Конспект урока "Проектування поясного виробу" 8 класс

Тема. Проектування поясного виробу.
Клас. 8
Мета: навчальна вивчити поняття мода, стиль, силует, ритм, рівновага та
метод комбінаторики; сформувати в учнів уміння розпізнавати види силуетів
поясного виробу, відрізняти симетрію в одязі від асиметрії, динамічні форми від
статистичних; виконувати ескіз поясного виробу з елементами комбінаторики;
розвиваюча розвити уяву й навички критичного мислення; сприяти
висловленню суджень та думок;
виховуюча виховати здатність находити і розглядати альтернативні
можливості дій; співчувати іншим.
Обладнання, інструменти, матеріали: інтерактивна дошка, презентація,
папір, кольорові олівці, журнали мод.
Межпредметні зв’язки: біологія, образотворче мистецтво.
Тип уроку: урок-гра (розігрування ситуації за ролями).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас з вами незвичайний урок рольова гра. Рольова гра – це
невеличка п’єса, яку ми поставимо на уроці. В її основі лежить телешоу «Модний
вирок». Заздалегідь ви обрали запропановані мною ролі: позивач, відповідач,
звинувач, захисник, свідок звинувачення, свідок захисту, стиліст та художники-
модельєри. Роль ведучого буду виконувати я – учитель.
Правила гри:
чітко дотримуватися своєї ролі;
намагатись слухати партнерів по грі та вчителя;
не коментувати дії інших, знаходячись у ролі;
намагатись поставитися до своєї ролі як до реальної життєвої ситуації, в
яку ви потрапили;
вийти з ролі по закінченні сценки;
взяти участь в обговоренні розіграної ситуації та поділитися своїми
відчуттями під час перебування в ролі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Ведучий: Слідувати моді смішно, не слідувати моді нерозумно! З вами
програма «Модний вирок» та я її ведуча Білик Наталя. Засідання модного суду я
оголошую відкритим (слайд.1).
Слайд 1
Сьогодні слухається справа про те, як знову стати модною. Турботлива матуся
проти сумовитої доньки. Яскравий одяг проти смугастого одноманіття. Іванова
Олена (матуся) обвинувачує свою доньку Олесю у тому, що вона перестала себе
відчувати звабливою і почала носити незгарбний одяг. Ви згодні з цим
обвинуваченням?
Олеся (відповідач): Ні!
Ведучий: Тож давайте подивимось. Матеріали вашої справи на екран
(слайд.2):
Слайд. 2
Олеся Іванова 23 роки, не одружена, 10 зайвих кілограмів зробили революцію
у гардеробі дівчини. Попередній яскравий та гарний одяг став малим, тому у шафі
знаходяться лише темні спідниці і одяг у смужку темного кольору. Мати турбується,
що донька втратить привабливість, бо раніше дівчина навіть взимку носила короткі
яскраві спідниці. А зараз відмовляється від яскравих речей, бо вважає себе
незгарбною. Звинувачується в нерозумінні та комплексі.
Звинувачення представляє людина, яка знає о моді все і навіть більше
Евеліна Хомченко, головний редактор журналу «Мода». Захист представляє відома
телеведуча Аліна Саламатіна. Сьогодні вона відстоює право дівчини бути собою.
Олена, будь ласка, підійдіть до мікрофону. Розкажіть, що трапилось з Вашою
донькою, чому вона стала вдягатися так понуро і смугасто?
Олена (позивач): Я не знаю, що трапилося з донькою. Можливо це нервові
стреси під час іспитів, які вона знімала поїданням тістечок. Тому набрала зайві
кілограми. Я прийшла на вашу передачу, щоб допомогти доньці гармонійно
підбирати одяг і знову стати привабливою.
Ведучий: Ви б хотіли змін?
Олена: Так. Я хотіла би, щоб моя донька була привабливою як раніше.
Евеліна винувач): Що трапилося з Вашою донькою окрім того, що вона
знімаючи нервові стреси набрала зайву вагу? Можливо вона увійшла у депресію, не
може з неї вийти і тому постійно воліє одяг темних кольорів? Може ще якісь
ситуації трапились, крім поїдання тістечок?
Олена: Вона зустрічалася з хлопцем, а коли почала набирати зайві кілограми,
вони розбіглися. Я хочу доказати доньці , що зайві кілограми аж ніяк не впливають
на стосунки між людьми. І навіть маючи зайву вагу, людина може бути
привабливою та яскравою.
