Технологическая карта урока "Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі" 1 класс

Оқу ісінің меңгерушісі:________________
Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1
Мектеп: №148 МГ
Сынып:1 А
Күні:
Мұғалім: Жошыбаева
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
Осы сабақта қол жеткізіле-
тін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.3.1.3 Геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы,
тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Геометриялық фигуралардың(үшбұ-
рыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеуді және
оларды салыстыруды үйренеді.
Көптеген оқушылар:Жазық фигуралар мен кеңістік фигу-
ралардың анықтамасымен танысады. Кеңістік фигуралардың
жақтарын анықтауды үйренеді.
Кейбір оқушылар:Геометриялық фигуралардың қабырға-
ларын өлшеп сыза алғандықтан,жазық және кеңістік фигу-
раларды модельдеу жұмысын жүргізе алады.
Бағалау критерийлері
Геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшейді. Гео-
метриялық фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарын
салыстырады.Берілген өлшем бірліктері бойынша үшбұрыш,
шаршы, тіктөртбұрышты өлшеп сызады. Жазық фигуралар
мен кеңістік фигураларды ажыратады. Кеңістік фигуралар-
дың жақтарын табады.
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология: Геометриялық фи-
гуралар:(шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек, жақ,
мм, см, дм)
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
- Геометриялық фигуралардың қажеті бар ма?
- Ұзындықты қандай өлшем бірліктермен өлшейсіз?
- Қабырғалардың ұзындықтарын қалай салыстырасыз?
-Жазық фигураларды қалай анықтайсыз?
-Кеңістік фигуралардың жазық фигуралардан қандай
айырмашылығы бар?
Құндылықтарды дарыту
Ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық
құндылықтарын дарыту.
Пәнаралық байланыстар
Көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары
Видео ролик «Play.nis.edu.kz»; Флипчартта қаламмен геомет-
риялық фигураларды сызып, қабырғаларын сызғышпен
өлшеп көрсету, Smart тақтада орындалатын тапсырмалар
Бастапқы білім
Геометриялық фигуралардың атауларын біледі. Олардың
суреттерін сыза алады.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспар-
ланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Берілген
уақыт
Сабақтың басы
7 минут
Қызығушылығын ояту
Балалар, назарларыңызды тақтаға аудар-
3 минут
саңыздар?
-Тақтадан не көріп тұрмыз?
-Геометриялық фигуралар
-Жақсы
-Сіздер осы фигурларды кезек-кезек рет-
ретімен атап шығасыздар.Атаған фигура-
ларыңызды ұмытпай есте сақтаңыздар.
Себебі, сол бойынша топтасамыз.
І топ – үшбұрыш
ІІ топ – шаршы
ІІІ топ – тіктөртбұрыш
ІV топ – дөңгелек
Төрт топқа топтасып отырады. Топ ере-
жесін еске түсіреді. Оқушылар сабақ
мақсатымен танысады.
-Балалар, біз бүгін үшбұрыш, шаршы,
тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп,
сызып үйренеміз. Және жазық фигуралар
мен кеңістік фигураларды бір-бірінен
ажыратып, жақ деген ұғыммен таныса-
мыз.
Ширату тапсырмасы елсенді оқу)
(ДЖ)«Диірмен» әдісі арқылы
Әр оқушының алдына тапсырма тараты-
лады. Тапсырмада геометриялық фигура-
ның бір бөлігі кем. Сіздер қоршаудың
ішінде тұрған фигуралардан жетпей тұр-
ған бөлікті табасыздар және оны бояй-
сыздар. Орындауға 3 минут уақыт беріле-
ді.
Шаршы
Үшбұрыш
Тіктөртбұрыш
Дескриптор:
Еш қате болмаса – шеңбер
үшбұрыш,
шаршы,
тіктөртбұрыш
дөңгелек
суреттері
топ атаулары
жазылған
куветкалар
Г.Ф.
бейнеленген
тапсырмалар
Интербелсен.
тақта (дұрыс
4 минут
Сабақтың ортасы
29 минут
Бір қате болса – төртбұрыш
Екі қате болса – үшбұрыш
Уақыт аяқталғандажұмысты тоқтатып,
назарларын интербелсенді тақтаға ауда-
рады. Тақтадан дұрыс жауап шығады,
оқушылар соған қарай отырып өз-өздерін
геометриялықфигуралар арқылы баға-
лайды.
