Конспект урока "Мы собираемся путешествовать" 5 класс
Программа Биболетовой М.З. и др.
Учебник Биболетовой М.З., Добрыниной Н.В.,
Трубаневой Н.Н.
«Английский с удовольствием»,
учебник для 5-6 классов
Учитель: Моложавая Валентина Михайловна,
МОУ «Еланская средняя
общеобразовательная школа»
Новокузнецкий район
Кемеровская область
5 класс
Тема: «Мы собираемся путешествовать»
Lesson 1
Цель: ознакомление учащихся с новым лексическим материалом по теме: «Мы
собираемся путешествовать»
Задачи:
1. Познакомить учащихся с новым лексическим материалом.
2. Первично отработать новый лексический материал в серии
речевых и языковых упражнений.
3. Создать условия для развития коммуникативной компетенции.
4. Формировать готовность воспринимать культуру другого народа.
Оборудование: интерактивная доска Smart Board, кассетный магнитофон.
Ход урока
I. Организационный момент.
- Good morning, boys and girls! (Good morning, Валентина Михайловна.)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
- How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
- I am fine, thank you. Dasha, how is your mother? (She is fine, thanks.)
- Tolya, is your father Ok? (Yes, he is. He is Ok.)
- Who is absent today? (All pupils are present.)
- Ok. Let’s start our work. You will have different tasks. You must be active and friendly.
II. Фонетическая зарядка.
- Look at the blackboard, please. I have written a poem there. I want you to read it.
Trains
Over the mountains, over the planes,
Over the rivers here come trains.
Carrying passengers, carrying mail.
Over the country here come trains.
Dear children! What does the word “train” mean? That’s right. It means-поезд.What do people
do when they go by train? Well- done! They travel.
Today we will begin our new topic ”We are going to travel.”
III. Речевая разминка.
- Now you will agree or disagree with me. Listen to me carefully. If I’m right repeat my
sentence. If I am not right disagree with me.
(Учащиеся встают в круг. Учитель бросает мяч по очереди каждому из учеников и
произносит предложения, с которыми учащиеся соглашаются или не соглашаются).
- The UK is larger than Russia. (You are wrong. The UK is smaller than Russia.)
- A cat has a long nose. (You are wrong. A cat has a small nose.)
- London is the capital of Great Britain. (You are right. London is the capital of Great Britain.)
- You can play the guitar. (You are wrong. I can’t play the guitar.)
- You like to eat apples. (You are right. I like to eat apples.)
IV. Введение нового лексического материала и его фонетическая отработка.
- Now it’s time to learn some new words. Look at the Smart Board, please. Can you translate
these words? (Слайд 1.)
( Найти русский эквивалент английскому слову и передвинуть его с правого столбика в
средний.)
V. Физкультминутка.
Will you stand up and relax, please? I see you are tired a bit. Let’s do exercises.
Hands up! Clap! Clap!
Hands down! Shake! Shake! Shake!
Hands on hips! Jump! Jump! Jump!
Hop! Hop! Hop!
Stand still!
VI. Развитие речевых навыков по теме «Мы собираемся путешествовать» .
(Слайд 2.)
VII. Первичное закрепление введенной лексики.
- The next task for you is to complete the sentence on the Smart board using the new words.
(Ученики по очереди зачитывают следующие предложения, дополняя их новыми
словами.) ( Слайд 3.)
VIII. Актуализация навыков аудирования и чтения.
- Now it’s time to listen to the text. (Используется аудиокассета.)
Open your books on the page 24, ex. 1.
Задания для учащихся:
1. Прослушать текст и повторить за диктором хором.
2. Учитель читает, а учащиеся повторяют за учителем.
3. Работа в парах (учащиеся читают друг другу текст).
После работы в парах учитель и класс заслушивают чтение текста 2-3 учащихся.
IX. Game «Быки и коровы».
Учитель загадывает слово по теме: « Путешествие» и черточками указывает количество
букв. Если ученик отгадывает букву и ее место в слове, тогда он « бык», а если отгадывает
букву, но не ее место в слове, тогда он «корова». Все варианты пишутся в слове.
Например: учитель загадал слово- invitation.
Учащиеся предлагают слово -celebration. Совпадают пять букв. Теперь назвать еще слово,
но начало другое.
X. Итог урока.
- That brings us to the end. Let’s learn the poem:
I like to read,
I like to play,
I like to study everyday.
I like to jump,
I like to run,
It’s fun.
- You have worked very good today. I am fond of you. Thank you very much for the lesson. Get
your things together. Good-bye, my dear friends.
Домашнее задание:
1) упр. 1, с. 36.
2) составить краткое сообщение на иностранном языке по теме: «Мое будущее
путешествие» (Это задание для тех учащихся, которые увлекаются иностранным языком).
Lesson 2
Тема: «Мы собираемся путешествовать»
Цель: активизация лексического материала по теме «Мы собираемся
путешествовать».
Задачи:
1. Развивать речевую культуру и культуру общения по теме:
«Мы собираемся путешествовать».
2. Обеспечить использование лексического материала по теме: « Мы собираемся
путешествовать» в серии языковых и речевых упражнений.
