Конспект уроку "Краса і сила земної любові у трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєтта»" 8 класс

Зарубіжна література 8 клас Учитель: Александрова А.В.
Тема: Краса і сила земної любові у трагедії Шекспіра «Ромео і
Джульєтта»
Мета уроку: розкрити ідейно-художній зміст п’єси, її морально-
філософське значення; розвивати навички монологічного та
діалогічного мовлення за темою уроку, акторські та творчі здібності
учнів, уміння формувати й висловлювати свої думки; довести, що
трагічна смерть Ромео і Джульєтти є свідченням їх чистого
кохання;показати як перегукується трагедія Шекспіра «Ромео і
Джульєтта» з трагедією закоханих Івана та Марічки у повісті М.
Коцюбинського «Тіні забутих предків»;виховувати в учнів почуття
прекрасного, сприяти вихованню високих людських почуттів,
непримиренності до зла та жорстокості; прищеплювати любов до
зарубіжної та української літератури.
Обладнання: фото Шекспіра , презентація до трагедії «Ромео і
Джульєтта», буктрейлер «Ромео і Джульєтта» , елементи костюмів,
збірки творів Шекспіра.
Тип уроку: Урок закріплення вивченого матеріалу інтегрований?????
Любов – маяк, який допомагає здолати бурю.
В.Шекспір
Кохання може все і все здолає…
В. Шекспір
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання.
Добрий день, діти! Добрий день, шановні колеги!
Ми раді вас вітати на нашому уроці.
Слова вчителя.
(Звучить музика).
Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
Лиш приходить подібне кохання.
В день такий розцвітає весна на землі
І земля убирається зрання…
(В.Сосюра)
Бесіда.
Діти, як ви думаєте, чому я розпочала урок цими словами?
Як ви розумієте слово «кохання»?
Яким буває кохання?
2. Робота з епіграфом.
Як ви розумієте слова В. О. Сухомлинського: «Любов – це квітка, яка
розпускається, і краще до неї не доторкатися?»
Чому Сухоминський порівнює кохання із квіткою?
Яким, на вашу думку, буває кохання? (Учні висловлюють власні
думки: взаємним, невзаємним, небесним, земним, справжнім;
Слово вчителя.
Діти, зверніть увагу, що сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні у нас урок –зустріч з Коханням і ми з вами попрацюємо над
твором відомого митця, драматурга – Вільяма. Шекспіра «Ромео і
А оцінювати я вас буду сердечками- смаколиками , у кого їх буде
найбільше –той отримає найвищий бал!!!
ІІ. Оголошення теми та мети уроку, мотивація навчальної
діяльності.
Відкрийте свої зошити, запишіть число, класна робота.
Тема нашого уроку -
«Краса і сила земної любові у трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєтта»
Сьогодні на уроці ми з вами поринемо у світ великого Кохання, будемо
розвивати свої творчі здібності, навички монологічного та
діалогічного мовлення , уміння формувати й висловлювати свої думки.
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Щоб досягти мети уроку, розкрити проблематику твору, необхідно
працювати творчо. А налаштувати вас на високу активність на уроці допоможе
гра «Вірю» - «Не вірю»
1)Творчість Шекспіра належить перш за все англійському народові (вірю)
2)Слово «Шекспір» в перекладі з англійської мови означає «той, що потрясає
мечом» (не вірю, списом)
3)Шекспір жив у 12 столітті (не вірю,у 16 столітті)
4) Шекспір відомий як автор 350 сонетів (не вірю, 154)
5)Події трагедії видатного англійського письменника Шекспіра «Ромео І
Джульєтта» відбуваються в Лондоні (не вірю, в Італії, у Вероні та Мантуї)
6) Джульєтта є донькою Монтеккі (не вірю, Капулетті)
7) Ромео було 17 років (вірю)
8) Джульєтті було всього 16 років (ні, 14)
9)Події відбуваються протягом року (ні, протягом 5 днів)
10)Закохані вперше зустрілися на балу у князя Верони (не вірю, на балу у
Капулетті)
11)У Паріса та Джульєтти взаємне кохання (не вірю)
12) Памяткою про кохання Ромео та Джульєтти стануть золоті
памятники у Вероні ( вірю)
Учитель: Дякую! Ви добре справилися із завданням.
