Разработка урока "Мир сказок. Английский и американский фольклор. The world of Fairy tales. The Story Behind the Rhyme" 4 класс

Жартун Галина Петровна
МБОУ НОШ №9 г.Нягани
учитель английского языка
« Мир сказок. Английский и американский фольклор.
The world of Fairy tales. The Story Behind the Rhyme»
Данная методическая разработка выполнена в программе Power Point.
Данная разработка составлена к УМК “Spotlight-4” для 4 класса авторов Н.И Быковой.,
М.Д.Поспеловой
ПЛАН УЧЕБНОГО ЗАНЯТИЯ
Цель: Развивать лексические навыки и речевые умения по теме “ The Story Behind the
Rhyme”.
Задачи:
Обучающие:
1. Активизировать и расширить словарный запас обучающихся по теме “ The
Story Behind the Rhyme
2. Развивать навыки монологической речи учащихся по темеThe Story Behind
the Rhyme
3. Развивать умение читать небольшие тексты с целью извлечения нужной
информации и применение этой информации на уроке.
Развивающие:
1. Развивать мышление детей младшего школьного возраста.
2. Развивать способность воспринимать английскую речь на слух.
3. Развивать произвольное внимание и память учащихся.
4. Развивать активную учебно познавательную деятельность учащихся.
5. Развивать навыки сотрудничества между учеником и учителем на уроке.
Воспитательные:
1. Познакомить учащихся с зарубежным детским фольклором
2. Воспитывать уважительное отношение к культуре других стран.
3. Воспитывать трудолюбие.
4. Поддерживать интерес к учебной деятельности.
Тип урока: уро комбинированный с использованием мультимедийных продуктов.
Оборудование: компьютер, плакат Spotlight on English-speaking countries.
Дидактический материал учителя: авторская презентация в программе PowerPoint по теме
The Story Behind the Rhyme ”.
Дидактический материал ученика: рабочая тетрадь Spotlight-4 авторы Y
Н.Быкова, М.Поспелова и др.к учебнику “ Spotlight-4 ” авторы Н.Быкова, М.Поспелова и
др.
Необходимые навыки владения ИКТ: владение программой Power Point.
Место учебного занятия в изучаемой теме: модуль 6 “Spotlight on the UK/USA , урок № 49
The Story Behind the Rhyme ”.
Ход урока
I этап – начало урока.
Время – 2 минуты.
1. Организационный момент.
Т.: Good afternoon. Nice to see you again.
Cl.: Good afternoon. Nice to see you too.
T.: How are you?
CL.: Fine, thank you.
T.: Who’s absent?
Cl.: All are present.
T.: Nice. Let’s start our lesson. The topic of our lesson is “ The Story Behind the Rhyme ”.
Today we are going speaking about fairy tales and rhymes of the USA and UK. Now let’s train in
some English sounds. Repeat after me the tongue twisters.
2. Фонетическая зарядка.
T.: the sound [ae]
He has a hat in his hand.
Cl.: He has a hat in his hand.
T.: That’s the man who sat on my hat in the tram.
Cl.: That’s the man who sat on my hat in the tram.
T:. Once there lived a lad
Who was always very sad.
For he hadn’t any mother
And he hadn’t any dad.
Cl.: Once there lived a lad
Who was always very sad.
For he hadn’t any mother
And he hadn’t any dad.
(Учащиеся отрабатывают произношение звука [aе] )
1. Речевая разминка .
T. : Ask and answer the questions what you did last night in a chain, please.
P1: - Did you watch TV last night?
P2: - Yes, I did./ No, I didn't. -Did you listen to music last night?-
P3: - Yes, I did./ No, I didn't. - Did you paint a picture last night?
P4: - Yes, I did./ No, I didn't. - Did you walk your dog last night?
P5: - Yes, I did./ No, I didn't. - Did you help your mother to cook dinner last night?
P.: - Yes, I did./ No, I didn't ..........
( Учитель вовлекает учащихся в вопросо-ответную форму работы на повторение
прошедшего времени)
5. Введение новой лексики.
T.: Look at the screen, please. There are some pictures and rhymes there. The task for you is to
name the flags of two countries. What are they?
Cl.: They are the USA and The UK.
T.: Now let us learn some new words from the rhyme.
Fleece, bridge, fall down
(C помощью картинок объясняется значение слов)
T.: Look, match and repeat after me.
Slide 9
Mary had a little lamb,
His fleece was white as snow.
And everywhere that Mary went,
The lamb was sure to go.
It followed her to school one day,
Which was against the rule;
It made the children laugh and play
To see the lamb at school.
T.: Now, children, look at the pictures again and match the rhyme to its history .(ex.1, p.101)
London Bridge is falling down,
Falling down, falling down,
London Bridge is falling down,
My fair lady!
1. Физкультминутка
London Bridge is falling down,
Falling down, falling down,
London Bridge is falling down,
My fair lady!
2. Чтение
T.: Do you know these Russian tales?
Слайд 12,13,14,15
Cl.: Yes, of course. They are Gusi -Lebedy, Tsarevna-Frog, Konok-Gorbunok, Ivan
Tsarevich and Grey Wolf.
T.: Now I want you to open your students’ books to p. 147 . Look at the pictures and say what
tales you can see there.
Cl.:They are Gusi Lebedy and Ivan Tsarevich and Grey Wolf.
T.: Yes, you are right. In English they say Ivan Tsarevich, the Firebird and the Grey Wolf and the
Magic Wild Geese. The task for you is to match the pictures and the tales.( ex.1, p.147)
T.: Now read the texts and say whether you know how the tales end. But before reading let’s
learn some new words from the texts.
Wolf , tsar, thief, geese
(Используя картинки и перевод , учитель объясняет значение незнакомых слов)
3. Говорение
ex.2,p.147.
T.: Describe your favourite characters from these tales.
Cl.; ( дети дают описание любимых героев)
4. Объяснение домашнего задания.
T. : Draw and write down a few sentences from your favourite tale. Don’t say the name of
the tale. All the rest should guess the tale.
Ex.3,p.147.( project)
Слайд 17,18,19,20