Конспект урока английского языка "Спорт" 7 класс

Разработка плана урока.
Коваленко Светлана Владимировна, МОСШ 2 г. Белоярский ХМАО-ЮГРА
Английский язык 7 класс
Тема урока: Спорт
Главная проблема урока: Спорт- это жизнь?
Открытое задание: доказать важную роль спорта в нашей жизни
Основная цель учителя: построить урок таким образом, чтобы каждый ученик осознал необходимость занятия
спортом
Предметные цели: систематизировать знания учащихся по теме «Спорт»
Метапредметная цель:
Методологические цели: научиться формулировать свою цель, осуществлять выбор, освоить способ рефлексии с
помощью рисунка.
Предполагаемые цели учеников: научиться строить и аргументировать свои высказывания, отбирать в текстах
необходимую информацию, находить и корректировать ошибки
Способы их постановки: определяются индивидуально или с помощью учителя.
Фундаментальный образовательный объект: лексические единицы по теме «Спорт»
1. Этапы и виды деятельности на уроке.
этап
а
врем
я
реали
этапы урока
деятельность учителя
деятельность учащихся
зации
1
2 мин
оргмомент
Приветствие (Greeting)
1. My dear friends!
I am very glad to come into your friendly class,
And look into your clever eyes.
2. I know: you are genius and talented.
3. Let`s cross the swords of your opinions,
And I hope you`ll help me to create our lesson today!
-Учитель показывает детям два яблока: одно красивое, а
другое гнилое.
- Which apple do you like: in my right hand or in my left? Why?
- These apples resemble people. Which apple would you like to
be? The choice will depend only on you.
Приветствие, разминка
Red one, because it is
nice.
2
2 мин
формулировка
темы,
постановка
проблемы
4. Look at the screen. There are a lot of words and word
combinations.
5. What do you think we`re going to speak about?
Health and sports
3
5 мин
целеполагание
What questions would you like to have answers on? Choose
some from the list or add your own if you wish.
1. What is the role of sport in our life?
2. Can doing sports help us to be in good health?
3. Why do people do sports?
4. Is it necessary to do sports today?
5.
Выбор цели из
предложенных или
формулирование своей
Учащиеся записывают
ключевой вопрос на
листах
3
3 мин
Систематизация
- What does the word “health” mean for you?
3мин
3мин
5мин
знаний
Complete the diagram.
(Учитель рисует пирамиду )
Look at these men. Are they happy? Why do you think so?
Are you healthy? (игра с мячом - ответы на вопросы)
What should we do to be healthy?
- Look at the men again. What makes them strong?
- Учитель вывешивает слово « Sports»
- Look at the information and find mistakes in it.
1. A hockey player mustn`t play without a bathing
cap
2. Every member of the football team has his own
ball.
3. Swimmers have their competitions in the
bathroom.
- Do you prefer to watch or to participate?
- What is better? To answer this question I`d like you to
work with the texts and find pros and cons of doing
sports. You can underline the answers on the paper.
They are strong, fit, slim.
They have good looks.
they smile. They are
healthy.
We should give up bad
habits. We shouldn’t
drink alcohol(take drugs)
Sports
Hockey stick
They have one ball for
the whole team.
In the swimming-pool.
7
3 мин
Подведение
итогов
- Now I`m sure you are ready to answer the key question
you`ve asked at the beginning of our lesson. Let`s make a chain.
( Учитель просит всех детей встать в круг. Он начинает
рассказ и берет соседа за руку, следующий продолжает его
рассказ и делает то же самое.)
Sports play a very
important role in our life.
7
5мин
рефлексия
I`d like to give you small presents for your excellent work today.
It is a chaplet of laurel, which was given to a winner in old
Greece.
But my laurel is unusual and it`ll remember you about the role of
sports in our life. If we do sports, we are
You are going to give me your present in turn. It`ll be a ball? But
I want it to be of different colours. Put a green ball if it was very
interesting at the lesson, a yellow one if it was interesting and a
red one if you didn`t like it.
Healthy, strong, wealthy,
happy.
Учащиеся прикрепляют
на венок листья в
зависимости от их
мнения.