Конспект урока "Білім беру жүйесі мен міндеттері" 11 класс

Сабақтың тақырыбы: Білім беру жүйесі мен міндеттері
Грамматикалық тақырып: Мақсат бағыныңқы сабақтас құрмалас
сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мақсат бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем туралы
тісініктерін кеңейтіп,практикалық жолда пайдалана білуге
үйрету.Қазақстан Республикасының білім беру жүйесі туралы мәлімет
беру.
Дамытушылық: Оқушылардың қазақша ойлау, сөйлеу қабілетттерін
дамыту,сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Туған еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін
артттыру.Таңдаған мамандыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, әңгімелесу
Сабақтың көрнелігі: интерактивті тақта, үлестірмелі тапсырмалар
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
Кезекшінің мәліметі
2. Үй жұмысын тексеру
- Тест жұмысы бойынша
3.Жаңа тақырып
Сабақтас құрмалас сөйлем
Басыңқы Бағыныңқылы
1) Қарсылықты бағыныңқылы
2) Шартты бағыныңқылы
3) Себеп бағыныңқылы
4) Мақсат бағыныңқылы
5) Мезгіл бағыныңқылы
Бүгінгі сабағымыздың грамматиткалық тақырыбы: Мақсат бағыныңқылы
сабақтас құрмалас сөйлем (Придаточное цели)
Сұрақтары : Неге? «зачем?»,Не үшін? «для чего?»,Не мақсатпен? «с
какой целью?»
Тұйық етістіктен кейін үшін шылауының келуі арқылы. Мысалы: келу үшін,
жету үшін....
Жақсы оқу үшін, сабақты босатпау керек.
Шартты,бұйрық, және қалау райлы етістіскке деп көмекші етістігі тіркесуі
арқылы.Мысалы: барайын деп, оқысын деп.......
Баласы білімді болсын деп, әкесі көп кітап әкеліп берді.
4. Жаңа тақырыпқа байланысты сөздер
Бағытталған білім целенаправленное обучение
Ғылым - наука
Жеке адам – личность
Жетістіктері - достижения
Жүйе – система
Кәсіпке үйрету обучать профессии
Қалыптастыру - формировать
Міндет - задача
Оқу ағарту учебно-просветительская
Өз бетінше іздену самообразование
Мысалы : - Бағытталған білім алу үшін, өз бетінше іздену керек.
- Кәсіпке үйренсін деп , кәсіптік колледжге оқуға түсті.
5. Мәтінмен жұмыс
Білім беру жүйесі мен міндеттері
Білім беру жүйесінің басты міндеттері - ғылым мен практика
жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәcіпке
үйретуге бағытталған біліммен қамтамасыз ету болып табылады. Білім беру
оқыту мен өз бетінше іздену негізінде жүзеге асырылады. Оқу ағарту
жұмысы Қазақстанда ерте заманнан басталған.
(Қазақ Ұлттық энциклопедиясынан)
6. Видео мәлімет көрсету
7. Бекіту.
Тапсырмалар орындау
1-Тапсырма:.«Мамандық», «Колледжге» сөздерімен байланыстырып сөйлем
құрастыру.
2-Тапсырма
Білім берудегі өзгерістер
- жаңа мектептер салынды
- балабақшалар ашылды
- кәсіптік колледждер саны көбейді
- бюджеттік орындар ашылды
- компьтерлік техникамен жабдықталды
- Назарбаев мектептері ашылды
- «Жұмысшы» мамандықтарына оқыту
Біздің колледжде
- бизнес дамыды
- сумен қамтамасыз етілді
-жолдар салынды
- үйлер салынды
- көркем фильмдер шығарылды
- жаңа ақшалар шығарылды
3- тапсырма
Оқулықтын 528 бетіндегі 2- жаттығуды орындау.
4- тапсырма
Сұрақтарға жауап беру
- Қаламызда қанша кәсіптік білім беретін колледждер бар?
- Біздін колледж қалай аталады?
- Қандар мамандықтарға даярлайды?
- Олардың ішінде қайсысын ерекше атап өтуге болады?
8. Сабақты қорытып , бағалау.
9. Үй жұмысы: «Біздін оқу орнымыз» презентация даярла әкелу.
Гуманитарлық –техникалық колледж
Гуманитарно- - технический колледж
«БЕКІТЕМІН»
Әдіскер/ методист
Гейнц Ю.В. ___________
Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі
Методическая разработка открытого урока
пән бойынша/ по предмету: _________Қазақ тілі______________________________
Тақырыбы/ Тема: __Білім беру жүйесі мен міндеттері.________________________
___ Мақсат бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем.____________
ЦӘК отырысында қарастырылған/ Құрастырған ГТК оқытушысы/
Рассмотрено на заседании ЦМК Составил преподаватель ГТК:
Лингвистических дисциплин Елеусизова Сәния Сқаковна
«____» ________________2013 жыл
№ _____хаттама / протокол
ЦӘК төрағасы/ Председатель ЦМК
Макишев А.К.__________________
Петропавл қаласы 2013 жыл