Конспект урока "Различные виды транспорта" 7 класс

План-конспект урока учителя Абрамовой Олеси Сергеевны
Предмет: английский язык
Тип урока: комбинированный
Тема: Различные виды транспорта
Класс: 7
Методы обучения: интерактивный метод
Оборудование: учебник, рабочая тетрадь, компьютер, проектор, экран
Цели урока:
1) введение и первичное закрепление лексики по теме;
2) совершенствование навыков аудирования и диалогической речи;
3) расширение кругозора и воспитание толерантности;
4) развитие навыков критического мышления.
Аннотация:
вниманию предлагается план-конспект урока английского языка на тему
«Кругосветное путешествие» по учебнику «Enjoy English» для учащихся
7-х классов общеобразовательных школ. Данный урок является вводным
уроком по данной теме. Учебно-методическими задачами урока являются:
1) ввести новую лексику по теме;
2) формировать навыки диалогической речи с использованием новой
тематической лексики;
3) сформировать навыки восприятия устной иностранной речи на
слух;
4) развить коммуникативные навыки;
5) развивать интерактивно-коммуникативные способности.
Урок включает в себя различные виды деятельности: отработку
грамматических структур (условное наклонение), работу с новой лексикой
по теме, аудирование, говорение. На уроке используется презентация в
Microsoft Power Point, различные формы классной работы: фронтальная,
работа в паре, индивидуальная. Использование современных
мультимедийных средств в сочетании с аудиосредствами позволяет
реализовать принципы наглядности, доступности и системности
изложения материала. Данные средства стимулируют развитие
мыслительной и творческой активности учащихся, увлечение предметом,
создание наилучших условий для овладения навыками аудирования и
говорения и обеспечивают эффективность усвоения материала на уроках
английского языка.
Ход урока.
I.Организационный момент
- Good morning, dear students. I’m glad to see you!
- How are you today?
- OK, let’s start our work. Look at the screen, please. What do you see on it?
- Yes, you are right.
- What do you think we are going to speak about?
- Great! Let’s make the plan of our lesson together. And now I ask you to
complete some sentences you see on the screen.
- Well done! Lets move on!
II.Фонетическая зарядка
- Different people have different hobbies, but many people like travelling. I’d
like you to look at the screen. Will you read the following words and word
combinations? Let’s read them one by one. Now read these words in pairs.
Good of you!
- Can you divide these words and word combinations into three groups:
travelling by sea, travelling in the sky, travelling on land?
III. Первичное закрепление введенной лексики
- As I know, you like to play. I shall think of the word from our list and you
will guess it. What question will you ask in order to know if you are right?
- Let’s start.
- You are great players! Well done!
- Look at the map. Guess how the winners are going to travel from country to
country. Write your thoughts down. Please, use the example, you see on the
screen.
IV. Активизация лексики по теме в устной речи. Тренировка
навыков чтения.
- Let’s read the word combinations you find on the screen. Can you translate
them?
- Make up your own sentences using these word combinations.
- Who is ready to start reading the sentences?
V. Физкультминутка
Hands apart,
My hands up, clap!
Hands down,
My hands on hips!
Bend left!
Bend right!
Jump, hop!
VI. Активизация прилагательных в письменной речи
- We shall learn the adjectives which help us to describe different kinds of
travelling. What adjectives can you name?
- Look at the table and the list of words. Write down the adjectives into the
columns in the table.
- Are you ready to read the words from the first column?
VII. Совершенствование навыков аудирования и диалогической
речи
- Let’s listen to the dialogue and find out where the boy has travelled.
- Read the dialogue in pairs please. Good!
- And now you should change the dialogue. But before doing that, tell me,
please what can be changed in it (the place, the kinds of transport, the
adjectives to describe the tour, etc.) Make up your dialogues, please.
- We are short of time. Who wants to read the dialogue?
VIII. Тренировка навыков устной и письменной речи
- Different people prefer different kinds of travelling. Let’s compare travelling
by car, bike, plane, train and boat. Read the examples.
- Make up your own sentences using these examples.
- Open your Workbooks at page 44 and do exercise 4. Write what means of
transport you prefer and why.
- Your time is up. Please, hand in your Workbooks.
IX. Подведение итогов
- Tell me, please, did we do all points of our plan?
- That’s all for today. You’ll have to learn your dialogue by heart and do
exercise 34 at page 59 in textbook. Have you got any questions?
- Good-bye!
Приложение (см. диск)