Конспект урока "Бірлігі жарасқан ел" 5 класс

Сабақ №
Мектеп: №1 Саумалкөл орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
Бірлігі жарасқан ел
Күні:
Мұғалім:
Сынып: 5
Қатысқан:
Қатыспағандар:
Сабақта меңгерілетін
дағдылық мақсаттар (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Т2. Таңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты
ақпаратты анықтау.
А1. Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздердің
синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану,
ойын жеткізе білу.
Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша
постер жасау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар білуге тиісті: сұрақтарға жауап бере алу;
нақты ақпаратты анықтай алу.
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
синоним, антоним, омоним анықтай алу, өзара мазмұнын
талдай алу.
Кейбір оқушылар білуге тиіс:
тірек сызба арқылы постер құрастыру.
Күтілетін нәтиже
Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпараттарды
ажыратады.
Жаңа сөздер:
Ұлт өкілі, бірлік, ынтымақ, тату-тәтті, құшақ жая қарсы алу,
бауырына басу
Сабақта қолданылатын
материалдар:
Интерактивті тақта, слайдтар,тақырыпқа қатысты сөздер,
плакат, маркерлер, А4 парағы, смайликтер, желімқағаздар
Оқыту әдістері:
Түсіңдіру, сипаттау, талдау, диалог, «Көңіл күйді анықтау»
тренингі, сергіту жаттығуы
Жоспар
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-
әрекеті
Оқушыларғы
психологиялық
ахуал туғызу
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
«Көңіл күйді анықтау» тренингінің
негізінде сабақ басында оқушыларға
А4 парағы мен маркерлер таратады.
Оқушылар параққа
маркермен өзінің
көңіл күйін
сипаттайтын сурет
(смайлик) (күліп
немесе езу тартып
тұрған, қабағы
түюлі, бейтарап т.б.)
салады.
Өткен сабақты
тексеру
Жаңа сабақ
Үй тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді,
бағалайды.
Үй тапсырмасын
айтады, тақырып
бойынша сұрақтарға
жауап береді.
І.Қызығушылықты
ояту
Оқушылардың жаңа сабаққа деген
қызығушылығын ояту
мақсатында«Қазақстан» тақырыбында
шағын видео көрсетеді де, ой шақыру
сұрақтарын қояды:
-Отан деген не?
-Біздің Отанымыз қалай аталады?
Әр оқушы түсінгені
бойынша сұрақтарға
жауап береді.
ҚБ.
-Қазақстан Республикасы қандай
мемлекет?
-ҚР астанасы қай қала?
-Балалар, желтоқсан айының 16 күні
қандай мейрам?
-Қазақстанда қанша ұлт өкілдері
тұрады?
-Қандай ұлт өкілдерін білесіңдер?
ІІ. Мағынаны тану
1.Сөздікпен жұмыс. А)Мұғалім
интерактивті тақтадан тақырыпқа
қатысты жаңа сөздермен
таныстырады, аудармасын айтады.
Оларды оқиды, оқушыларға
қайталатады. «Суреттер сөйлейді»
әдісі
Мұғалім ынтымақтастық
атмосферасын орнату үшін
«шаттық шеңберін» құрады.
Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа сөздерді
тыңдайды,
қайталайды, оқиды.
2. Мұғалім «» әдісі арқылы
оқушыларды топқа бөледі.
3. Мәтінмен жұмыс.
Оқылым. Оқушыларға қиылған мәтін
беріледі.
4. Мәтін бойынша тапсырма.
«Адасқан сөздер» әдісі бойынша
сөйлемдерді дұрыс құра.
Оқушылар 3 топқа
бөлінеді.
Тыңдалым. Оқылым.
Оқушылар мәтін
бөлігін оқиды,
аударады.
Сұрақтарға жауап
береді.
ҚБ.
Оқушылар топпен
тапсырманы
орындайды.
ҚБ.
Сергіту сәті
Шағын видео ролик арқылы
оқушыларға дене қимылын жасатады.
Сергіту жаттығуын
орындайды.
ІІІ. Ойтолғаныс
Постер дайындау.
1-топ. Қазақстанда тұратын ұлт
өкілдері
2-топ. ҚР рәміздері
3-топ. Астана
«Дара диаграмма»
әдісін қолдана
отырып, берілген
тақырыптар
бойынша постер
жасайды.
ІV. Бекіту
ҚР облыстар бойынша картасын
құрастыру береді.
Балалар құрайды,
солтүстік, оңтүстік,
батыс, шығыс
аймақтарды атай
отырып, тақтаға
іледі.
Тапсырмадан кейін
видео үзінді
көрсетіледі.
Кері байланыс
Түрлі көңіл күйді білдіретін
смайликтер таратылады.
Оқушылар
смайликтерді
жоғары
көтереді.
Үйге тапсырма: «Менің Қазақстаным» тақырыбына эссе жазу.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім ?