Конспект урока "Средства массовой информации" 8 класс
План урока, проводимого учителем английского языка МОУ «Гимназия №17»
г. о. Электросталь Московской области Поляковой Е.В. в 8 классе.
1. Тема урока: «Средства массовой информации».
2. Цель урока: развитие коммуникативной компетенции
3. Задачи:
a. практические:
развитие навыков монологической речи;
развитие навыков чтения с полным пониманием прочитанного;
развитие навыков чтения вслух и про себя;
знакомство и первичное закрепление новых лексических единиц;
развитие навыков письма.
b. воспитательные:
воспитание толерантного отношения к иноязычной культуре, к изучаемому языку;
развитие мотивации учения;
воспитание культуры общения.
c. образовательные:
расширение лингвистического, филологического и страноведческого кругозора учащихся;
развитие эрудиции.
d. развивающие:
развитие внимания, воображения, памяти, мышления, логики;
развитие языковых, индивидуальных и интеллектуальных способностей учащихся.
2. Оснащение урока: учебник Enjoy English 8, доска, компьютер, экран, проектор, раздаточный
материал, презентация Power Point.
3. Ход урока (УУД):
I. Начало урока
a. приветствие (личностные)
b. сообщение целей и задач урока (личностные, регулятивные)
c. подготовка учащихся к речевой деятельности (личностные)
II. Основной этап
a. Введение новых лексических единиц (презентация Power Point, раздаточный материал);
b. Первичное закрепление новых лексических единиц (презентация Power Point, раздаточный
материал);
c. Развитие навыков чтения с полным пониманием прочитанного (познавательные);
d. Проверка понимания прочитанного (личностные, регулятивные);
e. Развитие навыков монологической речи (презентация Power Point);
f. Развитие навыков письма (регулятивные).
III. Заключительный этап
a. домашнее задание (is to complete the crossword and the table)
b. выставление оценок
c. рефлексия (регулятивные)
d. прощание
4. Технологии: информационно-коммуникационные технологии, технология коммуникативного
обучения иноязычной культуре, здоровьесберегающая технология
Конспект урока
№
Содержание урока
Время
Деятельность учителя
Деятельность
учащихся
Методы и
приемы
I.
Подготовка учащихся к речевой деятельности
1.
Орг. момент
а) приветствие
1,5
мин.
- Good morning. I’m glad to
see you today.
Today we have some
guests. Let’s greet them.
O.K. Sit down, please.
- Who is on duty today?
Tell us about day and the
date. Who is absent?
Good
morning Е.V!
- Дежурный
отвечает
T↔Cl
T→
1
Р
b) сообщение целей
и задач урока
(презентация
Power Point)
0,5
мин.
- The 21
st
century is the
information age. The mass
media rule the world and play
a very important part in our
lives. Today we’ll continue to
talk about mass media.
Смотрят на
экран,
слушают цели
урока
T→Cl
c) подготовка
учащихся к речевой
деятельности
(презентация
Power Point)
5 мин.
- First it’s necessary to
remember kinds of mass
media. Name them. (the
Internet, television, radio,
newspaper). What is the aim
of them? (To inform people)
- Yes, you are right. Please
look at the sentences and tell
which of these things you do.
Explain your choice.
Смотрят на
экран,
отвечают на
вопросы
учителя
T→
1
Р
,
2
P
, …
II.
Овладение основными видами речевой деятельности
1.
Введение новых
лексических единиц
(презентация
Power Point,
раздаточный
материал)
4 мин.
- Let’s begin to assemble our
Russian doll.
- Take the sheets of paper on
your desks. In ex 1 you can see
the list of words and their
definitions there. Name the
parts of speech of these words
and translate them.
Выполняют
задание и
подписывают
слова в
листочках
1
Р
,
2
P
,
…→ T
2.
Первичное
закрепление новых
лексических единиц
(презентация
Power Point,
раздаточный
материал)
5 мин.
- Insert these words into the
following sentences using
necessary forms and translate
them.
Выполняют
задание на
листах
T→Cl;
1
Р
,
2
P
, …
3.
