Конспект "Сарыағаштың шипалы суы" 8 класс

Сыныбы: 8
Пәні: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы «Сарыағаштың шипалы суы»
Грамматикалық бөлім Есімшенің түрлері
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Мақсаты: Мәтінінің негізгі ойын анықтау; Диалог арқылы сөйлесу дағдысын жетілдіру;
Трек сөздер арқылы әңгіме жазу, оқушының қабілетін дамыту
Міндеттері:
Тақырыптағы грамматикасын табу;
«Шипалы су» туралы сөйлемдерді жаза білу;
Топта жұмыс жасауға дағдыландыру.
Қолданылатын модуль Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: Диалогтік оқыту; Оқыту үшін
бағалау; Оқытудағы АКТ пайдалану; Талантты және дарынды оқушыларды оқыту; Жас
ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу; Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын стратегиялар: Сұрақ қою техникасы. Түрткі сұрақтар, «Атомдар мен
молекулалар», «Ішіне және сыртына», «Бейне жазба», «Түрлі түсті тастар», «Серігіту сәті»
«Рефлексия», «Бес саусақ», деңгейлік, жұптық, топтық оқыту.
Ресурстар Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қиынды, тапсырма парағы, сызба-
кестелер, флипчарт, стикер, маркер,
бағалау кестесі т.б.
Күтілетін нәтиже сынып ерекшелігін салыстырады;
сыни тұрғыдан ойлануды біледі;
«Бір сурет бес сөз»;
сабақты пысықтап қорытындылау, өзіндік баға беру.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресуртар
Кіріспе
«Атомдар мен молекулалар"
Мақсаты: оқушыларды топқа, жұпқа бөлу бір – бірімен қарым - қатынас жасау;
Оқушыларды "Атомдар мен молекулалар" жұптасып бір – бірімен сұрақ – жауап арқылы
сөйлесу;
Амандасып, көңіл күй сұраймын.
«Ішіне және сыртына» Мақсаты: өткен білімге кері байланыс жасау;
Оқушылар тақтаның алдына келіп бір – бірімен жұптасып сұрақ – жауап арқылы үй
тапсырмасын сұраймын.
Оқушылар топтасып бейне жазбаны көре отырып тақырыптың атын шешкізіге тырысамын.
Психологиялық ахуал тудырады.
Оқушылар бір – біріне жақсы тілек білдіреді.
Оқушылар жұптасып бір – біріне сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар топтық ережесін сақтай біледі.
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша мадақтау- «Жақсы!», «Тамаша!», «Бас бармақ» ,«Бағдаршам».
Интербелсенді тақта, Оқулық, флипчарт,маркер, стикер, оқулық, топ ережесі, кубик
Мақсаты: ой қозғау және ойлану;
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады;
Оқушылар топтасып бейне жазбаны көре отырып тақырыптың атын шешкізіге тырысамын.
Оқушыны тақырыптың мақсатын анықтауға, нені оқып – үйренуіне тарту. Оқушылар топтық
ережесін сақтай біледі.
Оқушылар өз мақсаттарын білдіреді, бір - бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.
Оқушыларды мадақтап отырамын. «Керемет!» , «Жарайсыңдар!»
АКТ.
Негізгі бөлім «Түрлі түсті тастар»
Мақсаты: топқа біріктіріп, тапсырмалар беру;
Мәтінді оқи отырып түрлі – түсті тастар бойынша сыныпты топтастырып біріктіремін.
Мұғалім түрткі сұрақтар қояды, кубизм әдісін пайдалана отырып берілген әр топқа деңгейлік
тапсырман орындап, оны флипчартқа салып қорғатамын
Серігіту сәті: «Паравоз», дене мүшелерін жаттықтыру;
Экранда берілген жаттығуды орындайды, бойларын жазады.
Оқушылар жауабы тыңдалады, сызба кестеге стикер жапсырады.
Мәтінді кезектесіп оқи отырып, топтармен бөліседі, деңгейлік тапсырмадағы сұрақтарға
жауап бере отырып өз ойын ортаға салу.
Оқушылар жауабы тыңдалады, сызба кестеге стикер жапсырады.
Ауызша кері байланыс:
«Өте жақсы!»
Түстер (қызыл, сары, жасыл)
Ауызша мадақтау, смаликтер беру. «Жақсы!» «Жарайсыңдар!»
флипчарт, маркер.
Қорытынды «Бес саусақ»
Мақсаты: кері байланыс жүргізу, ой қозғау, интерпретация жасау
Топпен кері байланыс жүргіземін.
Оқушылар жауабын тыңдалады, сызба кестеге қаламмен жазылады Түстер (қызыл, сары,
жасыл)
Ауызша мадақтау, смаликтер беру. «Жақсы!» ,«Жарайсыңдар!» Смаликтер, постерлер
Рефлексия
Екі жұлдыз, бір тілек»
Мақсаты: кері байланыс жүргізу, ой қозғау, интерпретация жасау;
Топпен кері байланыс жүргіземін. Оқушылар жауабын тыңдалады, сызба кестеге стикер
жапсырады. Ойларын ұшқыр екен, мықтысыңдар!.
Бағалау «Топтық бағалау парағы»
Мақсаты:
Оқушылардың бойында бетімен білім алу , өзін-өзі рет дағдыларын қалыптастыру
Оқушылар өз қорытындысын парақтарға жазады. Оқушылар топтасады, өз ойын еркін
жеткізе алады. Оқушыларды мадақтап отырамын. «Керемет!» ,«Жарайсыңдар!» Смаликтер.
Үйге тапсырма «Қазақстандағы сауықтары орындары» мәтінін оқып келу, мазмұндау