Конспект урока "Еда и здоровье" 10 класс
1
Управление образования Администрации города Долгопрудного
Автономное общеобразовательное учреждение
Муниципального образования города Долгопрудного
Средняя общеобразовательная школа № 14
Московская область, г. Долгопрудный, Новый бульвар, дом 21, корпус 3
Тел./факс: 408-67-36
Урок английского языка
«Еда и здоровье».
10 класс
Подготовила:
Учитель английского языка
Ромашкина О.В.
2019
2
План учебного занятия (урока)
Вид урока: повторно-обобщающий
Тип урока: деловая игра
Предметы: «Иностранный язык»
Тема урока: «Еда и здоровье».
Цели урока:
1. Образовательная
1.1 . Углубить знания обучающихся о роли основных пищевых веществ в
организме человека на примере углеводов.
1.2. Сформировать представление о влиянии цветных продуктов на состояние
здоровья человека.
1.3. Продолжить формирование языковых навыков (монологическая и диалогическая
речь, презентация рецепта).
1.4. Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся и развивать у
них метапредметные и межпредметные навыки.
2. Развивающая
2.1.Развитие интеллектуальных способностей: логического мышления, умение
выделить существенные признаки, умение самостоятельно работать с текстом.
2.2. Способствовать развитию творческого образного мышления, зрительной и
слуховой памяти.
2.3. Развитие творческих способностей обучающихся.
3. Воспитательная
3.1. Продолжить формировать научное мировоззрение.
3.2.Воспитывать потребности в приобретении новых знаний, в интеллектуальном
развитии личности, работы в коллективе.
3
Методы обучения:
1. Словесные - монологи, диалоги, беседа.
2. Частично-поисковый метод - эвристическая беседа, фронтальная
беседа, самостоятельная работа обучающихся.
3. Наглядный метод - работа со схемами, натуральными образцами,
мультимедийными и интерактивными элементами.
4. Информационный метод – использование мультимедийной презентации и
мультимедиа.
Методическая цель: Развитие интеллектуально - познавательной
активности обучающихся через систему частично-поисковых методов.
Дидактические средства обучения:
1. Карточки-задания
2. Мультимедийные презентации.
3. Интерактивный элемент (задания для обучающихся).
Учебно-методический комплекс:
УМК «Английский в фокусе» для 10 классов общеобразовательных учреждений
(авторы О.В. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева, Б. Оби, В. Эванс)
Межпредметные связи:
1. Анатомия и физиология человека
2. Химия
3. Кулинария
4. Биология
4
Структура урока:
1.Организационная часть. Вступительное слово
преподавателей
2 мин.
2.Актуализация знаний и объяснение нового материала
(деловая игра)
40 мин.
3.Закрепление изученного материала и подведение итогов
занятия
2 мин.
4.Домашнее задание
1 мин.
Ход урока
1. Организационная часть. Вступительное слово учителя.
Приветствие обучающихся. Проверка готовности к уроку. Объявление темы и
целей урока.
2. Актуализация и углубление знаний по ранее изученным темам (деловая
игра).
Hostess
➢ In recent years, more and more attention is paid to the health of the population.
"Health is a state of complete physical, spiritual and social well - being, not just
the absence of disease and physical defects."
➢ Нuman health is determined by the achievements of medicine (10%), genetics
(15%), lifestyle and nutrition (75%).
5
➢ The human body is a self-sufficient and self-regulating biosystem capable of self-
diagnosis and self-treatment 24 hours a day in the presence of immunity. The
genetic age of a person is at least 120-130 years. The immune system works
flawlessly if every cell of the body receives three preventive functions every day-
cleaning, nutrition and protection. These functions are performed by biologically
active nutrients: vitamins, micro and macro elements, amino acids etc. All of these
substances of about 10 thousand. The body itself synthesizes only 4 vitamins, the
rest is obtained from food, ie. man consists of what he eats.
Today we propose to discuss three headings:
➢ Food and colour
➢ Food and benefit
➢ Food and health
Presentation and greeting of experts and guests.
Our experts:
Expert №1 (name)
Expert №2 (name)
Expert №3 (name)
Our guests: (names)
So, let's move on to the first section: Food and colour.
