Конспект урока "Как читать числа и даты?” 7 класс
У р о к 11.Как читать числа и даты??
Цели урока:
1. Развитие навыков чтения с пониманием основного
содержания прочитанного текста.
2. Тренировка фонетических навыков.
3. Закрепление навыков монологической речи по теме
≪Участие в соревновании≫.
Х о д у р о к а
I. Организационный момент
II. Речевая разминка
Учитель побуждает учащихся отвечать на вопросы в быстром
темпе с использованием различных речевых клише.
— It's a nice day today, isn't it? (Oh, yes. I agree with you. The weather is
good and sunny.)
— Mary, I'd like to ask you a question. (You are welcome. What
would you like to ask me about?)
— Are you looking forward to the future? (Yes, l am. l am looking
forward to the future.)
— Why are you looking forward to the future? (I am sure, the
life of people will change in the future. I would like to travel in
space.)
— Kate, do you agree with Mary that life will change in the fu-
ture? (I agree with her. But the future frightens me. In my opinion, we shall
have a lot of crime.)
— Mike, are you optimistic or pessimistic about the future?
(I am optimistic about the future.)
— Why are you optimistic? (I believe that pupils will study at home
using a computer.)
---Nick? do you think that there will be more jobs in the future?
(I think so,?I see it, the most popular profession will be a computer
programmer
-Are you going to become a computer programmer? (Yes, I
am. It seems to me that it will be a well-paid job in ten years time)
-How people communicate in the future? (I am sure the
mobile phones will be more popular in the future than now.)
-What TV (radio) programmes will be popular in ten years
-What school subjects will pupils learn at school? Etc.
III.Тренировка фонетических навыков.
Упр. 33, стр.15
IV.Тренировка навыков чтения с пониманием основного
содержания прочитанного.
Упр.31, стр14-15.
V.Вопросно-ответная работа по содержанию прочитанной
информации. Упр.32,стр 15
Answer some questions and discuss the competitions you
Can take part in. Read the questions and ask your friend to
answer them.
Ученики по- очереди зачитывают вопросы из упр. 32, стр. 15 и
предлагают одноклассникам ответить на них. Желательно, что-
бы на вопрос № 3 ответили как можно больше учеников UNIT 1. The World
Teenagers' Compclll
VI. Физкультминутка
VII. Закрепление навыков устной речи по теме «Участие в
ревновании»
- Different competitions are held all over the world every day/
I am sure you have taken part in some of them. If you answer
the questions of exercise 34, page 15, we shall listen to your
stories about the most exciting competition in your life. The
word combinations from this exercise will help you to make
your story interesting. Have you got any questions? Work in
pairs and listen to each other.
В качестве плана построения pассказа ученики используют вопросы и
словосочетания из упр. 3стр. 15 из учебника. Сначала каждый вопрос
учитель разбирает сучащимися фронтально, а затем ученики делятся на
пары и прослушивают рассказ своего партнера.
VIII. Контроль навыков монологической речи
- It is interesting to find out what competitions you have described. Let's
listen to your stories. Peter will be the first. После каждого рассказа
учитель побуждает детей высказаться по данным вопросам.
Домашнее задание учебник: упр. 20, стр. 30; рабочая тетрадь:Упр.1, стр
12.