На наших уроках ми не тільки знайомимось із найкращими
майстрами світової літератури та їх творами, а й подорожуємо різними
країнами.
Давайте закриємо очі і перенесемося у 16 століття – добу
Відродження, де жив і творив В.Шекспір.
Учитель : Творча спадщина Шекспіра надзвичайно багата, – це, зокрема,
37 п’єс, дві поеми, 154 сонети.
Є у світі літератури імена героїв, які знайомі всім, навіть якщо
людина не читала самого твору. Ці імена стали символами певних
цінностей: честі, благородності, відданості, любові. Над ними не мають
влади ні люди, ні смерть.
Сьогодні ми поговоримо про трагедію В. Шекспіра «Ромео і
Джульєта».
У кінці 16 століття, англійський драматург В.Шекспір створив
п’єсу, яка стала безсмертною, яка дала життя балету Сергія Прокофєва,
опері Шарля Гуно, безлічі малюнків, ряду екранізацій трагедії. Це одна з
найкращих трагедій, що була написана у перший період творчості
Шекспіра. Ця п'єса сповнена любові, молодості та гуманізму.
ІV.Перевірка домашнього завдання
Наші учні отримали індивідуальні завдання
1)Підготувати іценізацію уривку з п’єси «Ромео та Джульєта»;
(Форосенко,Мошкіна)
2)Підготувати відеоролик
(Автух)
3)Знайти у мережі Інтернет музичні твори про Ромео та Джульєту;
4)Намалювати малюнки;
5)Підготувати розповідь про українських Ромео та Джульєту.(Бабенко)
6) Прочитати Пролог до трагедії «Ромео і Джульєтта» англійською мовою.
(Риженко)
Презентація буктрейлера на п’єсу «Ромео та Джульєтта».
Не можна говорити про Шекспіра, не почувши виконання його творів
мовою оригіналу. І нас є така можливість завдяки Риженко Роману
1. Читання учнем на фоні музики Прологу до трагедії «Ромео і
Джульєтта» англійською мовою.
3. Бесіда.
Чи впізнали ви, звідки ці рядки? (З трагедії «Ромео та Джульєтта».)
Чому трагедія починається прологом?
Про життя яких двох родин розповідається у творі?
- Чому ворогують Монтеккі та Капулетті?
- Які відносини склалися між їхніми дітьми?
- Чи є надія у Ромео і Джульєтти бути разом, бути щасливими?
- Поясніть цей любовний трикутник.
- У кого з героїв кохання взаємне?
- Чого прагне Паріс?
- Як ви гадаєте, чи щирі його почуття до Джульєтти?
А зараз давайте подивимося уривок з п’єси «Ромео та Джульєта», дія якої
відбувається у саду родини Капулетті. Акторами будуть ваші
однокласники.
Що вас вразило у цій сцені? (Кохання з першого погляду.)
Чи відчувається в ній відмінність у вдачах героїв?
Хто з них налаштований більш романтично, а хто реалістичніше
дивиться на життя? Чому? Думку аргументуйте.
Учитель.
Ромео і Джульєта завжди були символом кохання і вірності. І
незважаючи на те, що смерть розлучила героїв, вони назавжди
залишилися разом.
Герої Шекспіра стали настільки популярними, що в багатьох країнах
знайшлися їхні двійники, навіть в нашій Україні.
Ви мали знайти легенди про українських закоханих, з подібною долею.
Давайте дізнаємось як ви впорались із цим завданням.
Звучить музика.
Повідомлення учня про українських Ромео і Джульєтту, Пелагею та
Ромуальдо.
Послухайте чудову легенду про
українських Ромуальда та Пелагею,
на заваді кохання яких стали
найрідніші люди батьки.
Було це дуже давно, в кінці ХVІ
століття, у давньому місті Львові. У
передмісті жили дві сім'ї:
українського ремісника, в якій
підростала красуня-донька
Пелагея, і сім'я італійського купця,
в якій був легінь-син Ромуальдо.
