Технологическая карта урока "Кейіпкерлердің бейнесі" 3 класс

Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі:______________________________________
Ортақ бөлім – Жақсыдан үйрен,
жаманнан жирен (жарық пен
қараңғы)
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Таңатаров Н.Т.
Сынып: 3
Қатысқан оқушылардың саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
«Кейіпкерлердің бейнесі»
Оқыту мақсаты
3.1.3.1. Орындау техникасын негіздеп таңдай отырып шығармашылық идеялар
мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар:
Түрлі түсті материалдарды пайдалана отырып, шығармашылық жұмыс жасай
алады
Оқушылардың басым бөлігі:
Жұмыс жасау барысында әр түрлі материалды тиімді пайдаланып,
шығармашылық ойларын дамыта отырып жүзеге асырады алады
Кейбір оқушылар:
Шығармашылық идеяларын іске асыру барысында жасалатын бұйым туралы
ақпарат жинай алады
Жетістік
критерийлері
Тақырыпқа сай бояу түстерін қолдану арқылы жарық пен көлеңкені
пайдаланып ертегі кейіпкерлерін бейнелей алса
Шығармашылық идеяларын іске асыруды қолда бар материалды тиімді
қолдана алса
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Оқушылар шығармашылық жұмыс жасау үшін әр түрлі материалдарды қалай
қолданатыны туралы түсіндіре алады.
Олар өткен және жаңа негізгі сөздерді, суретті салу барысында терминдерді
пайдаланады, мәселен, т.б. композиция, түс, кейіпкер, ертегі
Көптілділік: Қазақша жарық, көлеңке, орысша – свет, тень, ағылшынша –
Диалог үшін пайдаланатын тіл:
Ертегі қалай аталады?
-Сіз қандай кейіпкерлермен таныстыңыз?
-Қай кейіпкер жағымды, ал қай кейіпкер жағымсыз болып табылады?
Неліктен?
-Жағымды кейіпкерді бейнелеу үшін сіз қандай түстерді қолданар едіңіз?
-Жағымсыз кейіпкерді ше?
Жарық пен көлеңке дегенді қалай түсінесіңдер?
Талқылауға арналған сұрақтар:
-
Көлеңке қалай пайда болды?
-
Көлеңке неге қатысты өзгереді?
-
Денеде екі көлеңке бола алады ма? Неліктен?
-
Біз оларды қалай жарық қыла аламыз?
Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану
АКТ қолдану
дағдылары
Бұл сабақта АҚТ қолдану дағдылары дамымайды, себебі бұл сабақта
қолданбайды
Бастапқы білім
Оқушы шығармашылық жұмыс жасау барысында қандай материалдарды
қолдануға болатыны туралы айта алады
Алдыңғы білім
Қоршаған орта, жануарлар және құстар туралы біледі
Сабақтың кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-шаралар
Дерек көздері
Сабақтың басы
1-5 мин
Сабақ басында оқушылармен амандасу. Балалардың
сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында
Мұғалімге
көрсету үшін және
5-8 мин
8-13 мин
Тәжірибе бөлімі
13 - 15 мин
Шығармашылық
жұмыс
15-30 мин
30-35 мин
35-40 мин
сабаққа қатысты көрнекіліктерді көрсетуден бастаймын.
1- презентация. Қазақтың халық ертегісінің алғашқы
басталымы:
-
Ерте, ерте, ертеде. Ешкі жүні бөртеде. ...
Сұрақтар қоямын:
Балалар бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін?
Оқушылар жауаптары.
Ықтимал жауаптар: Ертегі туралы.
Оқушыларға сұрақтар қойылады:
- Ертегідегі адамдарды немесе жануарларды қалай
атаймыз?
Оқушылар жауаптары.
Ықтимал жауаптар: Кейіпкерлер деп айтамыз.
