План-конспект урока "Безопасность на дороге" 6 класс

Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
Класс: 6
Предмет: английский язык
УМК: Английский язык. 6 класс : учеб. для общеобразоват. учреждений /
[Ю. Е. Ваулина, Дж. Дули, О. Е. Подоляко, В. Эванс]. – 2-е изд.- М.: Express
Publishing : Просвещение, 2008. – 136 с.: ил. – (Английский в фокусе)
Тема учебного занятия: «Безопасность на дороге»
Место урока в учебном плане: Module 3 «Getting around»; 3a «Road safety»
Продолжительность учебного занятия: 40 минут
Тип учебного занятия: урок
Тип урока: комбинированный
План-конспект урока
Цель урока: научить обучающихся составлять инструкцию по безопасности
движения, высказываться по теме «Правила дорожного движения».
Задачи:
1. Активизировать употребление лексики по теме «Транспорт, правила
уличного движения» и повелительного наклонения.
2. Совершенствовать навыки аудирования, чтения и говорения по теме
«Правила уличного движения».
3. Развивать умение работать в группе, развивать чувство взаимопомощи.
Режим работы: фронтальный, индивидуальный, парный, групповой.
Виды упражнений: языковые, условно-речевые, речевые.
Оснащение урока: компьютер (презентация), мультимедийный проектор,
экран, доска, картинки, магниты, рабочие листы учащихся (раздаточный
материал).
Ход урока
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность
обучающихся
Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
I. Вводная
часть.
Good afternoon! I am glad to see
you.
Let’s remember how you go to
school?
Учитель на доске показывает на
картинки (школа и миниавтобус).
Под картинками написано
“minibus”. I live far from school so
I go by minibus and what about
you?
Учащиеся по очереди подходят к
доске, показывают на картинку и
отвечают.
Учитель убирает картинки, под
ними слова с предлогами (by bus,
by car, on foot).
Учитель вслух произносит by
bus, by car, on foot”.
Речевая зарядка.
Which of these things can you see
on the road (on your way to
school)? Are you careful?
Фронтальный режим работы
(T-P1; P2; P3).
Cлайд 1.
Учащиеся смотрят на экран
(картинки) и отвечают.
Read and match the word and the
word definition. P1-P2, P3-P4, P5-
P6, P7-P8, P9-P10. Cлайд 2.
1. Parking zone
2. Pedestrian
3. Zebra crossing
4. Traffic warden
5. Pavement
6. Traffic sign
a) A person who is on foot, not by
car/ bike, etc.
b) White stripes on the road. People
can cross the road on it.
Good afternoon! I am
glad to see you too.
I go to school on foot. I
go to school by bus. I go
to school by car of my
father.
Parking zone
Pedestrian
Traffic sign
Traffic warden
Zebra crossing
Pavement
Traffic lights
Yellow lines
Обучающиеся в парах
обсуждают, совмещают
слова и определения и
читают вслух.
1f
2a
3b
4e
5d
6c
Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
II. Основная
часть урока
c) A sign on the road.
d) An area which people use for
walking.
e) A name of a job. This person
watches the traffic and makes it
safe.
f) A place where you can park a car.
Учитель хвалит учащихся.
You are smart and know this.
Объявление темы урока.
We know much about transport and
signs. But it is very important to be
safe on the roads. What are we
going to speak at the lesson?
Слайд 3.
1. To speak how to behave at
lessons
2. To speak how to behave at school
3. To speak how to be safe on the
road and make the instruction
Работа над языковым
материалом
Задание 1
Now, please, think in groups, go to
the blackboard and place the
sentences correctly. What is
dangerous and what is safe on the
roads?
Use “It’s safe to, it’s dangerous to”.
На доске магнитами
прикреплены листы бумаги с
фразами:
wear a seat belt
walk straight across the road
walk on the pavement
look both ways when you cross the
road
talk to the driver
cross between parked cars
look for a zebra crossing
push others when you enter the bus
Обучающиеся
выбирают, чем будут
заниматься на уроке
To speak how to be safe
on the road and make the
instruction
Обучающиеся в группах
обсуждают, по очереди
подходят к доске и
прикрепляют
магнитами листы с
предложениями. Затем
вслух читают
предложения.
