Конспект уроку "Микола Сингаївський. «Чорнобривці», «Батьківське поле»" 7 класс

Державний навчальний заклад «Пархоменківська середня загальноосвітня
школа – дитячий садок № 3
Конспект уроку
з української літератури у 7 класі
на тему:
«Микола Сингаївський.
«Чорнобривці», «Батьківське
поле»
Підготувала:
вчитель 1 категорії
Жарікова М.О.
2019 р.
2
Тема: Микола Сингаївський. «Чорнобривці», «Батьківське поле».
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю М. Сингаївського, викликати
зацікавленість його творами, допомогти учням усвідомити красу та ідейне багатство
пісень письменника; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів,
визначення їх художніх особливостей; виховувати почуття любові та вдячності до
батьків, рідної хати, рідного краю.
Обладнання: портрет Миколи Сингаївського, виставка книжок письменника, фото
поля і квітів, ілюстрації учнів до віршів, відео-ролик виступу Костянтина Огнєвого з
піснею «Чорнобривці», презентації «Тема та мета уроку», «Життєвий і творчий шлях
письменника», «Аналіз поезії «Батьківське поле», «Загальний опис і різновиди
чорнобривців», «Історія виникнення пісні «Чорнобривці», «Аналіз поезії
«Чорнобривці», відео-кліп «Чорнобривці» у виконанні сучасних співаків, стінгазета
«Микола Сингаївський», анкети, картки «Художні засоби поезії «Чорнобривці»,
картки оцінювання, горщик з землею, насіння чорнобривців.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів.
1.Перегляд відео-ролика виступу Костянтина Огнєвого з піснею «Чорнобривці».
Ця чудова пісня вже стала народною. А чи знаєте ви, хто автор слів цього твору?
Це Микола Сингаївський. Саме з його творчістю ми будемо знайомитися на
нашому уроці.
2.Презентація «Тема та мета уроку».
Слайд 1.
Тема нашого уроку: Микола Сингаївський. «Чорнобривці», «Батьківське поле».
Учні записують дату і тему уроку.
Слайд 2.
Мета уроку: ознайомитись із життям і творчістю М. Сингаївського, зацікавитись його
творами, усвідомити красу та ідейне багатство пісень письменника; розвивати
навички виразного читання, аналізу ліричних творів, визначення їх художніх
особливостей; виховувати почуття любові та вдячності до батьків, рідної хати,
рідного краю.
2.3.Проблемне питання.
Слайд 3.
Протягом уроку, виконуючи різні завдання, ми спробуємо відповісти на проблемне
питання: «Які морально-духовні настанови бере читач у своє подальше життя з творів
М.Сингаївського?»
Слайд 4.
Клас заздалегідь поділено на групи: «Біографи», «Біологи», «Дослідники», «Митці».
В кожній групі обрано лідера, який буде оцінювати результат роботи групи і
виставляти в картки оцінювання оцінки, які я потім обов’язково виставлю в журнал.
Кожна група отримала індивідуальне домашнє завдання.
Слайд 5.
Тож результатом нашої діяльності на уроці буде:
Заповнення анкети «Короткі відомості про М.Сингаївського»;
Аналіз поезій «Чорнобривці», «Батьківське поле»;
Відповідь на проблемне питання уроку;
Оформлення стінгазети «Микола Сингаївський».
3
ІІІ.Засвоєння нового матеріалу.
1.Короткі відомості про митця (індивідуальне домашнє завдання групи «Біографи»).
Презентація «Життєвий і творчий шлях письменника».
Під час виступу групи «Біографи» учні класу заповнюють анкету поета.
Слайд 1.
Учень 1. Микола Сингаївський син українського Полісся.
Слайд 2.
Учень 2. Серед зеленошумних поліських сосняків на Житомирщині біліє стінами
чепурних хат село Шатрище.
Слайд 3.
Учень 3. Його дуже люблять лелеки: з ранньої весни до пізньої осені бродять вони
берегами озер і тихої, прозорої річки Уж.
Слайд 4.
Учень 1. «Лелеки для мене символ вірності рідній землі», напише згодом поет
Микола Сингаївський.
Слайд 5.
Учень 2. Тут, у невеличкому селі Шатрище Коростенського району Житомирської
області, в родині хліборобів 12 листопада 1936 року народився Микола Федорович
Сингаївський.
Слайд 6.
Учень 3.Зовсім малим Микола пережив лихоліття війни, важкі перші повоєнні роки.
У школі вчився в місті Коростені, вже тоді пробуючи свої сили в поезії.
Учень 1. Вчився і працював, пізніше працював і вчився. У дитинстві, як і багато його
ровесників, був пастухом.
