Разработка внеклассного мероприятия "Just say NO" 9 класс

Министерство образования и науки Российской Федерации
Департамент образования администрации Пуровского района
Муниципальная общеобразовательная школа-интернат
Среднего (полного) общего образования с. Самбург Пуровского района
Разработка
внеклассного
мероприятия
Just say NO
для 9 классов
(по УМК «Английский язык» для 9 класса
автор В.П. Кузовлев, Н.М. Лапа)
подготовила учитель английского
языка: Гумирова Елена Борисовна
Самбург 2009-2010
Just say NO
(разработка внеклассного мероприятия)
УМК «Английский язык» для 9 класса. Автор В.П. Кузовлев, Н.М. Лапа.
The subject of my work is Narcotism: tragedy of personality.
Тема внеклассного мероприятия: Просто скажи: «Нет»
The aim is to show actuality and importance of this problem, form a feeling of
responsibility for own life.
Цель и задачи:
1) показать актуальность и важность проблемы под названием - наркомания;
2) расширить словарный запас по данной теме;
3) совершенствовать навыки диалогической и монологической речи;
4) развивать навыки аудирования;
5) воспитывать чувство ответственности за свою жизнь и жизнь близких тебе
людей.
Participants: 3 teams by 5 or 7 pupils.
Участники: 3 команды (5-7 учащихся)
Jury: English teachers of the school. (Жюри: учителя английского языка данной
школы)
Ход мероприятия
Teacher: Good morning, dear boys and girls! I am glad to see you! How are you? I hope
you are fine!
Good morning now!
Wake body, wake mind!
Work, play, find,
Eat breakfast, dinner too,
Wash, brush, sing, dance and do!
Good morning now!
T: When the Bible set down the Seven Deadly Sins they were not meant to be taken literally.
Few of us will die of pride, envy or anger. There are, however, modern health sins whiсh are in
fact far more deadly. One of them is Narcotism: tragedy of personality.
(Когда Библия вписала 7 смертных грехов не значит, что их нужно понимать
буквально. Мало кто из нас умрет от гордости, зависти или гнева. Тем не менее, есть
современные пороки связанные со здоровьем и факт, что они более смертельны. Один из
этих пороков это наркомания. Это трагедия всего человечества, прежде всего
трагедия личности)
Lets have a talk about this problem, form a feeling of responsibility for own life. There are three
teams in our classroom and we have two members of our jury today. The first team is called …,
and its captain is …. The 2
nd
one is called …, and its captain is …. The 3
rd
team is called …, and
its captain is ….The members of our jury are ….
(Учитель приветствует учащихся и сообщает тему мероприятия)
Task 1 “ Poster-show”
T: Each team shows its own poster concerning the problem and explains the picture.
(Каждая команда показывает свой плакат, содержащий информацию о наркомании,
параллельно участники объясняют, что они изобразили)
Примерные ответы участников:
P1: This is a teenager, who is taking drugs. Look at his appearance! He looks awful. His
eyes are wide and crazy! His behaviour is very strange. At first he smiles suddenly he starts to
shout or cry. The only thing that he is interested in is to get a dose and take it.
Task 2 Role-play
T: Task for teams: think and act out a situation when you are offered to take drugs. Each
team chooses one character.
(Задание для команд: подумать и разыграть ситуацию, когда тебе предлагают
принять наркотики. Каждая команда выбирает одного участника-героя)
Task of the team: to persuade their character, and his task to resist.
(Задание для команд: Уговорить героя принять наркотики, а задача героя отказаться)
1 variant: On the way to the disco you met friends who offered you a tablet. _
Примерная ситуация:
-Hi!
- Hello! Where are you going?
- I am going to the disco.
-Just a minute! Look, what we have got. Tablets, they are very good! Do you want to try? If you
take three tablets you’ll feel an euphoric condition. You’ll be the happiest in the world! Take!
- No, thank you! I am going in for sport and in two weeks I’ll go abroad, to England to train. I
advise you not to take tablets. It isn’t a good pastime. Bye!
-Bye!
2 variant: In the school-yard your classmates offer you to taste a grass. (В школьном дворе
одноклассники предлагают тебе попробовать травку)
3 variant: In the evening, returning home you met your friends. They were smoking, and offered
you to try a cigarette. But cigarette’s smell was very strange. (Вечером возвращаясь домой, ты
встретил своих друзей. Они курили и предложили тебе попробовать сигарету. Запах
сигареты был очень странным)
Task 3 “Qualities’’
The teams are given lists of personal qualities. The task is to translate the qualities which are
necessary to defend of your own decision.
1. purpose
2. confidence
3. feeling of own dignity
4. independence
5. persistence
6. quickness
7. obstinacy
8. boldness
9. will
Комментарии:
1. purpose–целеустремленность;
2. confidence-самоуверенность;
3. feeling of own dignity-чувство собственного достоинства;
4. independence-независимость;
5. persistence-настойчивость;
6. quickness-сообразительность;
7. obstinacy-настойчивость;
8. boldness-смелость;
9. will-воля.
Task 4
Myths about Narcotism
T: Aim: disprove them.
Myth 1
Usage of drugs isn’t a disease but a bad habit. (Употребление наркотиков это не болезнь, а
плохая привычка)
The truth (variant of answer):
Usage of drugs leads to the disease, which calls Narcotism. The symptom is dependence upon
drugs. If this disease doesn’t be stopped it will lead to the early agonizing death. (Употребление
наркотиков приводит к болезни, которая называется наркомания. Симптом болезни это
зависимость от наркотиков. Если эту болезнь не остановить, она приведет к ранней
мучительной смерти)
Myth 2
Narcotism is curable. (Наркомания излечима)
Примерный ответ команды:
P1: I think it is curable. There are some special clinics for druggies. If the druggy wants to cure
from this disease, he will do it.