Евеліна: А якою Ваша донька була раніше, який одяг вона носила?
Олена: Короткі спідниці, яскраві блузки та жакети.
Евеліна: Тоб то зараз можна сказати одним словом, що гардероб вашої доньки
не яскравий.
Олена: Він жахливий. Зараз з’явилися лише темні та смугасті речі.
Евеліна: То давайте подивимось на цей унікальний гардероб.
Ведучий: Будьте ласкаві, увага на екран (слайд 3). Да, в очах рябить від цього
штрих-коду.
Слайд 3
Евеліна: Я вважаю, що Ваша донька відчуває себе трохи ув’язненою. Я
вперше у своєму житті бачу таку кількість смугастого одягу у гардеробі молодої
дівчини. Ваша донька відчуває себе заручнецею своїх нових форм. Не треба
звертати увагу на її зайві кілограми, потрібно сприймати її такою, якою вона є!
Ведучий: Дякую Евеліна, чи є у вас ще питання до Олени?
Евеліна: Що Ви робите, щоб видалити цю смужку з її одягу?
Олена: Кожен раз заходячи у крамницю, я пропоную їй модні спідниці, гарні
блузки, джемпера, але вона відмовляється і обирає одяг мішкоподібного типу.
Ведучий: То ж тепер надаємо слово Аліні.
Аліна (захистник): Ваша донька щаслива людина?
Олена: Вважаю що так. В неї багато друзів, вона дуже комунікабельна і щира
людина.
Аліна: Так може на її стиль одягу впливають друзі?
Олена: Ні, навпаки, друзі вдягаються модно і зі смаком.
Ведучий: Дякуємо Вам, а ми на сцену викликаємо Олесю. Скажіть, будь ласка,
чому Ви перестали носити модний одяг, а зациклилися на смужці. Як ми бачимо
горизонтальна смужка робить зорово людину повнішою. Чому Ви робите таку
типову помилку?
Олеся: Взагалі, мені смужка дуже подобається.
Ведучий: Аліна, будь ласка, тепер Ваші питання до Олесі.
Аліна: Уявіть, що Ви можете повернутися у ті часи, коли не мали зайвої ваги і
носили привабливий одяг...
Олеся: Я про це мрію.
Аліна: Так чому ж Ви цього не робите?
Олеся: Трохи лінуюсь. Я розумію, як дорого коштують речі і вважаю
недоцільним купувати їх багато.
Ведучий: А тепер Евеліна Вам слово.
Евеліна: В мене не має проблем з моєю фігурою, якою б я не була худою чи
пишною, я завжди відчуваю себе комфортно. Навіть під впливом моди я ніколи би
не обрала чітку смужку, бо вона підкресляє всі вади фігури. Чому ж Ви обираєте
смугасті і мішкоподібні речі?
Олеся: Я не бачу себе в сучасному модному одязі. Перед тим, як вийти на
роботу, я передивилася увесь свій гардероб і зв’ясувала, що перша половина речей
на мене мала, а друга не модна. Я розумію, що в крамницях дуже багато
привабливих речей, але в них я дуже товста.
Евеліна: Що Ви таке кажете? Перед нами стоїть приваблива дівчина, якої не
вистачає рішучості. Вам треба навчитися приймати себе такою, якою Ви є, а не
ховати себе за непривабливий одяг.
Ведучий: Дякую всім, а до мікрофону я запрошую свідка обвинувачення,
подругу Олесі Тетяну. Що трапилося з Вашою подругою, чому вона обирає такий
одяг?
Тетяна (свідок обвинувачення): Її проблема в тому, що вона має зайву вагу і
комплексує з цього приводу. Звідси з’явилися ці незграбні речі.
Евеліна: Чи намагаєтесь Ви допомогти подрузі змінити свій стиль одягу?
Тетяна: Я багато разів намагалася, але небажання щось змінювати приводило
до того, що Олеся обирала ті ж самі незграбні речі. Вона постійно каже що
поповнішала і ніхто на неї не звертає уваги. Тож не має потреби купувати дорогі і
гарні речі.
Евеліна: Не зважаючи на все це,я все таки пропоную зняти ций смугастий
одяг.
Ведучий: Евеліна права, тож надаємо слово Аліні.