Учень 2. «Нам першим відкривались весни, джерела і простір. Хто не купався в
лугових росяних травах, не ходив за плугом, не обкопував дерева, не обсипав
картоплі, не прополював грядок, не смакував першим огірком з грядки, той
достеменно не знає, як пахне земля. Справжнім щастям для нас було скиртувати
солому чи духмяне, з прив’яленої ромашки, сіно, засинати прямо на скирті під
серпневими зорями. Ми звикали до будь-якої роботи, нею росли і гартували юнацькі
плечі», - згадував Микола Сингаївський.
Учень 3. Навчаючись у Львівському університеті імені І.Франка, позаштатно
працював у редакціях різних газет. По закінченні вузу в 1961 році працював
завідувачем відділу поезії «Літературної України», заступником директора Бюро
пропаганди художньої літератури СПУ, завідуючим відділу літератури та мистецтва
журналу «Ранок». Упродовж багатьох років головним редактором журналу
«Піонерія».
Учень 1. Перші твори друкувались у районній газеті «Радянське Полісся» та в
обласній «Радянська Житомирщина». Пізніше в газеті з’явилась добірка віршів із
напутнім словом Максима Рильського. У неповних 26 років він стає членом спілки
письменників України.
Слайд 7.
Учень 2. У 1958 році побачила світ перша збірка для дітей «Жива криничка».
Схвальним словом про неї відгукнувся Михайло Панасович Стельмах. Відтоді
прийшло до читача понад сорок книжок поетичних і прозових, з них половина
для дітей.
Учень 3. У 1968 році поетичні книги «З березнем по землі», «Архіпелаги» були
відзначені премією імені О. Бойченка.
4
Слайд 8.
Учень 1. За книги «Вогневиця» і «Поступ» Сингаївський удостоєний звання лауреата
Республіканської комсомольської премії імені М. Островського.
Слайд 9.
Учень 2. У 1990 році М. Сингаївському за поетичні збірки «Калиновий вітер»,
«Ластівоча весна», «Маківка і перчина» присуджено літературну премію імені Лесі
Українки. Він також лауреат премії імені Миколи Трублаїні.
Слайд 10.
Учень 3. Поезія Миколи Сингаївського – це суцільна пісня. І не випадково, що багато
його віршів покладено на музику.
Учень 1. Багато мелодій, написаних на вірші поета, стали «співучими» серед
людей: «Чорнобривці», «Безсмертник», «Полісяночка», «В краю дитинства», «Сонце
в долонях», «Розляглося наше поле» та інші. Одна зі збірок має назву «Я родом із
пісні» свідчення любові автора до цього жанру.
Учень 2. Все своє творче життя безперервно творив пісні Микола Сингаївський.
Слайд 11.
Учень 3. Поет зізнається: «В душі я відчуваю безмежну вдячність своєму краю. Там
на все життя я відчув смак житнього хліба і джерельної води. Джерела, або живі
кринички так називають їх на Поліссі б’ють тут з-під кожного пагорбка. Звідси
витоки моєї творчості».
Слайд 12.
Учень 1. За 55 років творчої діяльності з-під пера поета, прозаїка, перекладача,
публіциста та літературознавця Миколи Сингаївського у різних жанрах побачило світ
понад сімдесят п’ять книжок.
Учень 2. За останнє півстоліття у творчому доробку Сингаївського налічується понад
п’ятсот пісень, написаних у співавторстві з багатьма відомими композиторами.
Слайд 13.
Учень 3. 22 лютого 2013 року поета не стало. Але твори його будуть жити вічно,
хвилювати наші серця й зігрівати наші душі.
2.Анкетування.
Слайд 1. Слайд 2.
Анкета _____________________________________________
«Короткі відомості про М.Сингаївського»
Роки життя –
_______________________________________________________
Походження –
_______________________________________________________
Місце народження –
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Освіта –
_______________________________________________________
Перша збірка (назва, дата виходу) –
_______________________________________________________
Збірки поета:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Вірші - пісні:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Анкета
«Короткі відомості про М.Сингаївського»
Роки життя –
12 листопада 1936 року - 22 лютого 2013 року _
Походження –
з родини хліборобів _
Місце народження –
село Шатрище Коростенського району Житомирської
області. _
Освіта –
вища, Львівський університет імені І.Франка _
Перша збірка (назва, дата виходу)
збірка для дітей «Жива криничка», 1958 рік _
Збірки поета:
«З березнем по землі», «Архіпелаги», «Поступ», «Вогневиця»,
«Калиновий вітер», «Ластівоча весна», «Маківка і перчина», «Я
родом із пісні» та інші _
Вірші - пісні:
«Чорнобривці», «Безсмертник», «Полісяночка», «В краю
дитинства», «Сонце в долонях», «Розляглося наше поле» _
________________________________________________________
Лідери груп перевіряють анкети і виставляють оцінки в картки оцінювання.