The truth (variant of answer)
Narcotism isnt curable, sometimes the disease turns into a hidden form, even if you have tasted
drugs only one time. The disease breaks out again and assumes more serious forms of illness.
That’s why it is considered that druggy is a chronic patient though he abstained from drugs for a
long time. (Наркомания неизлечима. Иногда эта болезнь превращается в скрытую форму,
даже если вы только раз попробовали наркотики. Болезнь вспыхивает снова и принимает
более серьезные формы. Поэтому, принято считать, что наркоман-это хронический
больной, хотя он и не принимает наркотики уже долгое время)
Myth 3
The druggies can share with narcotiс of their own for free. (Наркоманы могут поделиться
своей дозой бесплатно)
The truth (variant of answer):
Narcotics are offered free of charge for the first time, people got used to them and then they
begin to demand money. The druggy begins to offer drugs to his friends in order to take his own
dose. He gets a free dose for each novice. (Сначала наркотики предлагают бесплатно. Люди
привыкли к ним, а затем торговцы начинают требовать деньги. Наркоман начинает
предлагать наркотики своим друзьям для того, чтобы получить новую дозу. Он получает
бесплатную дозу за каждого новичка)
Myth 4
To smell glue, to swallow tablets is naughtiness, it is not Narcotism. (Нюхать клей, глотать
таблетки – это баловство. Это не наркомания)
The truth (variant of answer):
Glue, tablets are toxic substances. Usage of them also causes dependence of the organism, so it’s
a variety of Narcotism. (Клей, таблетки это токсические вещества. Употребление их также
приводит зависимости организма. Таким образом, это разновидность наркомании)
Myth 5
Drugs cause pleasant and unusual feelings that it is worth to risk for it. (Наркотики приводят к
приятным и необычным ощущениям, стоит рискнуть ради этого)
The truth (variant of answer):
The euphoric condition lasts from 3 to 5 minutes. And the rest 1-5 hours are accompanied with
awful hallucination. Sometimes comes a condition of suddenly fear. The drug addict tries out an
awful condition without drugs. (Эйфорическое состояние продолжается от 3-х до 5 минут.
Остальные 5 часов сопровождаются ужасными галлюцинациями. Иногда наступает
состояние внезапного страха. Наркоман пытается выйти из этого ужасного состояния
без наркотиков)
Myth 6
Druggies don’t differ from the others by appearance and mode of life. (Наркоманы не
отличаются от других людей внешним видом или образом жизни)
The truth (variant of answer):
An appearance and mode of life of the druggy changes as far as he binds up with drugs. Often
appears sleeplessness. His eyes are wide, his hands with pricked veins are trembling, his skin
becomes gray-yellow, flabby. All his thoughts are only how to get a dose, to take a dose.
(Внешний вид наркомана и его образ жизни меняется настолько насколько он связан с
наркотиками. Часто появляется бессонница. Его зрачки широко раскрыты, трясущиеся
руки с проколотыми венами, его кожа становится серовато-желтого цвета, дряблой.
Его мысли только о том, как достать дозу и принять ее)
Task 5
“Do you know…”
- Cards with words are given out to teams. The task is to write antonyms,
describing Narcotism. (Командам раздаются карточки со словами. Участникам необходимо
написать антонимы, описывающие наркоманию)
Wisdom-stupidity; удрость-тупость)
Freedom- dependence; (Свобода-зависимость)
Pleasure-pain; (Удовольствие-боль)
Health-illness; (Здоровье-болезнь)
Flight-fall; (Полет-падение)
Happiness-misfortune; (Счастье-несчастье)
Gladness-despair; (Радость-отчаяние)
Wealth-poverty; (Богатство-нищета)
Love-hate; (Любовь-ненависть)
Good-evil; (Хороший-пагубный)
Life-death; (Жизнь-смерть)
Optimism-pessimism; (Оптимизм-пессимизм)
- It’s time to finish our competition. I am very pleased with your work. I am happy to
have such clever pupils. Thank you very much. You’ll get good marks. Now you have a lot of
information about Narcotism. You must understand that Narcotism is the disease. I hope that
you’ll never take drugs. You should care about your health and think about your future. Now we
shall find out who is the winner today, which team knows more about Narcotism.
(Жюри подводит итоги и объявляет победителей, учитель выставляет оценки
учащимся с комментариями)
- Thank you! Goodbye!
Список литературы:
1. Английский язык: учеб. для 9 кл. общеобразоват. Учреждений / [В.П. Кузовлев,
Н.М. Лапа, Э.Ш. Перегудова и др.]. 12-е изд. – М.: Просвещение, 2007. – 288 с.
2. Макеева А.Г. Не допустить беды: 15 ответов на трудные вопросы: Пособие для
работы с учащимися 10-11 классов.: В помощь образоват. учреждению:
«Профилактика злоупотребления психоактивными веществами» / А.Г. Макеева;
под ред. М.М. Безруких; М-во образования Росс. Федерации. М.: Просвещение,
2003. 48 с.
3. Макеева А.Г. Не допустить беды: Пед. Профилактика наркотизма школьников:
Пособие для учителя: В помощь образоват. учреждению: «Профилактика
злоупотребления психоактивными веществами» / А.Г. Макеева; под ред. М.М.
Безруких; М-во образования Росс. Федерации. – М.: Просвещение, 2003. – 191 с.
4. Рожков М.И., Ковальчук М.А. Профилактика наркомании у подростков: Учеб.-
метод. Пособие. – М.: Гуманит. изд. Центр ВЛАДОС, 2003. – 144 с.