Конспект урока "What’s your idea of an ideal subculture?" 10 класс

Обобщающий урок в 10-м классе по теме:
’’What’s your idea of an ideal subculture?’’
(урок подготовки к созданию проекта,
УМК «Английский язык для 10-11 классов»,
В.П.Кузовлев и другие)
Афанасенкова Людмила Михайловна,
Alm54@mail.ru
Место работы: МОУ «СОШ № 32», г.Норильска
Должность: учитель английского языка,
Конспект урока
Цели урока:
Познавательный аспект :
1. Понимание отношений между различными субкультурами.
2. Знакомство с реалиями и понятиями молодежных субкультур.
3. Знакомство с эволюцией субкультур.
Развивающий аспект:
1. Развитие способности к сравнению, умению анализировать, обобщать, делать
выводы.
Воспитательный аспект:
1. Формирование терпимого отношения и уважения мнения другого человека.
2. Формирование самостоятельности.
Учебный аспект:
1. Развитие речевых умений по всем видам речевой деятельности.
2. Совершенствование лексических навыков чтения.
Ход урока
1. Организационный момент. Warming up.
Teacher: Today we are going to speak about things which are very familiar and interesting for
you. We’ll discuss pros and cons of different subcultures. You know that a lot of people belong
to different subcultures. What is a subculture?
Pupil 1: A subculture is a group of people within a complex culture who have interests that are
different from those of the mainstream culture.
Pupil 2: I think that a subculture is a group with a distinct style and identity. Different subcultures
have their own beliefs, value systems, fashion, and favourite music.
Teacher: You said that different subcultures have their own beliefs, value systems, fashion, and
favourite music. So what are the 3 main features of any subculture?
Pupil: Image, ideas, music.
Teacher: We have already learned about all these features. Today we’ll pay plenty of time to
learn and speak about different subcultures. We’ll review and summarize everything you know
about it.
2. Phonetic drill
Let’s pronounce correctly the words you need to discuss this topic. Listen and repeat after me.
subculture; to express one's identity - who somebody is; to rebel against - to protest; rebellious;
don't conform; reject; to try out all sorts of options; violent; to differ from social norms; to have
their own values and beliefs; distinct features; approve of; disapprove of
3. Работа с лексикой
Exercise 1. Give synonyms to the words. Use your active vocabulary. Make up some sentences
using these words (индивидуальная работа 2 мин.)
1. a young person from13 up to 19 (a teenager)
2. a group of young people having the same lifestyle (a subculture)
3. to be in agreement with (to conform)
4. to refuse to accept (to reject)
5. something cruel, not friendly (aggressive, violent)
6. to test (to try out)
7. drawing on walls (graffiti)
Exercise 2. Use the names of subcultures instead of pronouns (работа в группах)
1. He wears a leather jacket and a cowboy hat. (a rocker)
2. They are good at computers. (hackers)
3. They like to talk about vampires and about the end of the world. (Goths)
4. He refuses to accept everything. (a punk)
5. They cut their hair shorter than others do. (a skinhead)
Exercise 3. Find the right variant (работа в парах)
1. Rockers wear
a) leather jackets and army boots
b) short jackets or short blazer jackets
c) tight trousers and heavy boots
2. Mods have
a) very short hair
b) college-style hair
c) very black hair
3. don't protest against their parents.
a) Bikers
b) Hackers
c) Punks
4. prefer aggressive music.
a) Punks
b) Skinheads
c) Goths
Key: 1.a; 2.b; 3.b; 4.a
Exercise 4. I believe there are some mistakes in the descriptions of the subcultures. Find and
correct them.
1. The music of punks is romantic. (romantic - aggressive)
2. Rockers prefer soul music. (Rockers mods)
3. Hippies show off their independence in supporting an aggressive
attitude and lifestyle. (aggressive liberal)
4. Ravers are thought to be sentimental. (sentimental violent)
5. Punks support society's standards. (support reject или rebel against)
4. Работа с сайтом «Youth subcultures»
Teacher: We have been speaking about different subcultures for a long time. You know much
about them. But you can learn much more. Watch material on the site “Teenagers’
subcultures” which was made by your classmates and fill in the table which you have on your
tables. When we began working on this unit you filled such table. But now complete it with the
new facts. It will help you to make your projects about your ideal subculture.
5. Говорение
Teacher: Speak about different subcultures using your notes from the table.