3. Аналіз поезії «Батьківське поле».
3.1. Первинне знайомство з текстом (виразне читання учнями поезії).
5
3.2. Ілюстрації до поезії «Батьківське поле» (індивідуальне домашнє завдання групи
«Митці»).
3.3. Поняття про символ. Презентація «Аналіз поезії «Батьківське поле».
Слайд 1.
- В цій поезії є певний символ. Що ж таке символ?
Слайд 2.
Си
́
мвол грецької - знак) умовне позначення якого-небудь предмета, поняття
або явища; художній образ, що умовно відтворює усталену думку, ідею, почуття.
- Як ви вважаєте, що буде символом в цьому вірші? (Батьківське поле)
- Чим являється Батьківське поле в поезії для героя?
Батьківське поле:
це годувальник родини,
це засіб здорового й повноцінного харчування,
це символ постійного достатку й добробуту,
це пам'ять про батька, символ його незруйнованої сили.
Слайд 3.
3.4. Художні засоби поезії «Батьківське поле».
Слайд 4.
Епітети:
Метафори:
Порівняння:
Повтори:
Слайд 5.
Епітети: споконвічним, живим, невмирущим зерном; добірне зерно; живого
зернятка; у ріднім краю; тихе, раннє, давнє, хлібне, щедре батьківське поле.
Метафори: поле розляглось; поле чекає, не діждеться; об’єднує хліб і турбота;
жаріла душа; поле поту напилось; літ пролетіло; борозна лягла; поле знало; жайвір
сіє проміння.
Порівняння: як іскра; як умілий сіяч; як і птиці.
Повтори: Все чекає когось,
Не діждеться когось.
3.5. Проблемне питання.
Слайд 6.
- Які морально-духовні настанови бере читач у своє подальше життя з твору
М.Сингаївського «Батьківське поле»? (Поважати та цінувати батьків, землю, яка
годує, тяжку працю людей).
4. Словникова робота.
- Чи бачили ви колись чорнобривці? Що ви знаєте про них?
(Це декоративні рослини, які ростуть майже на кожному подвір’ї ).
- Чорнобривці юнацька краса, символізує рідну домівку, рідний край. Їх назва
пов’язана зі стародавньою легендою про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо
гарні, святкові жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні халяви та чорні голівки-
чорнобривці.
- Більш докладно про ці квіти розкажуть наші «Біологи».
5. Повідомлення групи «Біологи» про чорнобривці. Презентація «Загальний опис
і різновиди чорнобривців».
Слайд 1.
Учень 1. Чорнобривці так широко поширені у нашому краї, що ми вважаємо їх своїми.
А між тим, ці квіти, ще в 16 столітті були завезені в країни Європи з Південної
6
Америки, де до цього дня їх можна зустріти дикорослими.
Слайд 2.
Учень 2. Ботанічний опис рослини було зроблено шведським натуралістом Карлом
Ліннеєм в 17 столітті, який дав чорнобривцям латинську назву Tagétes, в честь Тагета -
онука давньоримського бога Юпітера. Тагет, або Тагес мав здатність пророкувати
майбутнє і був зовні доволі привабливим.
Слайд 3.
Учень 3. Таге
́
т або Тагес (лат. Tages) син Генія, внук Юпітера, що навчив етрусків
мистецтва віщування.
Учень 1. Тагет з'явився в подобі хлопчика селянинові, який орав поле біля міста
Тарквіній. На крик селянина збіглися люди, і Тагет навчив їх провіщати майбутнє на
нутрощах тварин. Бо мав зовнішність хлопця, а розум – мудреця.
Учень 2. Натовпу сподобались віщування божественного хлопця, і люди почали
записувати їх. За переказами Овідія, це була грудка землі, що перетворилась на
людську істоту і стала віщуном.
Слайд 4.
Учень 3. В друкованих виданнях можна зустріти не тільки назву чорнобривці або
бархотці, але і тагетес, англійці називають ці квіти золото Мері, в Німеччині їх звуть
турецькою гвоздикою, на Україні - чернобровкі. На сьогоднішній день налічується 59
видів цієї рослини, у тому числі й у нас ростуть 3 види:
Слайд 5.
Учень 1. Чорнобривці прямостоячі (Tagetes erecta).
Слайд 6.
Учень 2. Чорнобривці розлогі (Tagetes patula).