3. Обеспечить развитие умения выразительно проигрывать и озвучивать диалогический
текст.
4. Приобщать учащихся к культуре страны изучаемого языка.
Оборудование: интерактивная доска Smart Board, кассетный магнитофон, карточки с
транскрипционными значками.
Ход урока
I. Организационный момент.
- Good morning, boys and girls! (Good morning, Валентина Михайловна)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
- Lena, what is your hobby?
- My hobby is drawing.
- Semjon, do you like to travel?
- Yes, I do.
- Who is absent today (Nobody is absent today.)
- Let’s remember our new poem to greet each other. Listen to me, please:
It’s time to say “Hello”. (Hello!)
It’s time to say “Hello”. (Hello!)
It’s time to say “Hello”. (Hello!)
It’s time to say “Hello”. (Hello!)
And start our lesson.
- Dear children! I have just received a letter from Great Britain. The pupils from London invite
us to London. Do you want to go to London?
- Yes we do.
- We must choose the transport on which we shall travel to London. What do you like to travel
by?
(На интерактивной доске учащиеся подбирают слова к картинкам и составляют
предложения.) (Слайд 1.)
-What shall we travel to London by?
- We shall travel by plane. (Cлайд 2.)
- It will take us 45 minutes to travel to London by plane. During our travelling there will be
many stations:
Phonetic station.
Speaking station.
Reading station.
Exercise station.
Station of riddles.
Dialogue station.
- Are you ready to travel?
- Yes, we are.
- Let’s start our travelling.
Our first station is a phonetic station.
II. Фонетическая зарядка.
- It is time to train our tongues. Please, Dima, come to my table and choose one of the cards with
the sounds.
(Ученик выбирает одну из транскрипционных карточек, лежащих на столе и показывает
ее классу. Учащиеся по очереди называют слова с этим звуком.)
[t] – table, want, into, two, autumn, History, Italy.
[m] – mother, home, summer, computer, sometimes, Maths.
[h] – his, her, hat, he, how, happy, homework.
[f] – funny, fox, first, fix, fine, fat, fellow, fun.
[i] – Literature, miss, uniform, History.
[k] – clever, nickname, speak, mark, crocodile.
Our next station is a speaking station.
III. Речевая разминка.
We shall play an interesting game. Let’s make a circle. I will pronounce the sentence and throw
the ball to one of you. Your task is to ask me different questions. For example, I’ll say “I have an
invitation” and you will ask me “Do you have an invitation”, “Do you have an invitation or an
orange?”
- I have a programme.
- Do you have a programme? Do you have a programme or a newspaper? Etc.
IV.Закрепление лексического материала по теме: «Мы собираемся путешествовать.» Look
at the adjectives describing travelling. Which of them describe travelling by plane? Which by
train? Which by both? (Слайд3.)
Our next station is a reading station.
V. Актуализация навыков чтения.
- Now it’s time to read and translate the words from exercise 3, page 25.
Задания:
1. Учащиеся слушают диктора и повторяют за ним слова.
2. Учитель читает слова, учащиеся повторяют за учителем.
3. 2-3 учащихся читают слова друг за другом и переводят.
The fourth station is an exercises station.
VI. Физкультминутка. You have worked very well. Well-done. Let’s rest.
Dear friends, stand up, please.
Let’s do our exercises:
Wash, wash, wash your face,
Wash your face together,
Spin, spin, spin around,
Spin around together.
Dance, dance, dance a dance,
Dance a dance together.
Stand still.
Sit down, please.
The fifth station is a station of riddles.
VII. Развитие навыков догадки.
(На этой станции мы используем интерактивную доску. Записаны шесть загадок и снизу
расположены шесть рисунков к ним. Учащиеся подбирают рисунки к загадкам.)
(Слайд 4.)
The sixth station is a dialogue station.
VIII. Развитие умения и навыков диалогической речи.
- Well, now you are not so tired and we can do exercise 6, page 26. Let’s work in pairs. I will
divide you into two groups in order to act out the dialogues. One pupil will play the role of Anna
Kovaleva, who is a secretary, and his / her partner will be Peter Golovin, who is a director.
(Сначала учащиеся работают в парах, а затем читают диалог вслух.)
IX. Итог урока.
Dear friends! Our journey is over. Our plane has landed in London. It was very pleasant to work
with you during our trip. You were very active. Thank you very much for your brilliant answers.
I want you to have a good rest and be careful.
Two little eyes to look around,
Two little ears to hear any sound,
Two little hands to hold hands tight,
Two little feet to walk left or right,
Two little lips to say BEWARE!
One little child to cross the road with care!
Good-bye, my dear friends! (Good-bye teacher).
Домашнее задание:
1) выразительно читать диалог упр.6, с. 26.
2) learn the dialogue by heart ex.6, p.26.
Lesson 3
Тема: «Мы собираемся путешествовать»
Цель: ознакомление учащихся с разделительными вопросами (tag- questions.)
Задачи:
1. Познакомить учащихся с разделительными вопросами и обеспечить их употребление в
серии языковых и речевых упражнений.