Expert №1
The population of the planet has known that their health and mood is largely
influenced by the colour of wallpaper and furniture. But few people know that our mood
and well-being can be affected by the colour of the food we eat. Psychologists from
different countries agreed that the mood and health of a person is influenced not only by
vitamins that are part of the food, but also the colour of the food.
6
Presentation "The colour of the food»
Food colour is red.
Red products: (tomato, strawberry, raspberry, watermelon)
• Give moving
• Protect against serious diseases
• Retain longer activity of the elderly
If you have to play or work in the garden, eat one or two favorite products!
Food colour is orange.
Orange food is food for the brain: (apricots, peaches, tangerines, oranges, mangoes,
carrots, pumpkin).
• Improve the ability of concentration
• Lots of vitamin C
• Help fight infections
• Useful for vision
Food colour is yellow.
Yellow products: (bananas, pineapple, lemonade)
• Help to be happy
• Make more optimistic
• Improve mood
There are yellow foods better than listening to the world's best jokes!
Food colour is green.
Green products: (cabbage, green apples, lettuce, peas, lime and green pears).
• Relax
• Calm
• Keep emotions under control
• Contains vitamins and minerals
• Keep teeth and bones strong and healthy
7
Food colour is blue.
Blue foods (blueberries, raisins, blueberries)
• It is better to eat before bed, as:
• Calming physically and emotionally
• Prepare for a good night's rest
Food colour is purple.
Purple products: (blackberries, currants, grapes "Isabella", purple plums and eggplant,
beets).
• Make more creative (Shakespeare, Da Vinci, Picasso were fans of purple food)
• Make you younger
Imagine that you are 80 years old, and you look 40 and finish writing your second
bestseller! Eat purple foods!
Hostess
So we can conclude that each color is important for our body in its own way. It is not
necessary to dwell on any particular colour. Doctors recommend to have different colours
in each dish. The palette of colours in our food will not only make our diet more diverse,
but also make colours in our lives. The more colours are in your plate, the better for your
health and mood.
Hostess
So, let's invite an expert of the second category: Food is benefit.
Expert No. 2
Today we will talk about carbohydrates. But before we talk about them, I suggest you
doing the task (Appendix 1 – the task for students).
Выполняют задание – распределить продукты по 3 категориям: белки, жиры и
углеводы. Затем проверяют правильность по эталону в презентации.
8
More than 70 chemical elements were found in the composition of substances forming
cells of all living organisms.
Macronutrients are contained in cells in large volumes-carbon, hydrogen, nitrogen-98%.
Magnesium, potassium, calcium, sodium, phosphorus, sulfur-1, 9%.
The relative composition of cells of living organisms can be summarized as follows:
• Water – 70-78%,
• Mineral salt – 1%,
• Proteins – 10-20%,
• Fats – 1-5%,
• Carbohydrates - 1-2%
Hostess
Let's invite an expert of our third column: Food is health.
Expert No. 2
Products that we use every day, affect our internal state very much.
Parsley contains a lot of vitamin C.
Bananas contain the alkaloid Harman. After eating bananas, a person begins to feel
much better, and if he was previously in a state of depression, it will be removed as a
hand.
Onion has the same effect (analgesic, antipyretic) as aspirin.
Olive oil - a balm for the nerves.
Tomatoes - leads to relaxation of the body.
Cheese - improves mood.
Oats-lowers blood sugar.
Tangerines - the benefits and treatment. Tangerine juice is a dietary and therapeutic
drink, have antimicrobial action.
Grapes- increases harmony, positivism, caring and a tendency to love.
Pear- gives a very great strength of optimism, joy and mental fortitude.
Sweet pepper - improves memory and helps to get rid of insomnia.
9
Cucumber - helps to slow down aging. (старение)
Hostess
And now we invite you to our kitchen where our chef (name) will prepare a milk banana
cocktail.
Preparing a cocktail
Milk banana cocktail
A recipe for 2 persons:
• Milk - 2 cups
• Ice Cream-150 grams
• Banana-1
• Chocolate-for decoration
Peel the banana and cut into small pieces. Put banana into a blender (mixer), then add ice
cream, and pour the milk.
Beat for 2-3 minutes.
Enjoy yourself!
3. Подведение итогов занятия.
Hostess
Health rules are simple and accessible to all. As the Nobel laureate Linus Pauling said,
" Health is a state where the right molecules in the right amount are in the right place at
the right time."
4. Домашнее задание.
Make a crossword puzzle on the theme.