Слайд 7.
Учень 3. Чорнобривці вузьколисті (Tagetes tenuifolia), синонім чорнобривці
позначені (Tagetes signata).
Слайд 8.
Учень 1. Рослина утворює досить щільні кущі різної висоти. Існують різновиди від 20
до 120 сантиметрів заввишки. Давно одомашнена, переважно культивується як
декоративна культура. Численні гібридні форми мають квіти різних відтінків від
світло—жовтих до насичено жовтогарячих і бордово-коричневих. Суцвіття складне,
має і купчасті форми. Період цвітіння від червня до жовтня. Квіти мають
специфічний аромат, запилюються комахами.
Слайд 9.
Учень 2. Плід щільно сплюснутий, видовжений. В одному грамі насіння від 200 до
700 насінин. В сухому приміщенні насіння зберігає схожість до 3-4 років.
Слайд 10.
Учень 3. Листя перисто-розсічені, сидять на стеблі супротивно, якщо придивитися, то
можна побачити, що просвічуються залози, наповнені ефірними маслами.
Слайд 11.
Учень 1. Основний компонент ефірних масел - оцімен, який становить більш 50%,
решту становлять речовини сабіна і лімонен, d-пінен і мирцен, цитраль і n-цімол, d-
терпінен і ліналоол. До складу масла тагетеса входять мікро і макро-елементи,
біологічно активні речовини, вітаміни, каротиноїди, каротин (провітамін А), лютеїн
(що позитивно впливає на лікування хвороб очей).
Учень 2. Ефірні масла багаті біологічно активними речовинами, які надають рослині
неоціненні лікувальні властивості. Тагетес не тільки прекрасний антисептик і
7
справляється з хвороботворними вірусами, бактеріями і грибками, які заселяють
організм.
Слайд 12.
Учень 3. Його своєрідного запаху бояться і більш великі комахи: червяки, гусінь і
метелики. Цю властивість відразу помітили люди і використовують рослину для
захисту овочевих і садових культур.
Слайд 13.
Учень 1. Чорнобривці також використовують у кулінарії та косметології.
У висновку хочеться сказати, що чорнобривці є одним з ефективних зміцнюючих
організм засобів, які ростуть поруч з нами. Будьте здорові!
6. Аналіз поезії «Чорнобривці».
6.1. Первинне знайомство з текстом.
Виконання пісні «Чорнобривці» ученицею (індивідуальне домашнє завдання
групи «Митці»).
6.2. Ілюстрації до поезії «Чорнобривці» (індивідуальне домашнє завдання групи
«Митці»).
6.3. Презентація «Історія виникнення пісні» (індивідуальне домашнє завдання
групи «Дослідники»).
Слайд 1.
Учень 1. Автором слів пісні «Чорнобривці» є Микола Сингаївський.
Слайд 2.
Учень 2. Свої знамениті «Чорнобривці» поет написав у 22 роки, у 1960–му.
Слайд 3.
Учень 3. Володимир Верменич композитор, хоровий диригент, педагог.
Учень 1. Володимир Верменич написав музику до пісні «Чорнобривці» на слова
Миколи Сингаївського. Його пісня і сьогодні хвилює своєю проникливою любов’ю і
синівською відданістю до найдорожчої для кожного з нас людини – мами.
Учень 2. Його музика має одну дуже цінну особливість вона зігріває, об’єднує і
лікує душу…
Слайд 4.
Учень 3. До речі, варіантів тексту було декілька: в одному з них були такі рядки: «Як
на ті чорнобривці погляну, то далеко їх видко. Бачу руки твої, моя мамо, чую ласку
твою, українко». Але для милозвучності композитор Володимир Верменич, автор
музики до пісні, наполіг на римі «старенька» – «рідненька».
Учень 1. Слухачі почули цю пісню лише через рік: сталося так, що якраз у цей час на
екрани вийшов фільм «Літа молодії», де прозвучала «Пісня про рушник», яка одразу ж
стала хітом, і на «Чорнобривці» ніхто не звертав уваги.
Учень 2.«Наша пісня «лягла» років на два, доки всі не наспівалися «Рідна мати моя»,
згадував сам Сингаївський в одному з інтерв’ю. «Пісня про рушник» прекрасна,
просто так збіглося».
Учень 3. Невідомо скільки б іще «вилежувалася» пісня, але допоміг випадок: одного
разу, рибалячи на Жуковому острові з відомим співаком Костянтином Огнєвим,
композитор Верменич показав йому партитуру нової пісні, і той одразу погодився
взяти її до свого репертуару. І заспівав так, що пісня одразу ж пішла в народ. І стала
народною.
