Технологическая карта урока "Сөйлемді еске түсіреміз" 1 класс

Уақыты:
26. 10. 2017ж
Сыныбы:
3 «Ә»
Сабақтың тақырыбы:
Сөйлемді еске түсіреміз
Мақсаты:
Сөйлем және сөйлем түрлері жайлы білімдерін толықтыру
Міндеттері:
Өткен тақырыпты саяхат жасау арқылы пысықтау, сурет бойынша
сөйлем құруға дағдыландыру, ауызша және жазбаша тілдерін
дамыта отырып сөздік қорын және байланыстырып сөйлеуін
қалыптастыру,адамгершілікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа ,
топпен жұмыс жасауға баулу.
Оқыту нәтижелері:
Сөйлем және сөйлем түрлері жайлы білімдері толығады, топпен
жұмыс жасауға қалыптасады.
Әдіс- тәсілдері:
Топпен жұмыс, сұрақ – жауап, жұптас талқылу,кері байланыс.
Сабақтың түрі:
Жаңа тақырыпты меңгеру және алған білімді қолдану
Көрнекі құралдар:
АКТ, постерлер, таратпа қағаздар, стикерлер, маркерлер.
Негізгі ресурстар:
Қазақ тілі оқулығы 3- сынып . Г.И.Уайсова, Ә.Е.Жұмабаева
Негізгі идеялар:
Сөйлем түрлерін ажырата алуға қалыптастыру.
Қамтылған модульдер
Білім берумен білім алудағы жаңа тәсілдер: диалогті оқыту әдістері
СТО, оқытуда АКТ- ны пайдалану, оқушылардың жас
ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және
көшбасшылық.
Сабақтың барысы
Кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Әдіс-тәсілдер мен
модульдер
Ұйымдастыру
кезеңі
Амандасу. Оқушылардың зейінін
сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық
Орнымыздан тұрайық
Амандасып алайық
Ұқыпты тыңдап сабақты
Үздік баға алайық
-Көңіл-күйлеріңіз қалай?
-Керемет!(қолдарын көтереді)
-Сабаққа дайындықтарың қалай?
-Тамаша! (алақандарын
шапалақтайды)
-Ынталарыңыз қалай?
-Ғажап! (қолдарын көтереді)
-Ендеше сабағымызды бастайық!
-О, о, о(бас бармағын көтереді)
«Мозайка» әдісі арқылы топқа
бөлу
Топ ережесімен таныстыру.
Оқушылар амандасады.
Берілген сурет
қиындыларын
құрастыру арқылы
топқа бөлінеді.
Топ ережесі:
Топта тыныштық
сақтау;
белсенділік таныту;
Бірін-бірін тыңдау.
Ойын ашық-анық айту.
Тапсырмаларды бірлесе
орындау.
Қызығушылық
ты ояту
Топтар өздеріне берілген сурет
бойынша мәтін құрастыру
тапсырылады.
«Ойлан тап»
7*2=14 15:3=5 6*3=18
5*2=10 4*5=20 3*5=15
С Ө Й Л Е М
14 15 5 10 18 20
Топпен жұмыс жасай
отырып сурет бойынша
мәтін құрастырады.
Жеке жұмыс жасайды,
шағын топта
талқылайды. Әр топтан
бір спикер шығып
құрастырған мәтінді
оқиды.
Өрнектердің мәнін таба
отырып «сөйлем» сөзін
шығарады
Диалог,
оқушылардың
жас
ерекшеліктеріне
сәйкес оқыту
және оқу
Жалпы сыныптық
топтық жұмыс
Мағынаны
тану. Жаңа
тақырыпты
меңгеру
- Сөйлем дегеніміз не?
- Сөйлем неден құралады?
- Сөйлем кандай әріптен басталып
жазылады?
- Сөйлемдегі сөздер қалай
жазылады?
- Сөйлем аяқталған соң қандай
тыныс белгісі қойылады?
- Сөз неден құралады?
- Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
Лепті сөйлем дегеніміз не?
Топтарға сөйлемдер жазылған
қағаз таратылып беріледі.
Мәтін таратып беріледі. Мәтінді
оқи отырып:
І топ: Сұраулы сөйлемдерді тауып
жазу.
ІІ топ: Лепті сөйлемдерді тауып
Допты қағып алу
арқылы сұрақтарға
жауап береді.
Топпен ақылдаса
отырып тиісті тыныс
белгілерін қояды
Таратылып берілген
мәтін бойынша әр топ
тапсырмаларын
орындайды.
Топпен жұмыс.
СТО
Жеке, жұппен
жұмыс
Топтық жұмыс
СТО
жазу.
ІІІ топ Хабарлы сөйлемдерді
тауып жазу
ІҮ топ Мәтінде неше сөйлем, неше
сөз бар екенін табу.
Ой толғаныс
Мәтін беріледі. Мәтінді түсініп
оқып, тыныс белгісін қойып, бір
сұраулы, бір хабарлы сөйлемді
көшіріп жазу. Соңғы сөйлемді
лепті сөйлемге айналдырып жазу.
Топтарға сөйлемдер таратылып
беріледі. Әр топ берілген
сөйлемдерді дұрыс орналастырып,
тыныс белгісін қою тапсырылады.
«Сәйкестендіру тесті»
Хабарлы сөйлем Алақай, ертең
демалысқа шығамыз!
Сұраулы сөйлем Сен күзгі
демалыста қайда барып
демаласың?
Лепті сөйлем Күзде жаңбыр көп
жауады.
Топпен бірлесе отырып
мәтінмен жұмыс
жасайды.
Әр топ берілген
сөйлемдерді дұрыс
орналастырып, тыныс
белгісін қояды.
Диалог,
оқушылардың
жас
ерекшеліктеріне
сәйкес оқыту
және оқу
СТО
Бағалау
Мұғалім оқушыларды сумативті
бағалайды
Кері байланыс орнату
Оқушылар өз-өздерін
бағалайды.
ОүБ
Үйге тапсырма
., !, ? сөйлем құрастыру
«№26 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
ҚАЗАҚ ТІЛІ
Тақырыбы: «Сөйлемді еске түсіреміз»
Бейсенбаева М.Т.
2017- 2018 оқу жылы