2. Обеспечить дальнейшую тренировку и закрепление активной лексики по теме в
речевых упражнениях.
3. Развивать умение кратко высказываться в связи с предложенной ситуацией:
выразить свое мнение по поводу путешествия на разных видах транспорта.
5.Обеспечить условия для практики учащихся в чтении.
6.Воспитывать положительное отношение к культуре и народу иноязычной страны.
Ход урока
I. Организационный момент.
- Good morning my dear boys and girls!
Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, dear children!
I am glad to see you!
(Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, dear teacher!
We are glad to see you too!)
Dear friends! I have good news for you. Our quests from Britain will come
to our school. They will speak with us. Let’s show them our English knowledge. First of all
we’ll make up our programme. It’s time to do our tasks.
II. Фонетическая зарядка.
1. All of us like to play different games.
Игра «Рифмующие слова».
(Это задание мы выполняем, используя интерактивную доску. К словам, записанным на
доске, нужно подобрать рифмующее слово. Ученик, назвавший слово, получает жетон.
Победителем данного конкурса является учащийся, набравший большее количество
жетонов. (Слайд 1.)
2. Разучивание стихотворения. “Little Red Engine.”
-I want you to learn the new poem now. Listen to me and try to understand it.
The little red engine is puffing along.
He comes to a great big hill.
He says, “I must puff and never stop.
I must puff till I reach the top.”
And he puffs right over the hill.
III. Речевая разминка.
1. Dear boys and girls! I want you to work in groups. Discuss what forms of transport in our
country is…
1) cheap
2) expensive
3) comfortable
4) uncomfortable
5) fast
6) slow
7) noisy
8) quiet
9) safe
10) dangerous
2. Complete the sentences. Choose the right ending. (Слайд 2.)
IV. Обучение грамматической стороне речи.
1. ( Учащиеся вместе с учителем работают с грамматической таблицей по теме:
«Разделительные вопросы.»)
Разделительный вопрос.
You are responsible for a social programme, aren’t you?
Teacher’s questions
Pupil’s answers
1. Сколько частей имеет разделительный вопрос?
две
2. Чем отделяются части вопроса друг от друга?
запятой
3. В одной из частей разделительного вопроса глагол
стоит в отрицательной форме. Если в первой части
разделительного вопроса глагол стоит в
утвердительной форме, то вторая часть предложения
содержит глагол в ... .
отрицательной форме
4. После запятой выносится …. первой части: to be
(is, am, are, was, were), to have (has, had), will/shall,
can/could, would/must.
глагол
5. Если в первой части разделительного вопроса нет
указанных в пункте 4 глаголов, то во второй части
предложения используется do/does или did в
зависимости от времени действия.
6. Как мы допишем вторую часть разделительного
вопроса?
aren’t you?
2. Учащиеся делают выводы по теме: «Образования разделительных вопросов» (Потом мы
используем интерактивную доску для закрепления темы: «Разделительные вопросы.») (
Слайд 3.)
V. Физкультминутка.
I can see you are tired. Will you stand up, please?
Игра «Вот так!»
(Все ответы на вопросы учителя сопровождаются движениями.)
How do you walk? – Like this!
How do you climb? – Like this!
How do you jump? – Like this!
How do you dance? – Like this!
How do you skip? – Like this!
How do you swim? – Like this!
How do you fly? – Like this!
VI. Актуализация грамматических и речевых навыков говорения.
(Учащиеся выполняют задание, используя интерактивную доску.) (Слайд 4.)
VII. Активизация изученной лексики по теме «Мы собираемся путешествовать».
(На интерактивной доске даны слова. Учащиеся по очереди выходят к доске и
выстраивают слова в алфавитном порядке, а остальные учащиеся читают друг другу слова
по карточкам. После того, как все слова выстроили на интерактивной доске, учащиеся по
очереди читают эти слова.)
(Слайд 5.)
VIII. Актуализация навыков чтения.
Competition “Do you know English – speaking countries?”
“Riddle countries”.
2 teams:
Guess the names of these countries. Read the text and be very attentive! The winner will be the
team that gives the right answer and does it quicker than the other team.
(Участвуя в этой игре, мы используем интерактивную доску.
Две команды читают текст, понимают содержание. Какая команда знает ответ, ее
участник подходит к интерактивной доске и выбирает правильный ответ. Этот ответ
подставляет к той стране изучаемого языка, о которой идет речь.) ( Слайд 6.)
IX. Итог урока.
- Our lesson is over. Thank you for your work. Will you stand up and recite the poem?
Don’t run across the road,
Stop and look.
Don’t write on the wall,
Write in your exercise book.
Don’t run in school,
Always walk.
Listen to the teacher,
Please, don’t talk.
- That’s all for today. You were very active. I hope that our quests will listen to us with great
attention. Well – done, my dear friends! Tell me, please, what you like and dislike at the lesson.
See you next week. Good - bye boys and girls.
Домашнее задание:
1) составить пять разделительных вопросов. (Это задание для тех обучающихся, которые
увлекаются английским языком.)
2) рабочая тетрадь упр. 9, с.14.