-Why do you think people belong to different subcultures? Try to answer this question using the
expressions from the blackboard.
-Which subcultures do you like?
6. Домашнее задание.
Teacher: You see there are a lot of different attitudes towards the members of some
subcultures. People like or dislike them, agree or disagree with their ideas. What do you think
about an ideal subculture? Can it exist? If yes, what should it be like? At home you have to
make a project “A subculture I’d like to create” (ex. 2, p.94)
7. Рефлексия. Заключительный этап урока
Teacher: Subcultures are not that bad as they are thought to be. Teens want to show off. But at
the same time a lot of teens think about changing the world to the best. Subcultures are for
teens. Then, I am sure, teenagers become good citizens. Some who were punks became the
main editors of famous newspapers. A subculture is a way of life. It is not a fan club, it is a real
life for us. And before you’ll say if it is good or bad, remember that some famous people
belonged to different subcultures when they were young . For example, Bill Clinton, the
American ex-president. Do a crossword puzzle and you’ll learn the subculture Bill Clinton
belonged to in his youth. Work in groups. Who will be the first?
A member of a group
Clothes
Music
Specific features
Punk
Skinhead
Emo
Goth
Hippie
a. a 'wizard' of computers
b. a person with a short hair
cut, listening reggae
c. a person dressed in a
shocking way (very bright
hair)
d. equipment necessary for
making techno music
e. a person with a motorbike
f. a person visiting all-night
dance parties
8. Оценка работы учащихся на уроке
Teacher: I’m quite satisfied with your work at the lesson today. I’m pleased with answers and
work of the students. Thank you for your participation. Thank you for today’s lesson. See you
tomorrow.
Пояснительная записка
по использованию учебного сайта «Teenagerssubcultures»
Согласно учебному плану в курсе 10 класса 3 раздел посвящен работе над темой
«Молодежные субкультуры». Эта тема очень близка и понятна подросткам. Они
интересуются всем, что связано с возникновением, развитием и существованием в
современном мире молодежных группировок. В связи с этим я решила подготовить
для них сайт «Teenagers subcultures». Материал этого сайта может использоваться
на различных этапах работы над темой:
1. На этапе работы с новой лексикой по теме страница Vocabulary, где
приводятся примеры употребления новой лексики.
2. На этапе знакомства с отличительными чертами некоторых субкультур
страницы Emo, Punks, Hippies, Goths, Skinheads.
3. На обобщающем этапе – дополнительные страницы.
Я планирую использование учебного сайта на обобщающем уроке, когда идет
подготовка к созданию проекта «Как ты представляешь идеальную субкультуру?»
Работа с сайтом начинается после речевой зарядки и повторительных упражнений с
лексикой. Эта работа занимает центральное место в ходе урока. Учебный сайт
заранее загружается на компьютеры, ярлык размещен на рабочем столе. Во время
урока учитель дает указание открыть сайт и начать работу. Поскольку основной
целью работы с сайтом является чтение с извлечением конкретной информации для
заполнения таблицы, во время работы учащихся учитель не отвлекает их вопросами.
Вопросы по содержанию задаются по окончании работы.
Список использованных материалов и ресурсов
1. Боярская Ю. Дополнительные материалы для 10 класса,
Интернет-ресурсы:
2. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/570606/subculture
3. http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Subcultures
4. http://botw.org/top/Society/Subcultures/Cyberculture/
5. http://www.google.com/search?num=10&query=Cyberculture
6. http://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk
7. http://www.uraledu.ru/node/8324
8. http://www.internet-school.ru/Enc.ashx?item=735191
9. http://project.cyberpunk.ru/idb/subculture.html
10. http://www.rochester.edu/in_visible_culture/issue2/introduction.htm
11. http://anglang.narod.ru/Youth_subculture.htm
12. http://old.gothic.ru/subculture/faq.htm
13. http://www.wikia.com/wiki/Subculture
14. http://www.syl.com/articles/subcultureclothinginformation.html
15. http://www.dirjournal.com/society/subcultures/
16. http://liebste.beon.ru/795-820-gothic-subculture.zhtml
17. http://www.mavica.ru/lite/lav/52.html
18. http://tmn.fio.ru/works/96x/306/S0815.htm
19. http://www.blackwaterfall.com/about.php
20. http://www.altai.fio.ru/projects/GROUP3/potok90/site/youth_subcultures_in_britain.htm
Приложение: Project Subcultures (учебный сайт)