(ҰЖ)
Тыңдалым дағдысын қалыптастыру
Электронды оқулықтан геометриялық
фигуралар жайлы шағын ролик көрсеті-
леді. Мақсаты: Өткен білімді қорытынды-
лап өтеді.
(ҰЖ)
Жазылым дағдысын қалыптастыру
-Балалар, осы геометриялық фигуралар-
дың қабырғаларын өлшеудің қандай
қажеті бар? Олай болса, үшбұрыштың
қабырғасының ұзындығын өлшеп көрелік
-Өлшеу үшін қандай құрал қолданамын?
(Сызғышпен қалай өлшеу керектігі іс
жүзінде орындатылып, түсіндіріледі.)
Әр фигураның өлшем бірлігін фигураның
қабырғасына жазып үйренеді.
Дескриптор:
1.Шаршының бір қабырғасы өлшенді
2.Үшбұрыштың екі қабырғасы өлшенді
3.Тіктөртбұрыштың екі қабырғасы
өлшенді.
Бағалау
Жұпта бір-біріңіздің дәптерлеріңізді
Бағдаршам көздері арқылы тексеріңіздер.
(ҰЖ)
Айтылым дағдысын қалыптастыру
-Балалар, тіктөртбұрыш пен шаршыда
айырмашылық бар ма? (жабық сұрақ)
-Қандай? (Ашық сұрақ)
-Дұрыс!
Шаршының барлық қабырғалары тең
болады. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы
қабырғалары өзара тең болады деген
анықтамаларды өздері айтып көреді.
Негізгі мақсат өткен сабақты пысықтай
отырып, жаңа сабаққа көпір орнату.
(фигураны толықтырта отырып, анықта-
масын айтқызу. Бұл фигуралар белгілі бір
жазықтықта жатқандықтан оларды
біз жазық фигуралар деп атаймыз.)
жауап)
-өте жақ.
-жақсы
-нашар
Электронды
оқулық
Флипчартта
сызылған
фигура,
сызғыш
«5 ұпай»
«4,3 ұпай»
«2,1 ұпай»
Жазық
фигуралар
2 минут
3 минут
3 минут
(ТЖ) (Бірлескен оқу); (Саралау)
«Ой шақыру» әдісі, Венн диаграммасы
1.Балалар, алдыларыңыздағы ақ қағазға
(конус, пирамида, параллепипед,
текше)мына фигуралардыңтабанын
сызып шы-ғыңыздар.
Берілген уақытта төрт фигураның да
табанын сызып үлгеріңіздер.
2. Шыққан фигураны қиып алыңыздар.
3. Мен берген фигурамен салыстыры-
ңыздар.
-Балалар, не байқадыңыздар? Әр
топкөргендері бойынша қорытынды
жасай-ды. Конустың үстел үстінен
жоғары тұр-ғанын, оның тек табаны ғана
үстелде жатқанын, ал дөңгелек
түгелімен үстел бетінде орналасқанын
бақылау арқылы қорытынды жасайды.
Сондықтан конус пен дөңгелектің екі
түрлі фигуралар болатынын айтады.
-Қай фигураны қолмен ұстауға болады?
(Ойларын айтады)
Олардың негізгі айырмашылығы:
дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік
геометриялық фигура екендігін айтып,
қорытынды жасайды.
-Балалар, тағы да қандай фигура арқылы
дөңгелекті салуға болады?
Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыс-
тығын тексеру ұсынылады. Оқушылар
шар мен цилиндрді айтуы мүмкін.
Цилиндрді қолданып, тәжірибені қайта-
лап көруге мүмкіндік беріледі және сыз-
ғаннан пайда болған дөңгелекті көрсете-
ді. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін
емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигура-
сына жататынын айтып қорытындылай-
ды. Кеңістік фигураның жақтарын
анықтайды. Сонымен шар мен цилиндр
кеңістік фигуралары, ал дөңгелек —
жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы
көз жеткізеді.
Венн диаграммасы арқылы жазық,
кеңістік фигураларды салыстырады. (Әр
топтан бір-бір оқушы шығады. І топ-
жазық, ІІ топ-кеңістік, ІІІ топ-ұқсастығын
ІV топ-тексеруші)
Конус,
пирамида,
параллепипед
текше,
қайшы, қағаз
дөңгелек
Шар,
цилиндр
?
10 минут
5 минут