Технологическая карта урока "Көшпенділер туралы түсінік" 5 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті
Сабақ тақырыбы: Көшпенділер туралы түсінік
Күні: 07.11.2018
Мұғалімнің аты-жөні: Имамбаева Ж.Е.
Сынып: 5 сынып
Қатысқандар: 12
Қатыспағандар:0
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаты
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
5.ТБ1.4.Жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Тақырыпқа қатысты нақты айтылған шағын хабарламаларды
қолдану арқылы ежелгі көшпелілер
туралы түсінік алады
Оқушылардың басым бөлігі: Жаңа тақырып аясында қазақ тілінен түрлі тілдік
тапсырмаларды орындайды, граммтикалық тапсырмалармен жұмыс жасай алады
Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қоса
алады.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Сөздерді қатесіз айта алады. Қарапайым сұрақтарға жауап бере алады.
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: өркениет, көшпенділер, тарих,
патша, қолбасшы.
Грамматикалық тақырып: есімдік (жіктеу, сұрау, сілтеу)
Алдыңғы оқу
«Миға шабуыл» әдісі.
- Бұл слайдта не көрсетілген?
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
40 минут
Жоспарланған жаттығу түрлері
Сабақтың басы
10 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу, «Көңіл-күй аралы» стратегиясы.
Мұғалім сабақ басында оқушыларға түрлі смайликтерді таратып береді,
оқушылар өз көңіл күйлерін көрсетеді.
Тақырыпты ашу:
Қызығушылықтарын ояту.
«Көшпенділер» киносынан үзінді көрсету, сұрақтар қою:
- Балалар, бұл кино не туралы?
- Бүгін біз не туралы білетін боламыз?
Ортасы
20 мин.
Жаңа сөздермен жұмыс.
өркениет цивилизация
тарих – история сөздерді тыңдайды, қайталайды, жазады
патша – царь (сөздік дәптерге)
қолбасшы – полководец
көшпенділер - кочевники
Грамматикамен жұмыс. Есімдіктер туралы түсінік беру.
Сұрау Жіктеу
Сілтеу
Тыңдалым. Айтылым. Мәтінді тыңдайды, мәтін бойынша тапсырмалар
орындайды.
1. Сұрақтармен жұмыс.
1. Көшпенділер деген кімдер?
2. Олар немен айналысты?
3. Сақтар туралы не білеміз?
2. Сөздерді ретімен қойып, суреттермен сәйкестендіру
1. алтын адам 2.жауангершілік 3.батыр 4. көшпелілер
1. Жаугершілік
2. Алтын адам
Есімдіктер
3. Көшпенділер
4. Батыр
Тапсырманың әр кезеңі
бағаланып отырды
Жазылым, оқылым: Тыңдалған мәтін бойынша диаграмманы толтырады.
1. «Дара диаграмманы» толтырту.
2. Мәтінді оқиды, аударады, жіктеу есімдіктерін тауып жазады
(оқулық 75 бет 3-тапсырма)
Оқушылардың жауаптары
қалыптастырушы бағау
тұрғысынан бағаланып отырады:
Сергіту сәті. Біз орманда келеміз,
Күн бұлттанды.
Жаңбыр жауды
Жаңбыр қайта жауды.
Күн басылды,
Қабағымыз айдай ашылды.
Соңы
5 минут
“Т кестесі” әдісі бойынша қорытындылау.
Сөйлемдер
Келісемін(+),
келіспеймін(-)
Қазақ көшпелі халық
+
Көшпелілер - сақ тайпасы
-
Сақ патшасы - Кир
-
Қазақтар жазда жайлауда тұрады
+
Қосымша ақпарат: интернет, үнтаспа
Қалыптастырушы
Бағалау
2 миут
1. Мұғалімнің мадақтау сөздері (жарайсың,бәрекелді т.б.)
2. Смайликтер, «Бағдаршам», «Бас бармақ» т.б.
Кері байланыс
3 минут
«Көңіл-күй аралы» стратегиясы
Оқушылар смайлдар арқылы көңіл-күйлерінің сабақтың
басындағымен салыстырғанда, сабақ соңында қаншалықты
өзгергендігін көрсетеді.
Пәнаралық
байланыс
Қазақстан тарихы
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
мен міндеттері
орындалды ма?
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оны кері байланыс арқылы көруге болады.
Көшпенділер
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздердің мағынасын түсінді, сөздерді сурет бойынша сәйкестендірді,
сұрақтарға жауап берді.
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес
болды ма?)
Жоспарда берілген мақсатыма берілген тапсырмалар түрі сәйкес келді.
Уақытты қалай
пайдаландым?
Уақытты тиімді пайдаландым.
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
Сабақ бойы тілдік дағдыларды дамытуға бағытталған түрлі стратегияларды қолдандым
Қысқаша бағамдау
Сәтті болды:
Сыныптағы барлық оқушы сабаққа белсенді қатысты.
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1. Диаграмма мен «Т» кестесін толтыруы
2. Оқушылар «Көңіл күй аралы» әдісі бойынша шынайы көңіл күйлерін көрсете білді.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
Әр тапсырма соңында уәждерін арттыру мақсатында смайл, жұлдызша т.б. таратып отыру.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Орташа деңгейдегі оқушылардың деңгейін жоғарылату бағытында жұмысты түрлендіремін.