Технологическая карта урока "«Алаш» партиясының құрылуы" 9 класс

Жуматаева Шынар Елемесовна тарих пәнінің мұғалімі Алқатерек орт а мектебі
Күні:
Сыныбы: 9
Пәні: Қазақстан тарихы
Сабақ тақырыбы: « Алаш» партиясының құрылуы
Сабақ мақсаты: Алаш қозғалысы саяси күрес екендігін, осы саяси күрестің мәні мен мақсаттарын
білу.
Сілтеме: күнтізбелік жоспар, оқу жоспары, оқулық.
Оқыту нәтижелері: Алаш қозғалысы туралы оқушылардың бойына нақты пікір қалыптастыру,өз
көзқарастарын білдіру,өз ойларын айта білу қабілеттерін дамыту. Алаш қозғалысының қайраткерлерін
мысалға келтіріп ұлтжандылыққа,партиоттыққа тәрбиелеу,ұлт көсемдерін құрметтеуге, істерін үлгі
ете білуге үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: СТО, АКТ, топтық жұмыс, жеке жұмыс, түсіндіру, сұрақ - жауап, баяндау
Көрнекіліктер: слайд, кестелер, бейне-ролик, суреттер, «Алаш» қайраткерлерінің портреттері,
стикерлер ватман.
Кезеңі / уақыты /
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушының әс-әрекеті
Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесу.
Түгендеу. Сергіту сәті. Сабаққа
дайындығын тексеру. Оқушылар
үш топқа бөлінеді.
«Шаттық шеңбер» тренингі
Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа
дайындалады. Зейінін сабаққа аударады.
Үш топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын
тексеру.
1. «Тұлғаны тану»
1. Ә.Бөкейханов
2. А.Байтұрсынов
3. М.Дулатов
Оқушылар әр бір тұлға жайлы жеке
мазмұндайды.
Жаңа білімді игеру
1.Ассоцация «Алаш» сөзіне
түсінік беру
2.Постер құру
1топ «Алаш» партиясының І съезі
2топ «Алаш» партиясының ІІ
съезі
3топ «Алаш» партиясының
бағдарламасы
3.Пресс- конференция
1топ «Нұр Отан» партиясы
Алаш зиялылары сол кездегі
қоғамдық сұранысқа сай партия
құра білді.
Бағдарламасын жасап, жалпы
қазақ съездерін өткізді.
Сұрақ:Егерде сіздер сол заманда
өмір сүріп, партияның қандай
жұмысына
өзгерістер енгізер едіңіздер.
2топ «Ақ жол» партиясы
«2017 жылы орталық және
жергілікті атқарушы органдар
жалпыхалықтық тарихи
мәні бар аталған оқиғаның 100
жылдығы аясында республикалық
деңгейде бірқатар мерейтойлық
іс-шаралар өткізуді жоспарлап
Оқушылар «Алаш» сөзінің мағынасын
ашады.
Оқушылар өзара топтармен пікірлесе
отырып, постер жасап, жауап береді.
Әр партияға қойылған сұраққа оқушылар
топтасып жауап береді.
отыр. Мәдениет және спорт
министрлігіне мүдделі
мемлекеттік органдармен
бірлесіп, 2017 жылы Алаш
партиясының құрылуының 100
толуы аясында қандай іс-шаралар
кешенін өткізуді жоспарлап
отырсыздар.
3топ «Ауыл» партиясы
«Алаш» қозғалысы – ХХ
ғасырдың басында оянған
дәуіріміздің ұлы оқиғасы. Сонау
1920 жылдардағы күйреуге
қарамастан, «Алаш» идеясы
ұлттық мемлекетіміздің іргелі
негіздерін қалады және жаңа
тарихи жолы – Тәуелсіз Қазақстан
жылдары қайта жаңғырды деген
оймен келісесіздер ме?
4.Жылдарды сөйлету.
Оқушылар ХХғ. басындағы тарихи
оқиғаларды атауы керек.
Жаңа білімді бекіту
«Бейне ролик» көрсету
Оқушылар көрген бейне ролик бойынша
өз ойларымен бөліседі.
Бағалау.
Оқушылар бір-бірін бағалайды,
қойған бағаларын талдай отырып,
бағаларын қоямын.
Оқушылар бағаларын күнделікке
қойғызады.
Кері байланыс.
Оқушыларға стиктер таратамын.
Оқушылар таратылған стиктерге
сабақтан алған ойларын жазады.
Тапсырады.
Үй тапсырмасы
Эссе жазу. Тақырыбы: «Алаш
арыстары»
Оқушылар үй жұмысын күнделікке
жазып алады.
Рефлексия.
«Бас бармақ»
91
05
14-18
16
17
18-29
20
22
Бағалау парағы
Тұлған
ы тану
Ассоцаци
я
Посте
р
жасау
Пресс
конференци
я
Жылдард
ы сөйлету
Бейн
е
роли
к
Қорытынд
ы
1
2
3
4
5
6