Краткосрочный план "Ауа райы деген не?" 1 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Пән:дүниетану
Сынып:1
Мектеп:57ЖОМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Комарова Феруза Захиржановна.
Сабақтың тақырыбы: Ауа
райы деген не?
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Ұзақ мерзімдегі оқу
мақсаты
1.2.2.1 ауа-райының адамға және оның іс- әрекетіне әсерін анықтау
1.2.3.1.Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу
мүмкіндіктерін анықтау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Жыл мезгіліндерін біледі.
Көпшілігі орындай алады: Ауа-райын жыл мезгілдерімен
сәйкестендіреді.
Кейбірі орындай алады: Ауа райының шартты белгілерін
біліп,табиғатта бос уақытын тиімді қолданады.
Бағалау
критерийлері
Жыл мезгілдерін ажыратады.
Ау райының адамға тигізетінәсері туралы әңгімелейді
Жыл мезгілдеріне қатысты бос уақытты өткізу жолдарын
атайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады: Ауа-райын жыл мезгілдерін
сәйкестендіреді.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Жыл мезгілідері,ауа райы
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сайкелетін тіл стилі: Өзің
тұратын мененнің ауа райын сипатта
Талқылауға арналған сұрақтар:
Көкжиек тұстарын білу не үшін қажет?
Адамдар әр жыл мезігілінде немен айналысады?
Құндылықтарды
дарыту
4.Рухани жаңғыру: Заманауи Қазақстанда жасап жатқан
адамдарға қоғамға таныту ақпараттық қолдау жасап,танымал
етудің жаңа мултимедиалық алаңын қалыптастыру
Денсаулық,техника
қауіпсіздігінің
сақталуы
Сынып бөлмесінде,сабақ барысында,сергіту сәтінде жеке бастың
жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау.
Пәнаралық
байланыстар
Жаратылыстану
АКТ қолданудағдысы
(сабақт ақолданылатын
болса көрсетіңіз)
Слайд
Алдыңғы меңгерілген
білім
Әріптерді таниды
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру
Ресурстар
Сабақтың басы
Топқа бөлу:әріптер арқылы топқа бөлеміз
Ширату жаттығуы.
Топқа бөлу: «Мазайка» әдісі. Жыл мезгілдері
суреттерін құрастырып,топқа бөлінеді
І-топ күз,ІІ –топ қыс,ІІІ-топ көктем,ІV-топ жаз.
Мақсаты: Қолдың ұсақ бұлшық еттерін жетілдіру.Көзбен
мөлшерлей білуге,өз ойын толық жеткізе білуге
дағдыландыру
Дәптер,оқулық,
плакат,қима
қағаздар.
Сабақ ортасы
Белсенді оқу тәсілі бойынша тапсырмалар.
Ж) «Сәйкесін тап» әдісі
І-топ күз.Суреттегі ауа райына сәйкес келетін заттар
мен киімдерді анықтаңыз және байланыстырып
сызыңыз.Адамдар неліктен ауа райына сәйкес киінеді?
Мақсаты: Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды
бекіту.
ІІ –топ қыс.Суретте берілген ауа райын атаңыз.Ауа
райына байланысты адамдар қандай әрекет жасайтыны
туралы әңгімелейді.
АКТ
ІІІ-топ көктем, Суреттегі жыл мезгілдерінің атауын
жазыңыз
ІV-топ жаз.Суретке мұқият қарап,бос уақытты
табиғатта өткізуге қолайлы болатын ауа райы
бейнеленгенсуретті белгілеңіз.Мұндай күндерде бос
уақытыңызды қалай өткізер едіңіз?Топта әңгімелеңіз.
Дескриптор:Білім алушы-
-ауа райына сәйкес суреттерді анықтап,сәйкестендіреді.
-ауа райының адамдардың көңіл күйіне тигізетін әсері
туралы ойын айтады.
«Саралау» әдісі бойынша деңгейлік тапсырма беріледі.
(ЖЖ) «Бэкроним» әдісі.
Барлық оқушылар) Жыл мезгілдерін атаңыз.
Көпшілік оқушылар) Ауа райындағы шартты
белгілердіжазыңыз
Кейбір оқушылар) Жыл мезгілінің құбылыстарын
сипаттайды.1) жаңбыр жауып тұр;2)жапырақтар түсе
бастады;3) жел соғып жатыр;4)құстар жылы жаққа ұшып
кетеді;5)суытады.
Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін,
сөз қорын дамыту.
Дескриптор:
-Жыл мезгілдерін атайды.
-Жыл мезгілдерінің шартты белгілерін жазады.
-Ауа райындағы өзгерістермен құбылыстарды атайды.
Сабақтың соңы
Қорытындылау: Кері - байланыс әдістерінің бірі:
Рефлексия
«Белгілер » әдісі
Дифференциация – оқушыларға көбірек
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
Табиғатта бос уақытын тиімді
қолданады.
Жыл мезгілінің құбылыстарын
сипаттайды.1) жаңбыр жауып
тұр;2)жапырақтар түсе бастады;3) жел
соғып жатыр;4)құстар жылы жаққа ұшып
кетеді;5)суытады.
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
тексеру жоспарыңыз?
«Мозайка»әдісі, «Сәйкесін тап»
әдісі, «Бэкроним» пәдісі,
«Баспалдақ» әдісі
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы.
Сабақ бойынша рефлексия
Рефлекцияны жүргізу үшін оқушыларға өз біліктерін мақсатқа сай
екенін салыстыруды ұсынады: кім сабақта түсінді, ол нені біледі:
Әр жыл мезгілдерінің айларын ату
Әрбір айда неше күн барын анықтау,қол арқылы
Жалпы баға
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не ?