Конспект урока "Алкадиендер. Каучук пен резеңке" 11 класс

22.11.2013 жылы өткен аудандық ҰБТ дайындау әдістері тақырыбында өткізілген
семинардағы сабақ
К.Мендалиев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Алкадиендер.Каучук пен
резеңке»
Химия пәнінен
11 а сынып
Өткізген: Каримова М
Химия пәнінің мұғалімі
ІІ санат,ІІІ деңгейлік курстан өткен
2013-2014 оқу жылы
Сынып: 11 а
Сабактың тақырыбы: «Алкадиен.Каучук пен резеңке»
Сабақтың мақсаты: Қанықпаған көмірсутектерден алған білімдерін
қолдана отырып,алкадиендердің құрылысын ,қасиеттерін , жеке маңызды
өкілдерін сипаттауға,бірі бірімен салыстыруға үйренеді.
Күтілетін нәтиже:
А)Алкадиендерге сипаттама береді,каучук пен резеңкенің маңызы туралы
мәліметтерді анықтайды,талдайды
В) Алкадиендердің құрлысы мен қасиеттеріндегі ерекшіліктеріне
тұжырымдама жасайды ,салыстырады.
С)Алкадиендердің қасиеттерін қолдана отырып,есептер шығара алады .
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі: «Ойлан ,жұптас,бөліс», «Уақыт шеңбері» , «Тірек
терминдер» , Синквейн, семантикалық карта беру
Сабақты ұйымдастыру формасы: жеке,жұптық,топтық
Дереккөздер; «Химик анықтамалығы», «Химия мектепте» 2010№4 журналы,
Интернет Wikipedia,youtube сайты.
http://bilimkozy.idhost.kz/189-sintetikaly-kauchuk.html
Құрал-жабдықтар:Интерактивті тақта. видеоролик,
стикерлер,флипчарт,.маркерлер.мәтіндік парақшалар
Сабақ кезеңдері
Уақыт
ы
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
1-2 мин
3 минут
Оқушылармен амандасу.
Психологиялық дайындық. Түрлі
түстермен оқушыларды топқа бөлу.
Топтардың атауы:
І топ:«Алкандар»
ІІ топ: «Циклоалкандар»
ІІІ топ: «Алкендер» 2 минут
Сұрақтар қою;
1. көмірсутектерге қандай топқа
Мұғаліммен
амандасады.
Топтарға бөлінеді
жіктеледі?
2Қандай көмісутектерді
қарастырып жатырмыз?
Қанықпаған к-р
Тұсаукесер
5- мин
Тақтаға қараймыз,не жазылып тұр?
«Бутен,сутек,дегидрлену,реакция»
Осы сөздерден сөйлем немесе
теңдеу құрастырыңдар.
С4Н8-С4Н6+Н2
Оқушылар
жұптасып,топтасып
пікірлесіп бір жауап
айтады.Алкендерден
алған білімдерін
еске түсіреді.
Негізгі бөлім
20
минут
Алкадиен. Каучук пен резеңке
«уакыт шеңбері» әдісімен топтар
жаңа сабақты меңгереді
1 топқа тапсырма:Алкадиеннің
алкендерге қарағандағы
құрылысындағы ерекшелігі,алыну
әдістері қандай?
2.Алкадиендердің қасиеттеріндегі
ерекшеліктері қандай?
3.Каучук пен резеңкенің қайсысын
қолдану тиімдірек?Өндірістегі
маңызы қандай?
Мұғалім видеороликтер көрсетеді
Табиғи каучуктің алынуы
Ситетикалық каучуктің жасалынуы.
Келесі тапсырмалар орындау:
Мәтінді оқып,
жұптасып және
топтасып
талдайды.Ортаға
идеяларын айтып
қорытындылап,
басқа топтардын
алдында берген
тапсырманы
қорғайды.Алкадиенн
нің
изомерленуі,құрылы
сындағы
ерекшелік,гибридтен
уі,байланыс
бұрышы,байланыс
ұзындығы,Физикалы
қ ,химиялық
қасиеттерін толық
сипаттап кестеге
толтырып
жазады,каучуктың
түрлері,резеңке
алуды,олардың
қолданылуы туралы
мәлімет айтады.
Оқушылар
5 минут
Мына айналымдарға сәйкес реакция
теңдеуін жазып,реакцияның жүру
жағдайларын көрсетіндер
1.Этан-хлорэтан-этил спирті-
дивинил-дивинил каучугі.
2.Ауа бойынша тығыздығы 1,86 ға
тең,құрамында массалық үлесі
14,3% болатын көмірсутектің
формуласын табыңдар.
Берілгені:
Д(ауа)=1,86
ώ (С)=88,9%
3.алкадиен,каучук,резеңке
тақырыптарына «бес жолдық өлең»
құрастыру тапсырмасы беріледі
жеке,жұптасып
,топпен бірігіп
орындайды.
Тақтаға жазады.
Қорытынды
Уйге тапсырма
беру
Бағалау
Семантикалык карта « алкен мен
алкадиендер» тактаға жазу.
Есеп № 10,11 Әр оқушы осы
тақырып бойынша тест 10 сұрақтан
дайындап келеді.
Жеке ,жұппен
,топпен бәрі бірігіп
талдайды .πṍкестені
толтырады.
Топтар бір-бірін
стикерге жазып Екі
жұлдыз бір
тлектерін
айтады,бағалайды.