Слайд 5.
Учень 1. Перший виконавець пісні – Костянтин Огнєвий український співак (тенор).
Учень 2. Народився 30 вересня 1926 року в Дніпропетровську. Після закінчення в
8
1955 році Московської консерваторії дебютував на сцені Українського театру опери та
балету. З 1965 року і до останніх днів викладав у Київській консерваторії. У 1973 році
став солістом Київської філармонії. У репертуарі співака арії з опер, пісні та романси
російських, українських і зарубіжних композиторів, українські народні пісні.
Учень 3. Жив у Києві. Помер 12 грудня 1999 року. Похований на Берковецькому
кладовищі.
6.4. Робота в малих групах.
Презентація «Аналіз поезії «Чорнобривці».
Слайд 1.
Продовжуємо аналіз поезії «Чорнобривці».
Слайд 2.
Робота в малих групах. Завдання групам:
1 група
Визначити тему, ідею, жанр поезії.
2 група
Сформулювати правило, що таке «пісня».
Назвати основні ознаки пісні.
3 група
Визначити віршовий розмір.
Схема рими.
4 група
Символом чого виступають чорнобривці в цій поезії?
Що означає метафора «квітуча надія»?
6.5. Виступ представників груп.
Слайд 3.
1 група
Тема показ любові до рідної матері, домівки, краю через символічний образ
чорнобривців.
Ідея – возвеличення синівської любові до рідної матері, рідної хати, рідного краю.
Жанр – пісня.
Слайд 4.
2 група
Пі́сня словесно-музичний твір, призначений для співу.
Ознаки пісні як жанру:
строфічна будова,
повторюваність строфи вірша,
розмежування заспіву та приспіву (рефрен),
виразна ритмізація, музичність звучання, синтаксичний паралелізм,
проста синтаксична будова.
Слайд 5.
3 група
Віршовий розмір – чотиристопний анапест.
Рима: мати – співати, краю свою.
Схема рими – авав (перехресна).
Слайд 6.
4 група
Символом рідного краю, батьківщини, дитинства, пам’яті про маму.
Квітуча надія – добра надія, спрямованість в прекраснее майбутнє.
9
6.6. Робота з картками «Художні засоби поезії «Чорнобривці». Встановити
відповідність стрілками.
Учні виконують завдання на картках.
Слайд 7.
Художні засоби поезії «Чорнобривці»
Із рідного краю,
у світанковім краю,
в чужій стороні
Інверсія
Старенька, рідненька
Метафори
Матір стареньку
Епітети
Насіяла мати
Зменшувально-
пестливі слова
Моя мамо
Квітуча надія
Антоніми
Розцвітає доля
Звертання
Розлуки і зустрічі
Лідери груп перевіряють картки і виставляють оцінки.
Слайд 8.
Художні засоби поезії «Чорнобривці»
Із рідного краю,
у світанковім краю,
в чужій стороні
Інверсія
Старенька, рідненька
Епітети
Матір стареньку
Метафори
Насіяла мати
Зменшувально-
пестливі слова
Моя мамо
Квітуча надія
Антоніми
Розцвітає доля
Звертання
Розлуки і зустрічі
10
Вчитель.
- Яка роль художніх засобів?
(Надають творові виразності, задушевності, змальовують яскраві зорові й слухові
образи).
6.7. Проблемне питання.
Слайд 9.
- Які морально-духовні настанови візьмемо в подальше життя з цієї пісні-поезії?
(Любов до найріднішої людини матері, рідної хати, рідного краю. А разом із
любов'ю й турботу, розуміння, підтримку, допомогу, піклування).
7. Практична робота.
Слайд 10.
Вчитель. В лютому жінки починають турбуватися про майбутній урожай: працюють з
насінням, висівають для розсади ранні сорти овочів, планують, де та що буде
проростати. Та ніколи не забувають про квіти.
Я пропоную вам сьогодні потурбуватися про красу нашого шкільного подвір’я.
Ось насіння чорнобривців, ось горщик із землею. Група «Біологи» за справу! Сіючи
цю квіточку, загадайте щось добре, гуманне, людяне.
Учні групи «Біологи» сіють насіння чорнобривців у горщик.
8. Перегляд відео-кліпу пісні «Чорнобривці» у виконанні сучасних співаків.
ІV. Домашнє завдання.
Опрацювати с. 213 220 підручника, виразно читати поезію «Батьківське поле»,
вивчити напам’ять вірш-пісню «Чорнобривці» (за бажанням проспівати), написати
твір-мініатюру на тему «Найрідніша мені людина».
V. Підсумок уроку.