Аліна: Увесь внутрішній настрій людини відображає її одяг. Тетяна скажіть,
будь ласка, який характер у Вашої подруги?
Тетяна: Вона дуже відкрита, щира, весела, але останнім часом все більш стає
замкнутою і песиместичною.
Ведучий: А зараз запрошуємо свідка захисту, колегу Олесі Світлану. Це
єдина людина, яка захотіла захищати Олесю. Ви теж прийшли в смугастому одязі,
це Ви робите з солідарності?
Світлана (свідок захисту): Ні, Ви помиляєтесь. Мені дуже подобається
смужка. Я хочу виступити в підтримку Олесі і вважаю, що її потрібно не бранити, а
підтримати. Завдяки цій програмі потрібно допомогти Олесі стати такою, якою вона
була раніше. Для того, щоб вона сподобалась собі, друзям та рідним, необхідно, щоб
вона знову повірила сама в себе.
Аліна: Я впевнена, що у Вас із подругою близькі стосунки і вона жалілась на
те, що знею трапилось.
Світлана: Так. У зв’язку з тим, що вона поповнішала, вона втратила свій
попередній стиль, а новий знайти не може.
Евеліна: Ви сказали, що Олеся до змін у своїй зовнішності відноситься з
іронією.Чи були такі випадки, що ви їй допомагали з вибором одягу?
Світлана: Один раз Олеся попросила мене підібрати спідницю на святкову
вечерю. Вона поміряла три спідниці запропановані мною та жодна їй не стала до
вподоби, бо незручно в них себе почувала.
Евеліна: Чи всі колеги помітили, що дівчина вдігається однотипово?
Світлана: Так, помітили майже всі і розуміють, що за цим незгарбним одягом
ховається дуже яскрава особистість.
Евеліна: Ми бачимо, що яскравості для Олесі хочуть всі, починаючи від
матусі і закінчуючи колегами по роботі. Але цього вона їм чомусь не може надати.
Ведучий: Тож давайте зв’ясуємо, що таке стиль і як він впливає на зовнішній
вигляд людини. Тому я запрошую в студію стиліста Вероніку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Вероніка (стиліст): На початку свого розвитку одяг мав лише захисну
функцію. З часом одяг став об’єктом мистецтва відповідного виду художньої
творчості. У характері та формах одягу відображається життя та розвиток людського
суспільства, його культура.
Стиль одягу виникає на основі соціально-економічного розвитку суспільства,
ідеології, культури. Стиль це сукупність характерних ознак, особливостей,
властивих чому-небудь. Розрізняють такі основні стилі одягу:
класичний (слайд 4);
Слайд 4
спортивний (слайд 5);
Слайд 5
романтичний (слайд 6);
Слайд 6
етнічний (слайд 7);
Слайд 7
еклектика (слайд 8).
Слайд 8
Мода тимчасове домінування у певному суспільному середовищі тих чи
інших смаків, що виявляються у зовнішньому вигляді різних оточуючих предметів
(одягу, взуття тощо).
Моделювання одягу це творчий процес створення одягу. Цим займається
художник-модельєр.
Художник-модельєр розробляє нові сучасні естетичні моделі одягу. Він
повинен знати історію костюма, уміти малювати, мати художній смак, знати закони
пропорцій, побудови композиції, анатомію людини, математику, закони поєднання
кольорів та багато іншого.
Модель зразок виробу у вигляді малюнка, фотографії або готового виробу.
Ескізи художника-модельєра передаються конструкторам, які розробляють
креслення.
Основою моделювання є композиція. Компонентами композиції є силует,
фасон, лінії, пропорції, колір, контраст, ритм, стиль.
Силует це зовнішні контури, обрис будь-якого предмета. Слово «силует»
походить від прізвища французького діяча 18 ст. Е. Сілуета, на якого таким
способом була намальована карикатура.
В одязі силует характеризують приляганням виробу до фігури людини. При
всьому розмаїтті сучасного одягу можна виділити 4 види силуету спідницьлайд 9):
Слайд 9
а) прямий для будь-якої фігури;
б) трапецієподібний силует, в якому розширення йде від талії до низу;
в) звужений донизу;
г) розширений до низу;
За покроєм спідниці поділяються на:
а) прямі;
б) клинлві;
в) конічні.
Під час створення композиції виробу широко застосовується контраст, ритм та
такі засоби художнього конструювання як симетрія та асиметрія.