Сім'ї дружили між собою, всім ділилися, допомагали один-одному у
скруті. Діти виросли і покохали один одного. Здавалося, і батьки не були
проти весілля. Але сім'ї були різної віри: християнської та католицької. У
якій церкві вінчатися? Ось тут почалися сварки, які закінчилися бійкою.
Батьки заборонили дітям навіть зустрічатися. Батько відправив
Ромуальдо з караваном у Венецію. Повернувся юнак лише через півроку.
А у Львові в цей час розгулялася страшна хвороба – чума. Всіх хворих
вивозили якнайдалі від міста, де за ними доглядали монахи. Серед
хворих була і Пелагея. Ромуальдо кинувся на пошуки, а коли знайшов
ледве живу – сам доглядав за нею, всиляючи їй віру в одужання. Та
смерть була невблаганною: спочатку забрала Пелагею, а за нею – і
Ромуальдо. Але незадовго до своєї смерті Ромуальдо замовив два
однакових надгробники, прикрашених двома серцями, лавровим вінком
і надписом: «Тих, кого кохання з'єднало навіки, не здатна розлучити
навіть смерть» Смерть дітей примирила батьків. Вони похоронили дітей
на межі двох кладовищ: християнського та католицького, а вдячні
потомки побудували українським Ромео і Джульєтті пам'ятник у центрі
міста.
Звучить музика
Повідомлення учня про трагедію закоханих Івана та Марічки (за
повістю М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»)
У світова літературі існує багато історій трагічного кохання, багато
закоханих героїв, мрії яких так і не здійснилися. Трістан та Ізольда,
Ромео та Джульєтта. Михайло Коцюбинський додав до цього переліку
ще одну пару — Івана та Марічку, сільських парубка та дівчину з берегів
Черемоша, які мали поетичні душі, чутливі серця.
Іван від самого свого народження виділявся серед інших дітей, він
поводився інакше, був чужим у гуцульському світі. Незвичайною,
несхожою на всіх була і Марічка.
Іван та Марічка, як і славнозвісні Ромео та Джульєтта, були
представниками двох ворогуючих родів — Гутенюків та Палійчуків,
ненависть між якими була такою давньою, що вже ніхто, не пам'ятав,
звідкіля вона пішла. Їхнє кохання довгий час залишалося таємним,
батьки нічого про нього не знали і не втручалися в стосунки Івана та
Марічки.
Хлопчик та дівчинка зростали разом: випасали ягнят, бігали лісами та
луками, купалися у річці, гралися та веселилися. Поступово їхня дитяча
дружба переросла у міцне і незвичайне кохання. Вони обоє були творчо
обдаровані натури Іван пречудово грав на флоярі, а Марічка складала
пісні. І в цій музиці, у цих піснях виливалася вся сила їхнього кохання.
Понад усе Іван хотів одружитися з Марічкою та змушений був іти в
найми далеко від рідного села. Тяжко йому було розлучатися з коханою,
та й дівчина передчувала недобре.
Не було жодного дня, щоб Іван не згадав Марічку, вона приходила до
нього уві сні, не залишала його думок, він чув її голос. Серце закоханого
відразу відчуло, що з дівчиною сталося щось погане, — поспішав Іван з
полонини додому, та не застав Марічки живою. Зла доля, а не ворогуючі
родини розлучила закоханих — забрав дівчину Черемош.
Важко сприйняв Іван звістку про загибель коханої. Хотів і сам втопитися,
але пішов у гори.
Іван так і не зміг вгамувати свій біль, намагався він жити звичайним
життям, одружився, завів господарство, та нічого не вийшло, бо десь
далеко, за межею цього світу чекала його Марічка — єдине і справжнє
кохання. І він пішов до неї, дозволив мавці, що прийняла подобу коханої,
завести себе далеко в гори, не жаль було Іванові розлучатися з життям,
яке стало порожнім після смерті дівчини.
Так, це було велике, але й трагічне кохання, яке пройшло випробування
не тільки розлукою, але й смертю.
Учитель.
Кожного року в італійському місті Вероні відбувається святковий
карнавал, на якому обирають Ромео і Джульєтту. Це найвродливіші,
найдобріші, милосердні, духовно багаті молоді люди. І кожного року в це
місто приходить безліч листів з однією адресою: «Італія, Верона, Ромео і
Джульєтті». Юнаки та дівчата з різних країн довіряють їм свої сердечні
таємниці, проблеми, просять поради, допомоги.