Развитие навыков
чтения с полным
пониманием
прочитанного
(презентация
Power Point,
раздаточный
материал)
10
мин.
3 мин.
- Well done! Complete the
text. 7 sentences have been
removed. Which words helped
you decide?
- Fill in the table.
- Find the following translated
sentences in the text.
Читают текст
и выполняют
задание,
заполняя
таблицу
T→
1
Р
,
2
P
, …
4.
Проверка
понимания
прочитанного.
3 мин.
You are very active! - Let's
check up the understanding of
the text. Read the following
Смотрят на
экран,
выполняют
T→Cl;
1
Р
,
2
P
, …
(презентация
Power Point,
раздаточный
материал)
sentences and circle TRUE or
FALSE according to the text
задание
5.
Развитие навыков
монологической
речи.
(презентация
Power Point)
6 мин.
- Let’s discuss advantages and
disadvantages of mass media.
Comment on the following
pictures using the words.
Составляют
высказывания
1
Р
,
2
P
→Cl
6.
Развитие навыков
письма
(презентация
Power Point)
4 мин.
- To summarize our knowledge
about mass media let's make
cinquains about the Internet,
television, radio and
newspapers.
- Read them, please.
Выполняют
письменные
задания по
составлению
синквейнов
T→Cl;
1
Р
,
2
P
, …
III
Заключительный этап
1.
Подведение итогов
3 мин.
- Well, it's time to sum
everything up.
- Today we've read and talked
about means of information,
about their advantages and
disadvantages.
Слушают
T→Cl
2.
Домашнее задание
- Your home task is to
complete the crossword and
the table.
Записывают в
дневники
T→Cl
3.
Выставление оценок
Well, now I want to tell your
marks. Dima, your mark is …
Слушают
T→Cl
4.
Рефлексия
(презентация
Power Point)
Dear students! I’d like to know
if you liked our lesson or not.
Please look at the screen and
tell me what colored face you
choose.
Называют
понравившиес
я смайлики
Cl
5.
Прощание
The lesson is over. Good-bye.
слушают
T→Cl
Keys
Mass Media.
The mass media in the 21
st
century plays a very important part in our lives. Every day we read
newspapers and magazines, listen to radio, watch TV and surf the Internet.
Newspapers are especially important nowadays. There are newspapers for professionals, for
businessmen, for children and teenagers, for men and women, for sports fans. A
The main source of news for millions of people is television. With its help we can see everything
with our own eyes. It is the window on the world which helps to “travel” all over the world. B It helps us
to relax after a hard day’s work. There are always many programmes on TV: news and sport programmes,
talk shows and TV games, documentaries and feature films, concerts and theatre performances.
C We watch hits where people are killed before our very eyes. D
Nowadays there is a difficult situation with TV. E Especially it influences on children. They don’t
read books, they move less, speak less and they even think less.
Many people prefer the radio. It is good to listen to it in the car, or in the open air, or when you do
something about the house. You can listen to all kinds of music and to know all the news. But music
shouldn’t be very loud. I
The Internet has recently become another important source of information. Many users spend up to
40 hours a week on the Internet. It is not good. But on the other hand you can find a lot of useful
information there.
Fill in the table:
1
2
3
4
5
6
A
B
E
F
C
D
Find the following translated sentences in the text.
1. С его помощью мы можем видеть все своими глазами.
2. Много людей предпочитают радио.
3. По телевизору всегда можно посмотреть разнообразные программы: новости и спортивные
программы, ток-шоу и телевизионные игры, документальные фильмы и художественные фильмы,
концерты и театральные постановки.
4. Мы смотрим программы и фильмы, где людей убивают перед нашими глазами.
5. Интернет недавно стал другим важным источником информации.
Read the following sentences and circle TRUE or FALSE according to the text:
1) You will hardly find a newspaper which suits your interests.
2) Television helps us to relax after a hard day’s work.
3) Thanks to television children become more active and creative.
4) Programmes about violence make people more sensitive.
5) The Internet is regarded as the latest addiction to trap thousands of people.