Технологическая карта урока "Шерхан Мұртаза «Жүз жылдық жара »" 7 класс

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
7 сынып
Әдебиет
Сабақ
тақырыбы
Шерхан Мұртаза « Жүз жылдық жара »
Сілтеме
Бағытталған оқу,оқыта отыра үйрету,сын тұрғысынан ойлау, ой
шақыру,негізгі идеяны суреттеу.
Көрнекілігі
А 4 қағазы ,А 3 қағазы, сурет ,портрет ,нақыл сөздер, схемалар.
Жалпы
мақсаты
« Жүз жылдық жара » әңгімесінің негізгі идеясын мен мазмұнын
ашу. Сабақ барысында оқушылардың өз ойын еркін айтады, пікір
таластыра алады.Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері артады.
Оқу
нәтижесі
« Жүз жылдық жара » әңгімесінің негізгі идеясы мен мазмұнын
ашады.
- Шығарманың композициялық құрылысына талдау жасайды.
- Кейіпкерлерге мінездеме бере алады.
- Мәтінмен жұмыс істейді.
- Ұжымдық ,ынтымақтаса отыра жұмыс істейді.
- Сөздік жұмысын жүргізеді.
Бірін- бірі ,топтық жұмыстарын бағалайды.
Негізгі
мақсаты
- Топпен жұмысты ұйымдастыра білу.
- Сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру.
-Әр түрлі тапсырмалар беру арқылы ойлау ,сөйлеу қабілеттерін
арттыру.
Тапсырмалар
I Қызығушылықты ояту сатысы
« Шаттық шеңбері»..
Ой шақыру .
ІІ. Мағынаны тану сатысы.
1-топ.
1. Әңгіме қай мезгілге байланысты суреттелген ?
2. « Ақ мылтық » деп нені суреттейді ?
3. Бахтияр баба бағының әсемдегі,
сұлулығы неде?
4.Байшынар бағы қалай орналасқан ?
5.Байшынарға қол салған жауыздарға ауыл
адамдары қандай қарғыстар айтты ?
6.Шипалы шөптердің шапағаты неде ?
2- топ.
Тұлғаны тану
1.Ауыл адамдары Бахтияр бағына неліктен балта салды ?
2.Байшынар неге жалғыз қалды ?
3.Ахмет кім ?Ол немен шұғылданады ?
4.Байшынарға балта шапқандарды алғаш көрген кім болды ?
5.Жуанқұл тағдыры сендерді қандай ойға жетелейді?
2- тапсырма.
Мәтінмен жұмыс.
«Түсініктеме күнделігі »
1- топ
Шығарманың
аты.
Шығармадағы
кездесетін
мақал –
мәтелдер.
Тұрақты
тіркестер.
Ырымдар
« Жүз
жылдық
жара »
Жау жағадан
алғанда,бөрі
етектен
алады.Біреу
өлмей ,біреу
күн көрмес.
Ұра
берсе,құдай да
өледі.
Ылдида сиыр
мөңіресе,тауда
ғы арқардың
мүйізі
сырқырайды.
Шыбын
жанын
шүберек
ке түю,ар
тын
бақты,көзі
жету,құлақ
аспау.
Үкі
жүрген
жер
киелі,-
киелі
ағашты
кесуге
болмай
ды.
2- топ.
Шығарманың
аты .
Бахтияр
бағының
шипалы
шөптері.
Бахтияр
бағының
құстары.
« Жүз
жылдық
жара »
Шәйшөп,дер
мене,күшәла
шашыратқы,
адыраспан,
киікоты,теке
салғал,
қылша,көке
Үкі,қырға
уыл,зымыран
құс,сарғал
дақ
марал.
3-тапсырма.
1-топ.
Шығарманың композициялық құрылысына қарай талдау.
Тақыры
бы
Идеясы
Оқиға
ның
басталуы
Оқиға
ның
дамуы
Оқиға
ның
шиеленісуі
Оқиға
ның
шарықтау
шегі.
Оқиға
ның
шешімі.
« Жүз
жылдық
жара »
Табиғатты
қорғау
Мыңбұлақ
та өскен
Бахтияр
бағы мен
Байшынар
ағашы
Соғыспен
қатар
ақпан
айының
ауылды
қыспаққа
алуы.
Ауыл
адамдары
ның
амалсыз
дан киіз үй
лер мен
Бахтияр
бауындағы
ағаштарды
отынға
жағуы.
Киелі
Байшынар
ағашына
Жуанқұл
дың балта
шаппақ
болуы.
Бай
шынар
дың
киесі
жібермеуі.
2-топ.
Тақыры
бы
Идеясы
Оқиға
ның
басталуы
Оқиға
ның
дамуы
Оқиға
ның
шиеленісуі
Оқиға
ның
шарықтау
шегі.
Оқиға
ның
шешімі.
« Жүз
жылдық
жара »
Табиғатты
қорғау
Мыңбұлақ
та өскен
Бахтияр
бағы мен
Байшынар
ағашы
Соғыспен
қатар
ақпан
айының
ауылды
қыспаққа
алуы.
Ауыл
адамдары
ның
амалсыз
дан киіз үй
лер мен
Бахтияр
бауындағы
ағаштарды
отынға
жағуы.
Киелі
Байшынар
ағашына
Жуанқұл
дың балта
шаппақ
болуы.
Бай
шынар
дың
киесі
жібермеуі.
4 -тапсырма.
Ой толғау.
1-топ.
« Байшынар »неге күңіренді ?»
2-топ.
Әңгіме неге « Жүз жылдық жара » деп аталады ?
Мұғалімнің сөзі :« Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ ,табиғаттың
оны айтуға тілі жоқ ».
Табиғаттың арайлансын ажары,
Болмаса екен тартар оның азабы.
Табиғатқа тазалықты тарту ет,
Тарқамасын аң мен құстың базары. дей отырып ,Табиғат Ананы
қолымыздан келгенше аялап ,сақтасақ,болашағымыздың үлкен
келешегі деп түсініп,бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Бағалау
Топтық бағалау.
Үй
тапсырмасы
« Байшынар »неге күңіренді ?» тақырыбына эссе жазу.