Конспект урока "Домашние обязанности" 4 класс

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа №58»
Советского района г. Казани
План-конспект
урока английского языка
по теме «Домашние обязанности»
(4 класс, УМК Enjoy English-2”, авторы: М.З. Биболетова, Н.Н.
Трубанева)
Учитель: Гусманова Айгуль Юсубовна,
вторая квалификационная категория
Цель: Совершенствование лексических и грамматических навыков устной речи.
Задачи:
Практические:
Тренировка произносительных навыков учащихся;
Формирование и развитие грамматических навыков
Развитие навыков говорения;
Воспитательные:
воспитывать потребность помогать родителям.
Развивающие:
развивать умения и навыки устной речи: учить рассказывать о своих домашних
обязанностях;
развивать умение в чтении: работать над техникой чтения в слух.
Оборудование: компьютер; медиапроектор; интерактивная доска; компьютерная
презентация с материалом урока; раздаточный материал.
Ход урока:
I. Организационный момент
Учитель: Good morning, children!
Ученики:
Good morning! Good morning to you!
Good morning! Good morning!
We are glad to see you!
II. Речевая зарядка
Учитель: How are you today?
Ученики (по очереди): Fine, thanks. And you, Саша? (дети по цепочке спрашивают и
отвечают).
III. Cообщение целей и задач урока
Учитель: At the last lessons we spoke about a family and a favourite activities of parents and
children. Today w shall continue our talk about a family, and topic of our lesson is
“Home Duties”. We shall learn some grammar rules, do exercises, sing songs and play
games at the lesson.
IV. Фонетическая зарядка (Слайд3 )
Учитель: Let’s begin our lesson open your books on page and find ex.21. Listen and read.
(выполнение упражнения 21 на странице 71.)
Учитель: These are the names of the streets. Listen and repeat. (Читает. Ученики повторяют
хором, затем по одному).
Yesterday
The day before yesterday
Last week
Last month
Last year
…ago
Once
Учитель: Let’s recall the meaning of the words and word combinations. (Слайд 2) (Один
ученик выходит к доске и показывает правильные ответы, остальные паманают).
Позавчера; в прошлом году; неделю тому назад; 10 дней тому назад; прошлым
летом; вчера; месяц тому назад.
Ten days ago
Last summer
Yesterday
A week ago
The day before yesterday
Last year
A month ago
V. Правильные и неправильные глаголы.
Учитель: Ребята, давайте повторим с вами глаголы в прошедшем времени. Какие глаголы
есть у нас в английском языке.
Ученики: Правильные и неправильные
Учитель: Very good. There are regular and irregular verbs. Repeat after me: wash-washed, help-
helped, repair-repaired, clean-cleaned, answer-answered, water-watered, cook-cooked, do-did,
go-went, make-made, lay-laid, feed-fed, say-said, take-took.
Учитель: А теперь давайте разложить правильные глаголы по корзинкам. (Слайд)
Учитель: Now open your books on page 70 and find ex. 16, look at the picture and say what
Mag and Alex usually do at home and what did they do yesterday.
Mag does her homework. Mag did her homework yesterday.
Alex goes shopping. Alex went shopping yesterday.
Alex makes his bed. Alex made his bed yesterday.
Mag lays the table. Mag laid the table yesterday.
Mag does the washing up. Mag did the washing up yesterday.
Alex answers phone calls. Alex answered phone calls yesterday.
Alex cleans his room. Alex cleaned his room yesterday.
Mag feed her pets. Mag fed her pets yesterday.
Mag waters the flowers. Mag watered the flowers yesterday.
Alex takes his pet for a walk. Alex took his pet for a walk yesterday.
Alex repairs his bike. Alex repaired his bike yesterday.
Игра «Найди товарищей»
Учитель: А теперь я раздам вам карточки с формами правильных и неправильных
глаголов. По моей команде “One, two, three, start!” вы должны разложить карточки по
парам.
Групповая работа
А сейчас мы разделимся на 3 группы. Каждая группа получает небольшой текст, в
котором нужно поставить глагол в прошедшем времени, подчеркнуть неправильные
глаголы.
1. Last Sunday Mag __________ (got) up at 9 am. She _____________ (wash) her face and
hands, ______________ (clean) her teeth. Then she ___________(make) her bed.
At half past nine Mag _____________ (help) her mother to lay the table. She _________
(have) breakfast with her mum, dad and sister Becky. After breakfast Mag __________
(water) the flowers and ____________(feed) her pets.
VI. Релаксация.
Учитель: Look! Let’s sing a song! (ученики поют песню “The more we are together”)
The more we are together,
Together, together,
The more we are together,
The happier we are.
For my friend is your friend
And your friend is my friend,
The more we are together,
The happier we are.
The more we sing together,
Together, together,
The more we sing together,
The happier we are.
For his friend is her friend
And her friend is his friend,
The more we sing together,
The happier we are.
The more we dance together,
Together, together,
The more we dance together,
The happier we are.
For our friend is their friend
And their friend is our friend,
The more we dance together,
The happier we are.
VII. Построение утвердительных предложений в Past Simple
Учитель: Say what you did at home last Sunday morning. Did you help you mum or your dad?
(Ученики рассказывают, что они делали в воскресенье утром)
VIII. Выполнение упражнений 5,6,7 на стр. 39 в рабочей тетради.
X. Подведение итогов. Конец урока.
At home you will do ex 6 on page 82 and ex.16 on page 70 in your student's books..
- Now it is time to write down your hometask:
ex 6, p. 82 and ex.16 p. 70
and it is time to get marks for the lesson. Your marks are...
- Good-bye, children!
Дети записывают домашнее задание в дневники. Учитель называет отметки. Урок
окончен.