Конспект урока "Мағынасы жуық сөздер"

Сабақтың тақырыбы: Мағынасы жуық сөздер
Сабақтың мақсаты: 1. Мағыналары қарама - қарсы сөздер туралы алған
білімдерін пысықтай отырып, кей сөздердің мағыналас болатыны жайлы
түсінік беру;
2. Сөздің өзіне тән мағынасы болатынын байқата отырып, керекті жерде
сөздерді дұрыс қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру, ой - өрістерін
кеңейту.;
3. Мағынасы жуық сөздерді мәтін арасынан таба білуге үйрете отырып, үш
тілде шебер сөйлей білуге үйрету, сауаттылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, синквейн, ыстық орындық,
түртіп алу, миға шабуыл, жүгіріп жүріп диктант жазу т. б.
Көрнекілігі: АКТ, үлестірмелі дидактикалық материалдар, стикерлер,
суреттер т,б
Сабақтың барысы: . Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу .Шырша ойыншықтары
арқылы топқа бөлу . Топ басшысын сайлау. Топ ережесін еске түсіру . Топ
басшысына бағалау парақшасын тарату.
.1 Психологиялық дайындық.
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
- Балаларды сабаққа дайындау
2. Үй тапсырмасын тексеру: парта бойынша тексеріп өту; 11 жаттығу
105 бет
3. Миға шабуыл
Өткенді пысықтау: Мағынасы қарама-қарсы сөздер , жарық –қараңғы, ақ-
қара т.б. әр топ айтады
Жазылуы бир мағынасы әр түрлі сздер әр топ бир сөз
4. Мотивациялық – бағдарлау кезеңі: (мысалды оқи отырып, жаңа
сабақтың тақырыбын ашу)
1. Белі бүкір, Алысқа түкір (Мылтық)
2. Шұқшитқан сені бір әріпке, Суреттері де әдемі, ол -... (Әліппе)
3. Жарқ етсе сабау қамшы, көрсетіп жауар тамшы. (Найзағай)
4. Ұрамыз ол байғұсты таяқпен де,
Тебеміз сәті түссе аяқпен де (Доп)
5. Ти десем тимейді, Тиме десем тиеді (Ерін)
6. сырт - сырт соғады, уақыт озады (Сағат)
Жұмбақтардың алғашқы әріптерін біріктіріп, МӘНДЕС» деген сөзді
шығарып, таныстыру; Сабақ мақсатын анықтау
5. Операциялық орындаушылық кезең:14 жаттығу Кітаппен жұмыс . Сөз
топтарын оқы. Көшіріп жаз .Сөздерді дыбысталуы бойынша
салыстыру.Мағынасы жуық екенін дәлелдеу.
Электронды оқулықпен жұмыс 3 сабақ 15 -жаттығу Топтарға бөліп
тастау.
16 жаттығу Өлеңді топта оқу. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын
түсіндіру І топ Өлеңіді мәнерлеп оқуға дайында. ІІ топ Сұрақтарға жауап
береді. ІІІ топ Қарамен жазылған сөздермен жұмыс . Осы өлең мағынасына
қарай 2 сұрақ дайындау.
Сергіту сәті : Қағазға кез келген сөз жаз : Осы сөздермен қар атыспақ
ойынын ойна 20 сек (Музыка ойнап тұрады ) Музыка аяқталғанда
тоқтаймыз. Әр оқушы бир қардан алып сөзді оқиды. Сол сөзге мағынасы
жуық сөз тапса айтады. Қай топ көп сөз табады екен .
18 жаттығу Түртіп алу әдісімен орындалады. Топтарға сөйлемдерді бөліп
тастаймын .
Синквейн әдісі А 3 жазып тақтаға ілу
19-жаттығу. Мәтінді оқы . Қайталанып келген сөздерді басқа сөздермен
алмастыр.
Қорытынды:
Ыстық орындық әдісі : Әр топтан топ басшысы шығады 3 сұраққа жауап
береді.
Жүгіріп жүріп диктант жазу
Сөздер жазулы тұрады . Әдемі, алыс, алуан, әр түрлі, көркем, зәулім,
тұнық, түзу, асқар, шалғай, туыс, ұзақ, жоғары, әсем,шет,бет,жырау, саз,
сусын, жарық, келбет. Шырша салу . Әр топтан бир оқушы шығады ,
оқып есіне сақтау арқылы өз тобына жүгіріп келіп жазғызады. 3 оқушы
7. Рефлексиялық бағалау кезеңі: Білім ағашы арқылы бағалау.
Қолдарындағы стикерге өз ойларын жазып .Білім ағашына іледі.
8. Үйге тапсырма: 17 - жаттығу
9. Бағалау. Топтағы бағалау қорытындысын шығару
Пәннің аты қазақ тілі
Уақыты: 22,12,17
Кабинет: №1
Сабақтың атауы
Мағынасы жуық сөздер
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Мағыналары қарама - қарсы сөздер туралы алған білімдерін
пысықтай отырып, кей сөздердің мағыналас болатыны жайлы
түсінік алады;
2. Сөздің өзіне тән мағынасы болатынын байқата отырып, керекті
жерде сөздерді дұрыс қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру, ой -
өрістерін кеңейту.;
3. Мағынасы жуық сөздерді мәтін арасынан таба біледі. Сауатты
жазады.
Сабақтың әдісі
түсіндірмелі, сұрақ - жауап, синквейн, ыстық орындық, түртіп алу,
миға шабуыл, жүгіріп жүріп диктант жазу т. б.
Көрнекілігі:
АКТ, электронды оқулық , стикерлер, суреттер , постер, бағалау
парақшасы
Психологиялық ахуал
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз
Сергіту сәті
Қағазға кез келген сөз жаз : Осы
сөздермен қар атыспақ ойынын ойна 20
сек (Музыка ойнап тұрады ) Музыка
аяқталғанда тоқтаймыз. Әр оқушы бир
қардан алып сөзді оқиды. Сол сөзге
мағынасы жуық сөз тапса айтады. Қай
топ көп сөз табады екен ?
Ой толғаныс
18 жаттығу Түртіп алу әдісімен орындалады. Топтарға
сөйлемдерді бөліп тастаймын .
Синквейн әдісі А 3 жазып тақтаға ілу
19-жаттығу. Мәтінді оқы . Қайталанып келген сөздерді басқа
сөздермен алмастыр.
Қорытынды:
Ыстық орындық әдісі : Әр топтан топ басшысы шығады 3
сұраққа жауап береді.
Жүгіріп жүріп диктант жазу. Сөздер жазулы тұрады . Әдемі,
алыс, алуан, әр түрлі, көркем, зәулім, тұнық, түзу, асқар, шалғай,
туыс, ұзақ, жоғары, әсем,шет,бет,жырау, саз, сусын, жарық, келбет.
Шырша салу . Әр топтан бир оқушы шығады , оқып есіне
сақтау арқылы өз тобына жүгіріп келіп жазғызады. 3 оқушы
Үйге тапсырма:
17 - жаттығу
Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Топ басшыларына
тапсырылған бағалау парақшаларын жинап алып баға қою.
Кері байланыс
Білім ағашы 1. Өте жақсы . Жақсы. Мүлдем түсінбедім
з