План-конспект урока "Почему люди путешествуют?"

1
Преподаватель английского языка ГБОУ СПО МО ЛАТ –Бычкова Т.А.
План -конспект урока: Почему люди путешествуют?
Английский для ССУЗОВ –И.П.Агабекян
1 курс
Форма урока: Обобщение знаний по теме “Travelling
Цели урока:
Образовательные: Совершенствовать умения говорения по теме “Travelling, способствовать развитию практического
владения языком; совершенствовать навыки аудирования, ознакомительного чтения, письма; создавать условия для
формирования лексических навыков говорения; расширить кругозор по теме, развивать лингво-культурную
компетенцию; активизировать лексико - грамматические конструкции по теме.
Развивающие: создавать условия для развития исследовательских умений учащихся, способности к распределению
внимания; развитие способности к переключению уровней мышления (The Six Thinking Hats, INSERT).
Воспитательные: создавать условия для формирования цивилизованной личности, способной к критическому и
творческому мышлению; воспитывать умение внимательно слушать и слышать, уважать другое мнение; формировать
потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в группе.
Оборудование урока: мультимедийная презентация к уроку, раздаточный материал (таблицы для заполнения,
карточки со словами и выражениями по теме, текст для чтения, таблица аудирования речи одноклассников, бумажные
шляпы (белая, черная, желтая), тест «Table of Travelers»), аудиозапись текста, видеоролики “Move)
2
ХОД УРОКА
Этапы урока
Его задачи
Деятельность
учителя
Пояснения учителя
Деятельность
учащихся
Формы работы
Инновационные
технологии
Время
1. Организационный
момент. Приветствие
2. Целеполагание.
Мотивация учебной
деятельности
учащихся
Знакомит
учащихся с
целью урока,
ставит перед
ними задачи.
Good morning, students! Good morning,
dear guests! Welcome to our lesson!
How are you today? I hope you are fine
today. Am I right?
Before we start I would like you to watch
a short movie and guess the topic of our
lesson.
(Просмотр фильма)
So, have you guessed what we are going
to talk about today?
Can you imagine life without traveling?
Is it possible? We are going to speak
about traveling and transport, which we
use daily.
Travelling is a part of people's life. We
all travel.
Why do people travel? This is the
question we are going to answer at the
Приветствуют учителя. Смотрят
короткометражный фильм.
Отвечают на вопросы.
Включаются в работу.
Ответы учащихся на вопросы
видеоролик
http://www.youtube.com/
watch?v=5ky6vgQfU24
учитель-класс
учитель-ученик
фронтальная работа
за ответы учащиеся
получают жетоны
3
today’s lesson. So, let’s start!
Try to define the word TRAVEL in an
unusual way. At first, name a word that
is connected and associated with
travelling, using the letters of this same
word. Eg.T- tour, trip
Метод мозгового штурма
Метод Круги по воде
3 Актуализация ранее
усвоенных знаний с
целью погружения
учащихся в языковую
среду
А) Проверка
домашнего задания
Воспроизведение
изученного материала
предыдущих уроков
Б) Аудирование с
целью извлечения
необходимой
информации
Предлагает
учащимся
выполнить
задания на
отработку
изученного
материала по
теме
«Путешествие»
Учитель
включает
аудиозапись
At our last lesson I asked you to write a
short paragraph about the countries you
want to visit. What do you know about
these places? What are they famous for?
While listening to each other make notes
in the table.
Thank you, that’s enough. We will
continue this task next lesson so keep
these lists in your copybooks.
Now you will hear a song.
Рассказывают о странах, которые
хотели бы посетить. Аудируют
речь друг друга и заполняют
таблицу.
Индивидуальная работа
http://www.youtube.com/
watch?v=2c68qD_NExQ&i
ndex=5&list=PLvHss7JjB94
X5DOJ6Ovk
KVonk2ybmt2CD
The name of the
country?
What is it famous
for ?
Слушают текст, выполняют
задания к тексту.
Answer the questions
What are the means of the
travellings?
What do you prefer?
4
4. Релаксирующая
пауза
Учитель
проводит
релаксирующу
ю паузу
Цель: снять
напряжение
It’s time to have a small relaxing break.
Close your eyes and imagine that you are
lying on the beach. The sand is very
warm and soft. It’s sunny. You hear the
seagulls and waves of the sea. Open your
eyes. Look far in the distance. You see a
great beautiful liner and lots of people
who wave you.
Выполняют упражнения под
спокойную музыку моря.
Здоровьесберегающие
технологии
5. Обобщение
материала в
творческой форме.
А) Чтение
тематического текста
Б) Обсуждение по теме
В) Составление
вопросов по тексту
Nowadays a lot of people give up
everything: home, job, and go to travel.
You are going to read a text 1 Travelling
Take a pencil and make marks on the
margins while reading. (“V” + “–
“?”) A tick means that the information is
known to you. Put a plus mark if the
information is new and a minus mark if
you don’t think so. A question mark
means that you don’t understand
something or have further questions.
What facts did you know before?
What new information have you found in
the text?
Are there any facts in the text you don’t
understand?
Now let’s practice asking questions
Работают с текстом по методу
INSERT.
p.60
Отвечают на вопросы.
Задают друг вопросы и отвечают
на них.