2- презентация. Сабақтың тақырыбы:
«Кейіпкерлердің бейнесі»
3- презентация. Ертегілерден иллюстрациялар
-Ертегі қалай аталады?
-Сіз қандай кейіпкерлермен таныстыңыз?
-Қай кейіпкер жағымды, ал қай кейіпкер жағымсыз
болып табылады? Неліктен?
-Жағымды кейіпкерді бейнелеу үшін сіз қандай
түстерді қолданар едіңіз?
-Жағымсыз кейіпкерді ше?
Қазақ ертегілері бейнеленген суреттер көрсетіңіз.
Сұрақтар қойыңыз:
-Суреттерден қандай кейіпкерлерді көріп тұрсыз?
-Олардың киімдері қандай түсті?
-Суретші бұл түстерді неліктен қолданған?
-Суретшілер өз кейіпкерлерінің (мінезін) образын қалай
көрсеткен?
-График-суретшілер қандай материалдар қолданады?
-Графикалық жұмыстар мен кескіндеменің
айырмашылығы қандай?
Оқушыларға келесі сұрақтарды талқылауларын
ұсыныңыз:
-Қандай кейіпкердің суретін саласыз?
-Өз жұмысыңды неден бастайсың?
-Өз жұмысыңда қандай түстерді қолданасың?
-Өз жұмысыңды қандай графикалық материалдармен
орындайсың?
Оқушыларға ертегі кейіпкерінің суретін салуды
ұсыныңыз. Оқушылар суреттерін түрлі түсті бояуларды
қолданып немесе графикалық материалдармен
орындайды.
ҚБ арналған тапсырма
Бір-бірінің жұмысына баға береді.
мұғалімнің үлгісі
көрсетілген
материалдар
Етікші ертегісі
http://mirckazok.ru/vie
w_post
.php?id=4358
Қазақ ертегісінің
репродукциясы
http://forum.designer.k
z/index
.php/gallery/image/63
23- kazahskie-skazki/
http://forum.designer.kz
/index
.php/gallery/albu
m/434-
illjustracii-k-
kazahskim-
skazkam-i-
legendam/
Акварель, гуашь,
қылқаламдар, су
құюға арналған ыдыс
Альбом
Бөліп оқыту–Көбірек
қолдау көрсету үшін сіз
не істейсіз? Қабілеті
жоғары оқушыларға
қандай күрделі
тапсырма бересіз?
Бағалау–Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Дифференциациялау –
жұмысты ерте аяқтаған
оқушылар болса
Бір-бірінің жұмыстарына баға береді.
Қалыптастырушы бағалау / марапаттау, қолпаштау/
Жұмыс барысында
қауіпсіздік ережелерін
қатаң қадағалау.
қасындағы оқушыларға
көмектесу сұралады
Кір қолмен көзіңді
ұстама! Жұмыс істеп
болған соң, қолыңды
жылы сумен жу!
Рефлексия
Сабақ мақсаттары /
оқыту мақсаттары
шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай
болды?
Менің бөліп оқытқаным
сөз мәнінде жүзеге
астыма?
Мен өз уақытымды
ұтымды пайдалана
алдым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және
неліктен?
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін
пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
-Ертегі қалай аталады?
-Сіз қандай кейіпкерлермен таныстыңыз?
-Қай кейіпкер жағымды, ал қай кейіпкер жағымсыз
болып табылады? Неліктен?
-Жағымды кейіпкерді бейнелеу үшін сіз қандай
түстерді қолданар едіңіз?
-Жағымсыз кейіпкерді ше?
-Суреттерден қандай кейіпкерлерді көріп тұрсыз?
-Олардың киімдері қандай түсті?
-Суретші бұл түстерді неліктен қолданған?
-Суретшілер өз кейіпкерлерінің (мінезін) образын
қалай көрсеткен?
-График-суретшілер қандай материалдар қолданады?
-Графикалық жұмыстар мен кескіндеменің
айырмашылығы қандай?