Конспект "П п дыбысы мен әрпі"

Тақырыбы: П п дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
а) Сабақтың білімділігі: Оқушыларға П п дыбысы мен әрпін таныстыру. П
дыбысын,сөз ішінен ажырата білуге үйрету. Өз білімдерін бүгінгі жаңа сабақта
ұштастыру.
ә) Сабақтың тәрбиелік мәні: Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, жинақылыққа,буынға
бөліп оқуға,көркем сұлу жазуға тәрбиелеу.
б) Сабақтың дамытушылық: Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру.
Тіл байлығын, ой-өрісін дамыту.
Сабақ әдісі: Сұрақ жауап, дамыту, түсіндіру;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Пән аралық байланыс: дүниетану
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Құрметпенен сіздерге
Сәлем бердік біз.
2. Қызығушылығын ояту. Қайталау –білім анасы.
- Балалар біз көңіл-күйіміздің әрқашан көтеріңкі болғанын қалаймыз. Көңілімізді
ешқашан кірбің, бұлт шалмаса екен деп ойлаймыз. Аспандағы күніміз де әрқашан
жарқырап тұрсын. Бірақ күніміздің бетін бұлт шалыпты. Күн көзінен бұлтты
сейілту үшін мына бұлттардың артында сұрақтар берілген. Сол сұрақтарға жауап
бере отырып күнімізге көмектесейік.
1. Ә дыбысы қандай дыбыс?
2. Қызыл текшемен қандай дыбысты белгілейміз?
3. Ү қандай дыбыс?
4. Дыбыс дегеніміз не? (естиміз, айтамыз)
5. Әріп деген не? (көреміз, жазамыз)
6. Дыбыс нешеге бөлінеді? (дауысты, дауыссыз)
7. Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеде? (жуан, жіңішке)
8. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? (қатаң, ұяң, үнді)
9. Сөйлем неден құралады? (сөздерден)
10. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз.
II Үй тапсырмасын тексеру:
1. Балалар өткен сабақ қандай дыбыспен таныстық?
2. Ү дыбысы дауыстыма, дауыссызба?
3. Сен бақытты ұлансың өлеңін мәнерлеп оқу.
Жақсы оқыған оқушыларға жұлдызшалар беріп отыру.
III. Жаңа сабақ: Жұмбақ шешу.
Екі тіреу,
Басы біреу. (П п)
Тік жардай түсті,
Шұбатылған Тұмсығы күшті.
Таситын жүкті, Бұл қандай мықты? /Піл/
Тұмсығынан торайдың,
Тұмсығы бар аумаған.
Үстін түгел орайтын,
Тоны ине қаулаған. (Кірпі)
Ызақор бұғып жатыр,
Сақалын тығып жатыр./ пияз /
Қалың киімді ұнатады,
Шешіндірсең жылатады. /Пияз/
Ата-анаңмен барып сен,
Пілді көрдің сен бақтан.
Піл, пияз, парталар
Басталған қай әріптен?
Олай болса, балалар, бүгін біздер П п дыбысы мен әрпімен танысамыз. П..П...П.....
- П қандай дыбыс?
- П - дауыссыз , қатаң дыбыс.
- П - қос еріндік, қатаң, шұғыл дауыссыз дыбыс.
П дыбысының баспа және жазба түрін көрсету.
Тіл жаттықтыру: Пышақпен пияз ашылған,
Жылап отыр балақай.
П дыбысына сөздер ойлау. (суреттер)
«Кім тапқыр?» ойыны.
Парта, кітап, дәптер, пияз, пышақ, әріп, шапан т.б
Тапқан сөздерін буынға бөлгізу.
Оқулықпен жұмыс: Мағынаны тану.
Ұсынған қойнынан,
Білімнің үлгісін.
Шықпайды ойыңнан,
Досың ғой білесің.
Бұл не? Кітап.
Олай болса, балалар бүгін біздер «Кітап» мәтінімен танысамыз. (Кітап туралы
мағлұмат беру)
а) Мәтінді мұғалім оқып береді.
ә) Оқушыларға оқытқызу.
б) Түсінгенін айту.
в) Сұрақтарға жауап беру.
Мақалдар:
1. Ақыл азбайды, білім тозбайды.
2. Кітап – білім бұлағы, білім – өмір шырағы.
3. Наданмен дос болғанша, кітаппен дос бол.
4. Білімнің қайнар көзі – кітап.
5. Кітап – ғылым, тілсіз мұғалім.
6. Оқу инемен құдық қазғандай.
7. Білім – таусылмайтын байлық.
8. Ғылым – теңіз, білім – байлық .
9. Алтын алма , білім ал.
10. Білім ел ішінде.
Кітап мәтінін оқушыларға оқыту.
Дәптермен жұмыс.
- Балалар бүгін біздер кіші п әрпін жазып үйренеміз. п.....п......п......
(п әрпінің жазылу элементтерін көрсету, ауада жазу)
Тақтамен жұмыс: Доп, Жақып, Талап, ойнады.
Көру диктанты:
Ұшақ, үкі, шеге, піл, шапан.
Топтық жұмыс:
I топ II топ III топ IV топ
Жоғалған әріпті тап:
Кір..і, жа..алақ, . талдау жаса.
бала..ан, сағ..т,
ә..еш
Шатасқан әріптен сөз құрау.
Б Л А П А Н А. К Р І П І. К Т І П А. Д П Ә Р Т Е
Сабақты бекіту:
- Балалар, бүгін қандай дыбыспен таныстық?
- «П» дыбысы мен әрпі.
- Қандай тапсырмалар орындадық?
- Көру диктанты, тақтамен жұмыс, топтық т.б. «жұлдызшалар» арқылы бағалау.
Қорытынды:
Үйге тапсырма: «Кітап» мәтінін оқу.
Кітап, білім туралы мақалдар жазып келу