Конспект урока "Debate Over Welfare. Государство всеобщего благосостояния" 11 класс

МО КОРЕНОВСКИЙ РАЙОН
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ
ИНТЕРАКТИВНОЙ ДОСКИ
Дисциплина- английский язык
Класс-11
Тема «Debate Over Welfare».
(Государство всеобщего благосостояния)
УМК- 1)Примерные программы. Новые государственные стандарты
школьного образования по иностранному языку, М., ООО «Издательство
«Астрель», 2006г.
3) учебник Кузовлев В.П., Лапа Н, М. Английский 10-11 М.,П., 2006г.
4)Английский язык: Рабочая тетрадь к учебнику для 10-11 кл.,/ В.П.Кузовлев,
Н.М.Лапа, М..П.,2006г.
5)Английский язык: Контрольные задания к учебнику для 10-11 кл./
В.П.Кузовлев, В.Н.Симкин, М.,П.,2003г.
6)Трофимова З.С. Словарь новых слов и значений в английском языке.
М.,2006 г.
Цель урока - свободное владение лексическими единицами и
грамматическими структурами при обсуждении темы «Государство
всеобщего благосостояния»
Задачи урока
1)образовательные:
-совершенствовать умение употреблять изученные лексические единицы в речи учащихся;
-совершенствовать произносительные навыки;
-совершенствовать грамматические навыки: придаточные предложения с союзами и
предлогами;
Совершенствовать навыки высказывания собственного мнения;
2)развивающие:
-развивать навыки монологической и диалогической речи;
-развивать творческие способности учащихся;
Развивать интерактивно-коммуникативные способности;
3)воспитательные:
-воспитывать у учащихся уважение к культуре своей страны и страны изучаемого языка
Применяемые технологии
-коммуникативно-ориентированное обучение;
- развитие познавательных интересов;
- личностно-ориентированное обучение;
- информационные технологии ( интерактивные технологии)
.Оборудование и оснащение Smart доска (И.А.Д.), магнитофон, кассета с
записью песни «The Streets Of London», карточки с заданиями теста, таблички с надписью
PRESS, MP
Время-40 минут
ХОД УРОКА:
1. Организационный момент:
- Morning, everybody. I am glad to see you. Our today’s lesson is devoted to
the Welfare state. We are going to discuss some problems concerning the
Welfare. During our discussion try to use the active vocabulary of the unit,
we’ve been studying this term, its grammar structures. Do your best.
2.Фонетическая зарядка:(warming up):
(Режим работы T-Class)
Today you are the members of the Parliament and some of you will be the
Press. The topic of our debates is the Welfare state (Слайд №1). Do you
support the Welfare? Do you know the problems of the citizens? How can you
help? You are to answer all this questions.
My first question is:
-What does the expression «welfare state» mean?
(This is a system of caring for the citizens through a range of services).
-What major spheres does it operate in?
(The welfare system operates in five major spheres: education, social security,
community care, health and housing.) ( Слайд №2)
What categories of citizens are entitled to various benefits?
(The poor, the unemployed, …) (Слайд №3)
Обсуждение новых л.е. современного английского языка.
(welfare mother, welfare queen).
-What benefits are these categories entitled to?
(Children’s benefit, maternity pay ….) (Слайд 3)
3.Практика аудирования : song «The Streets Of London»
(Приложение 1)
-For better understanding of people’s problems let’s listen to the song. Try to
catch:
-What categories of people are mentioned?
- Why do you think so?
Беседа по прослушанному.(Слайд №4)
4.Чтение текста « The origin of the welfare state in Britain» и обсуждение
прочитанного. (Слайд 5)
(Режим работы P1-Cl.)
P1 -As for me I didn’t quite catch:
-When was the first state pension introduced?
-What payments did the government provide?
-An especially hated institution in the 19 century was the workhouse, wasn’t
it? Why?
-What benefits were introduced during the 20 century?
5 Монологические высказывания учащихся по теме урока:
(работа в интерактивном режиме, « пресса» задаёт вопросы «членам
парламента».) лайд №6)
«Пресса»: « Do you support the idea of a welfare state? »
« What are the most significant problems? »
« How can you help? »
«Парламент» высказывает своё мнение по проблемам :
- медицинского обслуживания;
- пожилых людей;
- инвалидов;
- пособий и выплат;
- беременных женщин)
6.Подведение итогов работы «правительства».
7.Письменный тест (Prove your knowledge in a written form)
(Приложение № 2).
8 Домашнее задание: упр. №2 стр. 168 (подготовка к защите проекта).
9.Подведение итогов урока.
Приложение 1
«THE STREETS OF LONDON»
Have you seen the old man in the closed-down market,
Kicking up the papers with his worn-out shoes?
In his eyes you see no pride and held loosely by his side
Yesterday’s paper telling yesterday’s news.
CHORUS
So how can you tell me you’re lonely,
And say for you the sun don’t shine?
Oh, let me take you by the hand
and lead you through the streets of London,
I’ll show you something to make you change your mind?
And have you seen the old girl who walks the streets of London
Dirt in her hair and her clothes in rags?
She’s no time for talking, she’s just keep right on walking
Carrying her home in two carrier bags.
CHORUS.
And in the all-night café at a quarter past eleven
Same old man sitting there on his own.
Looking at the world over the rim of his tea cup,
Each tea lasts an hour and he wanders home alone.
CHORUS.
And have you seen the old man outside the seamen’s mission,
Memories fading with the medal ribbons that he wears?
And in our winter city rain cries a little pity
For one more forgotten hero and a world that doesn’t care.
CHORUS.
Приложение 2.
TESTS FOR UNIT FIVE.
1) Complete the sentences using the and one of the following adjectives: poor,
rich, homeless, disabled, unemployed.
1. The school has special facilities for….., like lifts, wide doors and special
toilet.
2. Winter is a difficult season for….. who often die of cold and hunger.
3. The government has created new workplaces for…..
4. Should …… pay higher taxes to support…..
2)Choose the correct item.
Dear Dan,
I’m having a great time in Scotland, (1.despite/ while) the bad weather!
We arrived in Edinburgh safely, (2.although/in spite of) the train was two
hours late. (3. Whereas/In spite of) the fact that I miss America, I’m still
enjoying myself. Tomorrow my friend is leaving for home, (4.though/wherwas)
I still have three more days here. I’m going to visit Holyrood Palace, (5.
despite/even though) the fact that I’ve been there before. I’m looking forward
to going home. I think I’ll miss Scotland a little, (6.in spite of/though).
3) Make new sentences from these questions.
1. Where is the post-office? Could you tell me…?
2. What does this word mean? Do you know…?
3. Where did you park your car? Can’t you remember….?
4. Is Jim coming to the meeting? I wonder…?
5. What time did he leave? Have you got any idea….?