Конспект урока "A Food Show" 5 класс
УМК: Н.Н.Деревянко, С.В.Жаворонкова «New Millennium English»
Класс: 5
Урок: № 8
Тема: Project «A Food Show»
Задачи:
Практические:
Развитие коммуникативных навыков по теме «Еда»;
Развитие умения составлять монолог-описание (рассказ о блюде).
Воспитательные:
Воспитание вежливости, толерантности, уважения друг к другу.
Развивающие:
Развитие языковой догадки, логического и критического мышления, памяти и внимания.
Образовательные:
Развитие умения выражать свою точку зрения;
Развитие умения осуществлять рефлексию по поводу своего эмоционального состояния, своей деятельности,
взаимодействия с учителем и одноклассниками.
Результаты:
Личностные:
Демонстрируют дружелюбное отношение друг другу;
Проявляют высокий уровень ответственности и самостоятельности.
Предметные:
Умеют рассказывать о способе приготовления блюд;
Умеют оперировать в процессе общения лексическим и грамматическим материалом по теме
«Еда» в соответствии с коммуникативной задачей;
Понимают на слух речь учителя и одноклассников при непосредственном общении и вербально
реагируют на услышанное.
Метапредметные:
Умеют рационально организовать свою работу в классе;
Проявляют волевое усилие и настойчивость для достижения целей;
Умеют контролировать процесс и результаты своей деятельности;
Умеют осуществлять взаимоконтроль.
Оснащение урока: презентация, проектор, посуда, фартуки, медали за победы в номинациях, маленький мячик,
листочки и ящик для голосования.
Этап и задачи
урока
Речевая деятельность учителя
Деятельность учащихся
Примечания
1.Организационный
момент
Приветствие
Введение в тему урока
2.Основная часть
Планирование
Good morning
Good morning
Good morning to you.
Good morning
Good morning
I’m glad to see you!
I have greeted you, please, do the same.
I’m very glad to see you at our Food Show.
Today we have 3 teams of cooks. Applaud
each other. All of you we’ll have a chance to
present us your delicious food and all the
teams will get a prize.
But first, just to raise our mood, let’s sing a
song about 5 current buns. In the song we’ll
listen to some unknown words. Look at the
screen.
Repeat the words after me.
Read by yourself.
Now look at the text at the screen and listen to
the song.
And now let’s try to sing all together.
I believe now you’re in a good mood, if it is
so, smile to me and to each other.
We are going to start our show.
Every group should tell us about their dish
Good morning
Good morning
Good morning to you.
Good morning
Good morning
We are glad to see you!
Хлопают
Повторяют слова.
Читают слова.
Слушают песенку.
Поют песенку с опорой на слова
на экране.
Знакомятся с планом работы
Учащиеся сидят по группам, в
которых готовились к проекту. В
центре класса стол с посудой и
фартуками.
2 мин.
T-Class
Слайд 1
2 мин.
T-Class
Слайд 2
1 мин
T-Class
Individual work
Слайд 3
2 мин
Individual work
2 мин.
T-Class
Слайд 4
деятельности
Выступление первой
группы
Выступление второй
группы
according to the plan. It is at the screen.
Is everything clear?
So, we may start. The 1
st
team, prepare all that
you need. And the rest of you, look at the
screen. Here you can see some riddles, try to
guess them.
I suppose our cooks are ready. Let’s greet
them. The other teams, listen to the
presentation very attentively because I’ll ask
you the questions after all.
Thanks a lot for your dish. I’m sure it’s very
delicious. And we’ll taste it a little bit later.
But I’ve got a question to the audience. Can
you name the ingredients of the dish?
Good for you!
Now it’s time for the second team to prepare
for the show. And the rest of you, look at the
screen again.
You are given the words but the letters are
mixed in them. Guess the words.
Everything is correct. We are going to see the
presentation of the 2
nd
team.
Very well! I’ve enjoyed your show a lot. But
I’ve got some short questions just to check the
attentiveness of the audience.
How many … we should take for this dish?
Разгадывают ребусы
Рассказывают о своём блюде по
плану, показывая способ
приготовления.
a/an/some…of…
Отгадывают зашифрованные
слова
Рассказывают о своём блюде по
плану, показывая способ
приготовления.
We should take …
Если затрудняются ответить на
Слайды 5-9 (ребусы по теме
«Еда»)
4 мин.
T-P1-P2…
5 мин.
T/Class-Group 1
3 мин.
T-P1-P2…
Слайды 10-16
4 мин.
T-P1-P2…
5 мин.
T/Class-Group 2
3 мин.
T-P1-P2…
Выступление третьей
группы
Обсуждение проекта
Good job!
And the 3
rd
team, you are welcome. Prepare
for the show.
While they are preparing, I offer you to play a
very interesting game which is called “Don’t
eat beds”. Translate, please. It is similar to the
Russian game съедобное-несъедобное. I’ll
throw you the ball, saying a word. If we can
eat it, you will catch the ball. If we can’t eat it,
you will throw the ball away. But explain your
choice in one sentence. For example:
I like to eat ice-cream or Children don’t eat
beds.
I believe that the 3rd team is ready. So, let’s
enjoy their show.
Excellent! Your work is great! There is only
one question for the audience. How is the dish
called? Who was the most attentive?
Boys and girls, we’ve seen 3 presentations. To
my mind all of them were marvelous. But I
want to listen to your opinions. What do you
like most of all? Which team was the best at
presentation? And which one was the best at
English? Were there any mistakes? Did you
notice them? Share your opinion in Russian.
I see your points of view. And I’m sure that
everybody deserves a prize today. So, look at
the screen. You can see 3 nominations there.
You will get a piece of paper, choose the
nomination for every group and put them in
вопрос, помогает команда.
Не ешь кровати.
Играют в игру
Рассказывают о своём блюде по
плану, показывая способ
приготовления.
Говорят название последнего
блюда
Обсуждают проекты всех трёх
групп
Голосуют за команды
4 мин.
T-Class
5 мин.
T/Class-Group 3
T-P1-P2…
5 мин.
P1-P2-P3…
5 мин.
T-Class
Слайд 17
В классе стоит ящичек для
Чаепитие
3.Заключительный
этап
this box. At the end of the evening we’ll see
the results and award every team. And besides
I want you to give me your projects which you
have presented on paper and we will make a
Cookery Book of our class.
Thanks a lot for your work today. And now we
may enjoy our tea party and at last tastes your
dishes. Help yourself!
Сдают оформленные проекты
голосования
2 мин.
T-Class
Во время чаепития подводятся
итоги голосования и в конце
вечера учитель оглашает
победителей и вручает награды
(шоколадные медали)