Технологическая крата урока "Повторение по теме Объем. Величины" 4 класс

Описание урока.
Автор: Алексеева Татьяна Петровна: учитель начальных классов МКОУ «Кальвицкая ООШ»
Предмет: Математика - 4 класс
Тема урока: Повторение по теме Объем. Величины.
Тип урока: Повторение.
Формы и методы обучения: урок -путешествие; индивидуальная, групповая
Раздаточный материал: геометрическая фигура, раздаточный материал.
Оборудование: компьютер, проектор, интерактивная доска.
Основная цель: Повторить и закрепить знание об объеме и величинах.
Учебные задачи, направленные на формирование УУД:
ЛИЧНОСТНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ:
-наличие мотивации к работе; интереса к предмету.
-способность высказывать свои мысли.
-соотнесение цели и результата деятельности
-умение определять степень успешности выполнения работы.
МЕТАПРЕДМЕТНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ:
Регулятивные
-определять и формулировать цель деятельности на уроке.
-ориентироваться в картах;
-находить ответы на вопросы в иллюстрациях
-ориентироваться в картах;
-учиться самостоятельности
-сверять свои действия с целью.
Познавательные
-делать выводы в результате совместной работы класса и учителя.
-использовать полученную ранее информацию в новой ситуации.
Коммуникативные
-слушать и понимать речь других;
-сотрудничать со взрослыми и сверстниками;
-договариваться с одноклассниками совместно с учителем о
ПРЕДМЕТНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ
-Знать название именованных чисел.
-Уметь складывать и вычитать именованные числа.
-уметь находить объем, знать формулу нахождения объема.
-Решать задачи на движение.
Технологическая карта
Уруок этаптара
Учуутал дьарыга
Уерэнээччи дьарыга
I.
Тэрээьин.
1.Уруокка бэлэми керуу.
- Бэйэ бэйэ5э утары туран мичээрдээн, ситиьиилэри ба5арын.
2.О5о бол5омтотун уруокка тардыы
Хоьоонно то5о ааьан иьэн суоттуохпут диэн буолуой?
Ол аата бугунну уруокпут : Ыллык устун айан
Бэйэ-бэйэни кытта дорооболоьуу, э5эрдэлэьии.
Хоьоону харунан аа5ыы:
Ахсаан мындыр суоттарын:
Задачаны, дьайыыны,
Араас дьикти соруда5ы
Ааьан иьэн суоттуохпут.
Хааман иьэн, айаннаан иьэн
II.
Актуализация,
Тема, сыал
туруоруу.
1) Математическай диктант:
56 м 14 м-нэн улаатыннар
23 уонна 2 см уескэмнэрин бул
35 кг 9 кг-нан куччат
43 дм-даа5ар 11-нэн улахан дм суруй
99 км 3 тегул куччат
60 центнер уонна 5 чыыьыла елуулэрин суруй
120 кв.мм 200 кв. мм-дээ5эр хаьынан кыраный
83 уонна 8 грамм суумаларын суруй
Эппиэтин куччаан иьэр бэрээдэгтнэн туруоран тыл таьаара5ыт.
2) Чыыьылалары улаатан иьэр бэрээдэгинэн туруор уонна тылы
таьаарын?
Бу икки тыл биьиги оскуолабытыгар туох сибээстээ5ий?
Эьиги бэйэ5ит эмиэ ити тэрилтэ чилиэннэрэ5ит. Ааккытын уонна
девизкытын билиьиннэрин эрэ ыалдьыттарга (туран эрэн).
Уруокка экологическай ыллык устун айанныахпыт.
- Математическай диктаны ессе тегул керуе5ун, ханнык теманан
улэлиэхпитий?
Экология
АРЧЫ
Оскуолабыт экологическай хайысханан улэлиир.
Арчы о5о экологическай тэрилтэтэ баар.
Наше имя: Солнышко
Наш девиз:
Уруок темата, Величины, именованные числа
III.