Чому люди так люблять цих героїв?
Можливо, тому, що вони для всіх давно стали символом справжнього
великого кохання.
Перегляд кадрів фільму. Смерть Ромео та Джульєтти.
Чому трагедія закінчується смертю героїв?
Яке відчуття у вас залишилося після прочитання трагедії? (Сум
(«Сумніших оповідей не знайдете. Ніж про любов Ромео і Джульєтти».))
Герої гинуть. Чому ж у любові «усеперемагаючий голос»?
(Примирення родин Монтеккі та Капулетті.
Чим є «усеперемагаючий голос» для Ромео і Джульєтти? (Смерть за
мить любові. Та в ній все життя; жадоба життя є неможливістю жити у
світі постійної ворожнечі.)
Чому ж останній акорд все ж таки печальний? (Людина діяльна не
може відмовитися від щастя земного, реального; звідси трагізм не
тільки Ромео та Джульєтти, а й усього світу, в якому живе драматург.)
Хто ж і що отримує перемогу: кохання чи смерть? Аргументуйте свою
думку.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
Слово вчителя.
Давайте підсумуємо побачене і почуте на уроці.
Про що ми говорили на уроці?
Відповіді учнів.
Учень: Трагедія Шекспіра – це драматичний твір, в якому зображується
зіткнення героя з світом, його загибель. Але в п’єсі Шекспіра нема
трагедії, тут перемагають почуття. Хоча вони самі гинуть, але
відстоюють своє кохання.
Вчитель:
Давайте пригадаємо, якими ж словами, закінчується п’єса про Ромео та
Джульєту?
Сумнішої оповіді не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти.
Вчитель. А тепер подумайте і скажіть, а якими словами ви б закінчили
цю пєсу?
Учень:Я думаю, що можна завершити так :
Прекраснішої оповіді не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти
Тому що історія юнних героїв живе у віках, не залишаючи байдужими
нікого, а імена Ромео і Джульєти викликають в нас найпіднесеніші
почуття, повагу до їх стійкості і вірності.
Учень: Кохання Ромео і Джульєтти — нестримне, чисте й героїчне —
триває лише декілька днів і протистоїть давнім поглядам і відносинам
середньовічної закляклості, під владою якої перебувають Капулетті й
Монтеккі. Це справжній бій за вільне життя й права людини. Трагічна
загибель дітей примирила нарешті ворогуючі родини, але якою
ціною! Своєю смертю закохані немовби купують перемогу нового
життєвого принципу — принципу миру, дружби, кохання. Горе втрати
примушує Монтеккі і Капулетті зрозуміти, що безглуздою ворожнечею
вони знищили власне майбутнє. У загибелі закоханих народжується
нова істина: людські почуття святіші й значніші за вікові станові
забобони. Так було й так буде завжди, доки живе людина.
А тепер висловіть свої думки та почуття продовжуючи речення:
Твір Шекспіра примушує задуматись над ………….
Трагедія навчила мене……….
Як би я був Ромео ………
Як би я була Джульєта………..
Слово вчителя.
Ромео і Джульєтта завжди були символом любові і вірності. І не
дивлячись на те, що смерть роз`єднала героїв, вони назавжди
залищилися разом.
На згадку про наш урок я пропоную зробити колаж.
На сердечках написати ваші думки про кохання.
Поєднання половинок серця, на яких імена головних героїв
На завершення нашого уроку хочу сказати:
Ми привідкрили завісу у світ Шекспірівських творів. Сподіваюсь, що цей
урок збагатив вас новими знаннями, пробудив бажання і надалі
знайомитися із надбаннями талановитого драматурга, творіння якого
до цього часу не сходять зі сцени театрів.
Великий драматург навіть не підозрював, яким довгим буде життя його
трагедії «Ромео і Джульєтта».
Я бажаю вам всім знайти свою справжню, світлу та чисту любов.
Оцінювання.
Вам, діти, дякую за працю.
Ви всі молодці!
Домашнє завдання.
Написати лист до Ромео чи Джульєтти.
- Шановні колеги Дякую за увагу!