Конспект урока "The Channel Tunnel" 6 класс
6 класс Кауфман К.И. Happy English.ru 6
Открытый урок:
Тема:The Channel Tunnel
ЦЕЛЬ: Познакомить детей с С ТОННЕЛЕМ ПОД ЛАМАНШЕМ
ЗАДАЧИ:
РАЗВИВАЮЩАЯ – Развитие памяти, внимания
ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ – - формировать интерес к культуре, истории и традициям
страны изучаемого языка
- воспитывать толерантность (терпимость) к иноязычной нации
- воспитывать культуру общения
- воспитывать культуру умственного труда
2) развивающая:
- развивать общеучебные и специальные умения и навыки, навыки
самоконтроля и самостоятельной работы
- развивать память, внимание, наблюдательность, логическое мышление,
эмоциональную и мотивационную сферу личности
- развивать коммуникативные умения и навыки
3) образовательная :
- создать условия для применения знаний и умений в знакомой и новой
учебных ситуациях;
Средства обучения: проектор, компьютер, раздаточный материал.
Ход урока:
- Орг.момент: приветствие: Teacher (T): Good afternoon!
Ch: Good afternoon, good afternoon, good afternoon to you,
Good afternoon, good afternoon, we are glad to see you!
T: Today we have an interesting lesson. We are going to travel with our magic train from Romashkovo
The train from Romashkovo.
Lets introduce with our train together: Good afternoon! Today we’ll visit the Channel
Tunnel and introduce with its creation.
Фонетическая зарядка: ( слайд ):
• The town is ‘far from ↓London .
• How ‘far is it from ↓London?
• Is it ↑far from London?
• It is ↓far from London, ↑isn’t it?
• Is it ↑far from London or ↓near it?
Phonetic exercise:
- And now lets go!
- Введение грамматического материала:
T: We are coming to the first station: Вопрос к подлежащему ( слайд).
Вопрос к подлежащему
• Who + основной глагол во 2 форме +
второстепенные члены предложения
• Ex. Who worked in the shop last summer?
• – I did. Nick did.
Open your books at p.193. Lets read the information about this Grammar Rule: Вопрос к
подлежащему (reading)
Write down the date, class work
T: Вопрос к подлежащему образуется с помощью вопросительного слова Who, без
вспомогательного глагола, это означает что в вопросе к подлежащему глагол стоит во 2
форме. Порядок слов в вопросе к подлежащему следующий (write):
Who + основной глагол во 2 форме + второстепенные члены предложения
Ex. Who worked in the shop last summer? – I did. Nick did.
- Упражнение ( слайд, на карточках) Answer the questions: (чтение, ответы на вопросы)
-
Answer the questions:
• Model: Who visited the Channel Tunnel?
• – I did. – Misha did. – Misha, Vova and Sasha did.
• 1.Who came to school by bus today?
• 2.Who watched an interesting film yesterday?
• 3.Who went to the sea last year?
• 4. Who got some very good marks in English
last week?
• 5.Who phoned granny yesterday?
• 6.Who went to the shop yesterday?
- T: Ok, well done, lets continue our travelling. The train brought us the CD, there written
different words (ex.1 p.193) These words remembered during its trips. Lets listen to them and
repeat after the speaker. Lets translate these words (слайд)чтение с переводом
- Next task: look through these words and now try to translate from Russian into English (
слайд) перевод с русского на англ.
Зарядка: lets do the exercise
Введение текста: Lets continue our travelling. Our train travels a lot and now he wants to tell
you where he was and introduce with “The Channel Tunnel”. We’ll read the text about the
history of this tunnel. But first of all lets watch the film about it.
This Channel Tunnel is under the English Channel and connects the United Kingdom with
France. Now people can go to these countries by train or by car. (cлайд )
It is the longest tunnel in the world, which is situated under the water. It was opened in 1994.
There 3 lines in it.
- Open your books at p.194. Lets read the information about the tunnel but first of all put the
parts of the text in the right order, according to the dates ( расположить части текста в
правильном порядке – буквы и даты)
- Чтение текста, перевод по цепочке. Ответы на вопросы к тексту.
- Exercise: In the text you met verbs, regular and irregular. Ex. 6 p.194. Lets put them in the Past
Simple form one by one.
- Homework: ex. A p. 195, report about “The Channel Tunnel”
- Feedback: What have you known today?
- Thank you for your work! We have learnt much about the Channel Tunnel. And would you like
to visit it? All of you get good marks today! Thank you for your work, good bye!
-