хатылааьын
уонна чинэтии
Оонньуу «Тургэн курэх». Задаса суоттааьын
Экологическай ыллыкпытын ыраастыы-ыраастыы айаммытыгар
турунабыт:
1) мас сыыьын мунньан уматабыт;
2) Мас сыыьынаа5ар 218-нан а5ыйах баанканы хомуйабыт
3) Итиннээ5эр 2 тегул а5ыйах салапааны булабыт
4) салапааннаа5ар 4 тегул элбэх кумаа5ы бе5у куулга хаалыыбыт
5) Онноо5ор 20-нэн элбэх ынах саа5ын биир чемеххе мунньабыт
6) Саах 1/3 са5а роса бытыылкатын ылабыт
7) Барыта холбоон теье сыыьы хомуйдубут?
Сорудах: Куччаан иьэр бэрээдэгинэн холбоотоххо туох тахсыай?
1 тохтобулбутун биллибит- Кындыкы. Кальвицтан Кындыкыга
диэри ыллыкпытын ыраастаан кэллибит. Кындыкы туьунан тугу
билэбитий?
Кындыкы. Тоьутта5ас
Хаартысканан текст оноруу: Кындыкы Берга урэх
урдугэр турар. Кындыкы диэн куеллээх.
Хонуутугар ынахтар, сылгылар мэччийэллэр.
IV.
Сабардам
туьунан
билиини
чинэтии.
(КУБИК) –Бу тугуй?
Фигура туьунан тугу билэ5ит?
Бу фигура тугун булуохха себуй?
Практическай улэ:
Кээмэйдээн уонна сабардамын булун.
Фигура5а ессе тугу ейдеен кердугут?
Тылла таьаарын
2 тохтобултут Уугуччу эбит
Уугуччу туьунан тугу билэ5ит?
Кындыкыттан Уугуччугэ диэри быьалыы суол оноруохха сеп
эбит.
Геометрическай фигура- кубик
12 ребролаах, 6 граньнаах, 8 вершиналаах. Барыта
тэннэр.
Иэнин уонна сабардамын.
Суота
Буквалары
Уугуччу
О5олор кэпсээннэрэ
V.
Физминутка
VI.
Хатылааьын.
- Салгыы айанныыбыт. Уугуччуттэн Кальвица5а кэлэргэ ханнык 2
куел икки ардынан айанныыбытый? Ойбон куел карта5а атыннык
ааттанар эбитё Ону бу кроссворду таайдаххытына билиэххит:
Карточканан группа5а улэ
1. Уста мээрэй
2.бириэмэ мээрэйэ
3.масса мээрэйэ
4. 7 хонугу атыннык хайдах ааттыыбытый?
5. см, дм, м ханнык мээрэйдэрий?
6. Иьиккэ кутуллар мээрэй
7. саамай улахан уста мээрэй
8. саамай кыра масса мээрэйэ
Бэрэбиэркэ: Теье сепке таайбыккытын бэрэбиэркэлэнин. Ханнык
тылы таьаардыбыт? Ойбон куол карта5а суруллуута Мундулла
диэн эбит.
Картанан улэ. Сорудах: Линеканан бэлиэтэммит устаны
мээрэйдээн. Барыта холбоон теье см буолла?
Онтон Уугуччуттэн Кальвица5а диэри 7 эрэ см буолуон сеп дуо?
Быьаарын.
Хас тегул куччаппыттара буолуо дии саныыгыт?
15000 тегул куччатыллыбыт буолла5ына дьиннээх уьуна теье
буоларый? Эппиэтин улахан мээрэйгэ таьаарын.
Булбут чыыьылабытын туьанан задачата суоттуо5ун?
Уугуччуттэн Кальвица5а диэри 1050м. Уол 42м/м тургэннэхтик
хаампыт.
-Задача5а ыйытыыта туруорун? Суоттаан
Уугуччу Кальвица икки ардыгар киьи интэриэьиргиирэ туох
баарый? Хаартысканан улэ
МУНДУЛЛА
7см
Карта5а кыччатан оноьуллар
7*15000=105000см=1 км 50 м
1050 : 42 = 25
VII.
Тумук
Рефлексия.
Уруокка улэ иьин сыанабыл.
Рефлексия:
Дьиэ5э улэ: №8
Бэйэни сыаналаныы
Мин биллим...,
Мин ейдеетум…,