Конспект урока "Конструювання виробу з використанням методу фантазування" 5 класс

Тема. Конструювання виробу з використанням методу
фантазування.
Клас. 5
Мета: навчальна ознайомити учнів з об’єктами технологічної діяльності,
технологічним процесом та його складовими; вивчити сутність методу
фантазування, навчити застосовувати цей метод у створенні нових об’єктів;
розвиваюча розвивати в учнів уяву, творче мислення, фантазію, естетичний
смак;
виховуюча виховувати почуття краси, старанність, охайність, основи
дизайнерського смаку.
Обладнання та наочність: інтерактивна дошка, макет дерева з жовтим та
зеленими листочками, мікрофон, папір, кольорові олівці, вітальні листівки виконані
власноруч учнями школи; журнали «Формула рукоделия».
Межпредметні зв’язки: образотворче мистецтво.
Тип уроку: формування знань, вмінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Якщо ви подивитесь навколо себе, то побачите безліч предметів або об’єктів,
без яких ми не можемо уявити своє життя. Наприклад, мікрофон (учитель показує
учням мікрофон). Без нього не може уявити своє життя співак. Зараз ми з вами
пограємо у гру – «Мікрофон».
Правила гри такі:
відповідати на моє запитання або висловлюючи свою думку ви маєте по черзі;
говорити має тільки та дівчинка, у кого мікрофон;
відповіді не коментуються і не оцінюються;
коли хтось висловлюється, інші не можуть говорити або викрикувати з місця.
Тож, скажіть, будь ласка, без якого предмету ви не можете уявити своє
життя?
А як виникають ці предмети?
Ми прийшли до висновку, що всі предмети виготовляє людина, але перш ніж
їх почати виготовляти треба пройти декілька етапів виробництва. Одним з яких є
конструювання. Існує дуже багато методів художнього конструювання. Метод
фантазування – є одним з найцікавішим.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку:
Так ось, сьогодні ми з вами будемо фантазувати, тобто конструювати виріб.
Тож запишіть тему уроку: «Конструювання виробу з використанням методу
фантазування». А які знання та вміння ми отримаємо сьогодні на уроці нам підкажє
наше дерево знань та умінь. Зараз 5 учениць підійде до цього дерева і отримає від
нього у подарунок один листочок. Дівчатка, які отримають зелений листочок
стануть праворуч від мене, а жовтий ліворуч. (Учні підходять до дерева, по черзі
зривають листочок та стають поряд з учителем.)
Давайте прочитаємо, що нам підказує дерево даруючи зелені листочки,
зелений – колір знань.
Знати: що означає поняття «об’єкти технологічної діяльності»,
«технологічний процес», «технологія», вивчити сутність методу фантазування.
А жовтий колір – колір умінь.
Уміти: застосовувати метод фантазування при створенні нових об’єктів.
IV. Вивчення нового матеріалу:
Предмети та об’єкти технологічної діяльності надзвичайно різноманітні. Це
дома, машини, одяг, меблі, їжа і т.д. (Демонстрація предметів і об’єктів
технологічної діяльності на інтерактивній дошці)
Інформацію про них можна знайти у спеціальних книжках, журналах та в
електронній мережі Інтернет. По телебаченню показують велику кількість передач
про виготовлення та використовування машин, одягу, посуду та інших речей.
Під час виготовлення нових зразків технологічних об’єктів дуже часто
використовують метод фантазування, перетворюючи елементи живої природи у
предмети, які ми застосовуємо у повсякденному житті. Цей метод проектування у
своїй роботі дуже часто використовують художники-дизайнери. Художник-дизайнер
це фахівець, який художньо проектує виріб, фантазуючи, розробляє зразки
предметного середовища і вивчає естетичні властивості виробів, щоб вони
гармонійно вписувалися в наш побут.
У різних галузях виробництва дизайнери створють оригінальні форми
майбутніх виробів. Форми багатьох предметів художники-дизайнери запозичують із
природи.
Ось приклади деяких (демонстрація на інтерактивній дошці):
1. Кукурудза підказала форму багатоповерхівок.
2. Природна форма бабки підказала форму гелікоптера.
3. А політ птаха надихнув людину на створення літака.
Одим із самих цікавих правил метода фантазування є перенесення
персонажів, техніки та подій у інші умови.
Основна задача метода навчитися характеризувати предмети та явища і
пристосовувати їх до нових умов. Наприклад, пропонується перенести події на іншу
планету, або в іншу епоху та подивитися, що при цьому зміниться.
Перед тим, як придумати явище або технічний засіб на іншій планеті, треба
з’ясувати його використання на Землі та встановити основні дії і засоби цих дій.
Потім слід визначити різницю між умовами Землі та новими умовами, в яких може
існувати та діяти обране явище або технологічний об’єкт. Якщо земні засоби дій
працювати в нових умовах не зможуть, то слід запропонувати такі, які зможуть
робити в цих умовах.
Після вибору або створення засобів для кожної технологічної дії треба їх
об’єднати у обновлене явище, або засіб та розробити для цього нову конструкцію.
Щоб легше було уявити нові засоби або явища, слід заплющити очі та
попробувати побачити його.
V. Практична робота. Конструювання виробу з використанням методу
фантазування.
Давайте заплющемо оченята і спробуємо уявити , що ваш найкращий друг
візначає свій День Народження і запросив вас на своє свято, але він мешканець
Марсу і ніколи не був на Землі. На Марсі незвичайні погодні умови і грунт не такий
як на Землі, тому немає рослин і тварин. Щоб вашому другу було легше уявити
умови життя на Землі, придумай таку вітальну листівку, застосувавши біоформи,
щоб йому було приємно подивитися і хоч на хвилину відчути себе землянином,
згадати тебе. Листівка повинна бути оригінальною та приносити радість. Спробуйте
уявити себе в ролі художника-дизайнера та намалюйте ескіз вітальної листівки.
VІ. Захист творчих робіт учнів.
І. Оцінювання роботи.
Критерії оцінювання:
доцільність вибору учнів;
охайність;
особливості художнього оформлення;
використання різних видів оздоблення виробу.
VІІІ Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
Яким методом проектування ми з вами користувалися?
Представники яких професій користуються методом фантазування?
Які предмети можна створити використовуючи біоформи квітки дзвіночок?
(Шкільний дзвоник, ваза для квітів, спідниця дзвіночок, нічний ліхтарик)
ІХ. Домашнє завдання:
Використовуючи біоформу «груша», створіть один предмет домашнього
побуту або модель одягу.