книг чи атласів. Кропіткою і тривалою була праця
природодослідників зі створення цих посібників. Зараз на сучасному етапі вже існують інтерактивні
визначники в Інтернеті.
- Як працювати зі шкільним атласом-визначником
Візьміть шкільний атлас-визначник, наприклад вищих рослин, розроблений для дітей, а тому простий
і зручний у використанні. Він містить таблиці. Кожна таблиця, у свою чергу, складається з
послідовних ступенів, позначених порядковими номерами. Кожна ступінь складається з тези і
антитези (два альтернативні набори ознак).
Якщо наукова класифікація рослин вам відома погано і розбиратися в її системі вам ніколи, то пошук
квітки за назвою можна спростити завдяки цьому довідковому виданню.
У атласі-визначнику багато рисунків рослин. Знаходити по одній або декількох морфологічних
ознаках квітки її сімейство досить просто. Але навіть якщо не робити цього, можна швидко знайти
квітку, що цікавить (на ілюстраціях майже всі рослини зображні на стадії цвітіння). Гортаючи
довідник, ви побачите, що на рисунках підкреслюють характерні особливості кожної квітки і
дізнатися їх зовсім легко.
Якщо якісь припущення щодо того, яку квітку ви знайшли під час прогулянки, у вас є, то можна
легко перевірити правильність цих здогадок. Знайдіть передбачувану назву в списку за алфавітом і
відкрийте відповідну сторінку перед вами буде докладний опис і рисунок, на якому зображена
квітка.
Спробуйте відштовхнутися від подібності шуканої квітки з її найближчими «родичами», якщо
відразу знайти її серед інших рослин не вдається. Якщо, наприклад, ваша квітка чимось нагадує
волошку, шукайте в сімействі складноцвітих волошка належить до нього, а значить, швидше за
все, до сімейства складноцвітих належить і та квітка, яку ви шукаєте. Визначення рослин вимагає
деякого досвіду, який швидко з'являється, і якщо ви час від часу будете займатися пошуком назв
рослин, то поступово визначати чергову квітку вам ставатиме все простіше і простіше.
Якщо опис рослини в останній тезі або антитезі збігається з вашим зразком, значить, ви все зробили
правильно. У тому випадку, якщо результат вас не влаштовує, проведіть визначення з самого
початку. Якщо помилка повторилася, можливо, ви знайшли вид, якого немає в цьому визначнику.
* Прийом «Практична теоріям
Учитель проводить визначення квітки, докладно коментуючи свої дії.
- Досліджувана рослина
Намагайтеся зірвати не тільки саму квітку, але захопіть також зразки листя, а краще навіть і кореня
це може значно полегшити процес «впізнавання» рослини. Для визначення квіткової рослини
необхідно бачити всі органи, а саме корінь, стебло, листки, квітку, плід. Визначаючи рослини,
необхідно користуватися визначником, лупою, пінцетом. Визначення наукової назви рослин краще
починати з більш відомих рослин, які мають великі квітки. Проводити визначення рослин можна як
за живим екземпляром, так і по засушеним. Не варто проводити визначення за частиною рослини, ви
навряд чи отримаєте результат. Характеристику рослини корисно занести в зошит і зарисувати її
окремі органи. Після морфологічного опису приступають до читання по визначнику. Більш детально
з роботою по визначенню рослин ви будете ознайомлюватися в курсі біології.
- Як працювати з інтерактивним визначником
Ви зможете дізнатися про організм за сукупністю зовнішніх ознак. Для цього необхідно відзначити їх
у визначнику. Відзначайте тільки ті ознаки, у яких упевнені. Не треба вибирати якомога більше
ознак. Навпаки, їх може бути 2-4, не більше, але тих, які найбільш чітко характеризують організм.
Навіть якщо відмічених параметрів буде зовсім небагато, визначник знайде групу, які мають такі. А
за фотографіями можна підібрати, наприклад, саме ту квітку, яка найбільше нагадує вашу рослину.
Найлегший спосіб визначити невідому рослину (тварину, гриб) це виділити її яку-небудь
найхарактернішу і незвичайну ознаку. Якщо ж зразок нічим особливо примітним не відрізняється,
спробуйте відзначити кілька основних ознак, які виражені досить чітко і помилитися у яких майже
неможливо. У кожному розділі можна відзначати відразу кілька ознак або навпаки не відзначати
жодного. Зовсім не обов'язково відзначати ознаки в кожній групі. Можна просто передивитися всі
зразки певної групи, які покаже визначник.
V. ЗАСТОСУВАННЯ УЗАГАЛЬНЕНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Завдання 1. Скористайтеся інтерактивним визначником кімнатних рослин та визначте, які рослини
ростуть на вашому підвіконні.
Завдання 2. Заповніть таблицю «Найпоширеніші організми мого краю».
- Розгляньте гербарний зразок рослини, її зображення на фотографії і спробуйте визначити назву.
- За допомогою атласа-визначника тварин визначте зображення на свій вибір.
- За допомогою атласа-визначника грибів визначте зображення на свій вибір.
VI. Підсумок уроку.
* Прийом «Мікрофон»
- Що допомогло вам визначити певну рослину, тварину чи гриб?
- Які з цих знань та навичок можуть згодитися у житті?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника:
- За допомогою Інтернет-джерел визначити домашню кімнатну рослину.
- Випереджальне завдання: підготувати інформаційне повідомлення про вчених, які досліджували
мікроорганізми.