It’s dangerous to walk
straight across the road.
It’s safe to look both
ways before crossing the
road.
It’s dangerous to run onto
the road.
It’s dangerous to talk to
the driver.
Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
lean out of the window
run onto the road
Задание 2
And now we know what is safe and
what is dangerous to do on the
roads. Let’s make instructions how
to be safe on the street, in the car
and on the bus. You are on the
street. You are in the car. You are
on the bus. What do you do and
what don’t you do.
Учитель раздает ситуации по
группам.
Слайд 4.
When on the street
When in the car
When on the bus
wear a seat belt. Sit in the back if
you are under 12
don’t talk to the driver and don’t
lean out of the window
look both ways before crossing.
Don’t run onto the road
Задание 3
And now give your partner
instructions when your partner
wants to ride a bike, to travel in a
car, to travel on a bus
I want to ride a bike. Give me
instructions. Ask your friend to be
careful.
Слайд 5.
It’s safe to walk on the
pavement.
It’s dangerous to lean out
of the window.
Обучающиеся получают
ситуации, в группах
обсуждают и отвечают.
When on the street look
both ways before
crossing. Don’t run onto
the road.
When in the car wear a
seat belt. Sit in the back if
you are under 12.
When on the bus don’t
talk to the driver and
don’t lean out of the
window.
P1
I want to ride my bike
P2
Wear a bicycle helmet.
Never carry a second
person. Make sure your
bike is in a good
condition.
P3
I want to travel in a car
P4
Wear a seat belt. Sit in
the back if you are under
12.
P5
Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
Задание 4
I know how to be safe, now you
know how to be safe, let everybody
know how to be safe. Let’s write
instructions together. Can you use in
a proper way? Look at the pictures
and give your instructions.
Учитель раздает картинки по
группам и памятки «Как вести
себя на улице».
Don’t cross between cars
Wait a bus only on the pavement
Move your bike near while crossing
Don’t play on the road
Go on the pavement taking the right
side
Look for a zebra crossing on a
traffic lights crossing
Look left, then right, while crossing
the road
Cross the road on the green colour
of the traffic lights
Dont run on the road
Учитель снимает картинки,
скрепляет и прикрепляет
обложку. These are our safety
rules.
I want to travel on a bus
P6
Don’t talk to the driver
and don’t lean out of the
window.
Обучающиеся в группах
обсуждают,
подписывают картинки
и читают вслух
надписи, прикрепляют
на доску подписанные
картинки.
1. Go on the pavement
taking the right side
2. Look for a zebra
crossing on a traffic lights
crossing
3. Cross the road on the
green colour of the traffic
lights
4. Look left, then right,
while crossing the road
5. Don’t run on the road
6. Don’t cross between
cars
7. Wait a bus only on the
pavement
8. Wear a seat belt
9. Move your bike near
while crossing
10.Don’t play on the road
11. Go on the pavement
taking the right side
Омбоева Наталья Антоновна
кандидат педагогических наук, учитель МОУ лицей №3 г.Волгограда
Рефлексия.
Подведение итогов урока.
What did we do at our lesson? How
do you like the lesson? Учитель
раздает смайлики по группам.
Now we know how to be safe on the
road. Can you tell this instruction to
your mum, to your Granny, to your
Dad? And our book will help you.
Look at each other and let’s put
marks for help.
Учитель дает домашнее задание.
Слайд 6. Write down your
homework.
For all
Workbook: p.17, ex.2
Who wants
Tell your parents about road safety
in English and make a poster about
safety rules. The next lesson we will
discuss.
Good bye.
Играли, говорили о
безопасности на
дорогах, составили
инструкцию.
Высказывают свое
мнение об уроке.
Обучающиеся
записывают домашнее
задание.
Good bye.