Метод Инсерт -
интерактивная система
заметок для
эффективного чтения и
размышления.
http://prezi.com/vl7zz91te
2tz/?utm_campaign=share
&utm_medium=copy&rc=
ex0share
5
Г) Фрагмент
Ролевой игры
It’s obvious for you that travelling has its
positive and negative aspects. Let’s
discuss them with the help of “Thinking
hats method”. You are divided into 3
teams. The first team will put on a white
hat. You will think of factual information
about travelling and tell us why people
travel. The second team will put on a
yellow hat. You’ll try to identify only
advantages of travelling. The third team
will put on a black hat. That means that
you should think of disadvantages.
Обсуждают в группах
преимущества, недостатки, факты
и цели путешествий
Учащиеся учатся думать и
находить творческое решение
проблемы
Их деятельность направлена на
стремление самостоятельно
разобраться в вопросах
Методика
психологической
активации мышления
(«Шляпы мышления»)
Работа в группах
6.Стадия рефлексии
(рефлексия содержания
учебного материала)
Анализ и содержание
итогов работы,
формирование
выводов по
изученному материалу
In conclusion let’s try to summarize the
ideas of our lesson in a cinquain. It’s
some kind of the poem.
Going abroad is a wonderful opportunity
to visit so many new places and see so
many interesting things foreign things
and all of these help us to escape the
daily routine at home. To end the lesson
I would like to show you another film.
Watch it and give a one-word answer to
the question “Why do people travel?”
(Просмотр презентации)
LEARN that’s the answer. The World
is a book, and those who do not travel
read only a page.
Учащиеся
осуществляют рефлексию на
основе полученных знаний.
Просмотр презентации. Отвечают
на вопрос.
Синквейн – синтез
информации в
лаконичной форме
6
7.Подведение итогов
Дает
инструкции по
выполнению
домашнего
задания
Подводит итоги
урока и
заканчивает
его.
It’s time to finish our lesson. Write down
your homework. Make notes in the Table
of Travelers
Our time is up. Thanks for your work.
The lesson is over. See you next time.
Записывают домашнее задание,
задают возникающие вопросы.
Прощаются с учителем.
7
Table of Travelers
TASK: Match the travelers with their dates of birth and death and put down their achievements.
Traveler:
Date of birth:
Date of death:
Achievements:
Marco Polo
March 9, 1454
Republic of
Florence, in
present-day Italy.
May 20, 1506 (aged
c. 55)
Valladolid, in
present-day Spain.
Christopher
Columbus
1460
Sines, Alentejo,
Portugal.
June 18, 1928
(aged 55).
Amerigo
Vespucci
1451
Genoa, Republic of
Genoa, in present-
day Italy.
January 8, 1324
(aged 69)
Venice, Venetian
Republic.
Roald Amundsen
August 12, 1681 in
Horsens, Denmark.
December 24, 1524
(aged 64)
Kochi, India.
Vitus Bering
16 July 1872
Borge, Østfold,
Norway.
December 19,
1741.
Vasco da Gama
November 7, 1728.
February 14, 1779
(aged 50)
Hawaii.
Ferdinand
Magellan
1480
Sabrosa, Portugal.
April 27, 1521
(aged 41)
Cebu, Philippines.
8
Captain James
Cook
1254
Venetian Republic.
February 22, 1512
(aged 57)
Seville, in present-
day Spain.
Vocabulary Block
These are the words you might prefer to use:
voyage / to be aware / coastline / to discover / to be prior / to lead / circumnavigation / to
bear the name / hemisphere / to bring to light / to pilot / to result in / invention / bay /
peninsula
9
Key to the table.
Traveler:
Date of birth:
Date of death:
Achievements:
Marco Polo
1254
Venetian Republic.
January 8, 1324
(aged 69)
Venice, Venetian
Republic.
Introduced Europeans to Central
Asia and China.
Christopher
Columbus
1451
Genoa, Republic of
Genoa, in present-
day Italy.
20 May 1506 (aged
c. 55)
Valladolid, in
present-day Spain.
His voyages across the Atlantic
Ocean led to general European
awareness of the American
continents in the Western
Hemisphere.
Amerigo
Vespucci
March 9, 1454
Republic of
Florence, in
present-day Italy
February 22, 1512
(aged 57)
Seville, in present-
day Spain.
Explored the east coast of South
America; discovered Brazil.
Gave his name to two
continents.
Roald Amundsen
16 July 1872
Borge, Østfold,
Norway.
18 June 1928
(aged 55)
He led the first Antarctic
expedition to reach the South
Pole; the first person to reach
both the North and South Poles.
Vitus Bering
August 12, 1681 in
Horsens, Denmark.
December 19,
1741.
The first European to discover
Alaska and the Aleutian Islands.
The Bering Strait, the Bering
Sea, Bering Island, Bering
Glacier and the Bering Land
Bridge bear his name.
Vasco da Gama
1460
Sines, Alentejo,
Portugal.
24 December 1524
(aged 64)
Kochi, India.
First to sail directly from
Europe to India and to Africa.
10
Ferdinand
Magellan
1480
Sabrosa, Portugal
April 27, 1521
(aged 41)
Cebu, Philippines
Made the first expedition from
the Atlantic Ocean into the
Pacific Ocean; also completed
the first circumnavigation of the
Earth.
Captain James
Cook
7 November 1728.
14 February 1779
(aged 50) Hawaii.
The first to map Newfoundland
prior to making three voyages to
the Pacific Ocean. Achieved the
first European contact with the
eastern coastline of Australia
and the Hawaiian Islands as
well as the first recorded
circumnavigation of New
Zealand.