Контраст це різко виражена протилежність у формі, кольорі, лініях.
Ритм рівномірне чергування упорядкованих елементів.
За допомогою ритму можна передати форму одягу, його кольорове рішення,
лілії силуету, оздоблення тощо. Під час розробки нових моделей найчастіше
використовують:
а) простий рівномірний ритм,
б) пропорційно-послідовний,
в) радіально-променевий. (слайд 10)
Слайд 10
Простий рівномірний ритм передбачає послідовне чергування однакових за
розміром, формою, кольором елементів. Проміжки між ними однакові.
Пропорційно-послідовний ритм це повторення елементів, проміжків між ними з їх
пропорційним збільшенням або зменшенням. Радіально-променевий ритм
упорядковує лінії, що починаються в одному місці.
Розробники нових моделей часто застосовують ритм кольорів. Наприклад,
смугасту чи картату тканину, орнаментальне оздоблення, ґудзики контрастного
кольору тощо. Композиція, яка побудована на ритмічному чергуванні елементів,
виглядає завершеною, гармонійною. І, навпаки, порушення ритму в композиції
одягу робить модель неестетичною.
Симетрія це розмірне, пропорційне розміщення частин цілого відносно
площини, осі або центра. Одяг людини, як і її статура, найчастіше є симетричними.
Асиметрія це порушення симетрії елементів у межах цілого.
Асиметричність одягу створює враження руху, активності (слайд 11).
Слайд 11
У художньому конструюванні одягу застосовують два протилежні поняття
динаміку та статику. Динаміка це стан руху, хід розвитку, зміни чого-небудь,
зорове сприйняття руху. Статика це стан спокою, рівноваги форми.
Динамічні та статичні форми передаються за допомогою таких засобів:
кольору, оздоблення, малюнка на тканині, форми виробу, особливості крою,
пошиття та ін.
Дуже часто художники-модельєри при розробці трьох різних моделей, але
створених з однакових елементів, застосовують комбінаторику.
Комбінаторика це прийоми знаходження різних поєднань, перестановок,
розміщення даних елементів у певному порядку.Такими елементами в одязі можуть
бути кишені, пояси, планки, різні види оздоблень тощо(слайд 12).
Слайд 12
При створенні нової моделі поясного виробу визначальними є також і такі
фактори:
призначення виробу;
індивідуальні особливості замовника;
показники якості.
ІV. Практична робота. Конструювання поясного виробу з елементами
комбінаторики.
Вероніка А зараз я пропоную Олесі намалювати ескіз спідниці на основі
базової моделі (мал. 1), використавши метод комбінаторики. Таке завдання
отримують і наші художники-модельєри. Результатом вашої діяльності є ескіз
моделі спідниці, який передає колір, фактуру тканини, силует, стиль та вид
оздоблення виробу.
Мал. 1
V. Захист творчих робіт учнів.
. Оцінювання роботи.
Презентація моделей спідниць та обирання найкращої.
Критерії оцінювання ескізів:
рівень складності;
особливості художнього оформлення;
доцільність кольорової гами;
збереження базової форм деталей під час використання методу
комбінаторики.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія.
1. Назвіть професію людини, яка здійснює моделювання одягу. (Художник-
модельєр.)
2. Мода це... (тимчасове домінування у певному суспільному середовищі тих
чи інших смаків, що виявляються у зовнішньому вигляді різних оточуючих
предметів)
3. Назвіть компоненти композиції. (Силует, фасон, лінії, пропорції, колір,
контраст, ритм, стиль.)
4. Силует – це... (зовнішні контури, обрис будь-якого предмета.)
5. Рівномірне чергування упорядкованих елементів називають...( ритмом.)
6. Які ви знаєте основні види силуету? (прямий, трацепієподібний, звужений
донизу, розширений донизу.)
7. Які лінії називаються декоративними? (Лінії, створені за допомогою різних
елементів оздоблення – бейки, шнура, вишивки тощо.)
8. Зразок виробу у вигляді малюнка, фотографії або готового виробу
це...(модель.)
9. Співвідношення частин фігури, окремих частин виробу, а також фігури і
виробу між собою – це ...(пропорція.)
10. Процес творчого опрацювання креслення виробу
називають...(моделюванням.)
VІІІ. Домашнє завдання.
Підібрати зразки тканини до ескізу спідниці.
Ескізи спідниць