Технологическая карта урока "Маған қазақ әндері ұнайды" 5 класс

Қысқа мерзімді жоспар
5-сынып
қазақ тілі
Сабақ №136/4
Сабақтың тақырыбы: Маған қазақ әндері ұнайды
Мұғалімнің аты-жөні:Аканбаева А.Т.
Күні: 10.04.18
СЫНЫП: 5
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары
5.3.6.1 - тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде
көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді.
5.4.4.1 - мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша синквейн
құрастырады.
5.5.2.1 - жазба жұмыстарында гарамматикалық тапсырмаларды орындайды.
Сабақ нәтижесі:
Тақырыпқа қатысты ақпарат береді, ауызша сұрақтарға жауап береді.
Тақырып аясында ойын айтады, сынаптастарымен тілдеседі.
Тақырыпқа қатысты сыныптастарымен сұхбат құрайды.
Бағалау
критерийі
Сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді. Топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік
құзіреттілік
Сөз, сөйлеу мәдениеті, тіл байлығы, ана тілі, тілдік құзіреттілік,
сөз құдіреті, жанрлар.
Ресурстар
Интерактивті тақта, бейне, аудио материалдар, смайликтер, карточкалар, ноталар.
Әдіс-тәсілдер
Түсіндіру, сұрақ-жауап, синквейн, топтық жұмыс, сұхбат, психологиялық тренинг,
«Әуенді тап» ойыны, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, “Ашық микрофон” әдісі.
Пәнаралық
байланыс
Музыка
Алдыңғы оқу
Өткен тақырыпты пысықтау
Сабақтың жоспары
Сабақ барысы :
Ресурстар
Сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен,
Амандасып алайық .
Бір жадырап қалайық!
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Күлкі-көңіл ажары!
Күліп өмір сүрейік!
«Көңілді күн» ән орындайды.
Бүгін қандай тамаша
Көңілді күн, көңілді күн, көңілді күн.
Сені қуанышыңмен құттықтаймын
Бақытты бол жан досым.
Музыка
Өткенді қайталау. Өткен тақырыпта өткен мәліметтерді қайталап,
еске түсіру.
Үй тапсырмасын тексеру. (шығармашылық тапсырма)
1-топ : «Ақындар»- Роза Рымбаева туралы мәлімет беру.
2-топ : “Сазгерлер”- Бибігүл Төлегенова туралы мәлімет беру.
3-топ: “Әншілер”- Мақпал Жүнісова туралы мәлімет беру.
(Оқушылар бір-бірлерін мұқият тыңдап, бас бармақ әдісі бойынша
бір-бірлерін бағалайды.)
Қызығушылықты ояту.
Сабаққа деген қызығушылықтарын ояту мақсатында тақырыпқа
қатысты слайдтар көрсету.
Суреттер,
слайдтар
Оқылым. Мәтіннің көмегімен сөйлемдердің дұрыс немесе
бұрыстығын анықтайды.
1.Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықта.
Сөйлемдер
Дұрыс
Бұрыс
1.Менің анам орысша әндерді жақсы айтады.
-
2.Әкем де анаммен қосылып ән айтады.
-
3.«Атамекен» әнінің сөзін Қадір Мырза-Әлі
жазған.
+
4.Бұл ән 1970 жылы жазылған.
+
5. «Атамекен»-патриоттық ән.
+
6.Ескендір Хасанғалиев Франция елінде осы
әнді айтқан.
-
(Топтар парақшаларымен алмасып, бірін-бірі «Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі бойынша тексереді)
2.“Қателерін тап”. Мұғалім мәтінді оқу барысында қате
жібереді.Оқушылар тыңдап отырып, қателескен тұсты бірден тауып,
дұрыстау керек.
Айтылым.
«Әншімен сұхбат». Әр топтан оқушылар шығып, журналист әншіден
сұхбат алады.
Жазылым.
1. Сөздерді септеңдер.
1-топ: ақын
2-топ: сазгер
3-топ: әнші
2. Сөздерді тәуелдеңдер
1-топ: ән
2-топ: әуен
3-топ: музыка
3.Сөздерді жіктеңдер
1-топ: ақын
2-топ: сазгер
3-топ: әнші
«Ойлан,
жұптас,
бөліс» әдісі
«Әншімен
сұхбат»
«Әуенді тап» ойыны. Әуендер қойылады, оқушылар қай ән екенін
табулары тиіс.
Музыка,
«Әуенді тап»
ойыны
Синквейн құрастыр
1. Ән
2. 2 сын есім
3. 3 етістік
4. 4 сөзден тұратын сөйлем
5. Синоним
Үй тапсырмасы: «Менің сүйікті әнім» тақырыбына әңгіме жазу.
синквейн
Формативтік бағалау.Үй тапсырмасын оқушылар бір-бірлерін мұқият
тыңдар «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды.
Әр тапсырмадан соң, дұрыс орындаған топқа ноталар беріледі.
Сабақ соңында әр топ мүшелері топта белсенді, жақсы жұмыс істеген
оқушыға жұлдызша береді.
Ноталар,
жұлдызшалар
“Ашық микрофон” әдісі
-Сабақта не ұнады?
-Сен үшін қандай тапсырма қиындық туғызды?
-Сабақтан қандай әсер алдың?
“Ашық
микрофон”
әдісі