Открытый урок "Биосфера - тіршілік ортасы. Ғаламшардағы тіршілік" 5 класс

Жаратылыстану
Күні: 11 наурыз 2016ж
5 «а» класс
Ашық сабақтың
тақырыбы:
Биосфера-тіршілік ортасы
Ғаламшардағы тіршілік §25. 124 бет
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Биосфера ұғымын қалыптастырып, тірі
ағзалардың өмір сүру ортасы, ерекшелігі тіршіліктің
пацда болуы, тірі ағзалардың жер қабықтарына әсері
туралы білім беру;
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру, тіршілік туралы білімі мен
ой-өрісін дамыту
Тәрбиелік: Табиғатты түсінуге, қорғауға және
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
топпен жұмыс,психологиялық тренинг, постер қорғау,
кестемен жұмыс, слайд презентация жасау, өзін-өзі
бағалау, кері байланыс.
Күтілетін нәтиже:
биосферада тірі ағзалар мекендеп, белгелі бір
ортада тіршілік ететіні туралы мағлұмат алады,
олардың өзіндік ерекшеліктерін, заңдылықтарын,
қоршаған ортамен байланысы туралы
сөйлеу мәнері қалыптасады; топтық жұмыс
арқылы кері байланысты
үйренеді
Керекті құрал-
жабдықтар
слайд суреттері – плакаттар, интерактивті
тақта, маркер, стикер,смайлик.
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының әрекеті
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық
тренинг /3 мин/
«Күн сәулесін сыйла»
(бейнеролик арқылы)
Балалар, бүгін сіздермен әсем,
жарық, әрі таза сыныпта
кездескеніме өте қуаныштымын.
Балалар қараңдаршы, Күн-ана
өзінің мейірім шуағын төгіп, біздің
жан-дүниемізге жарық сәулесін
шашып тұр. Күн сәулесі біздің
бетімізге, саусақтарымызға,
алақанымызға мейірім шуағын
төкті. Енді бір-біріміздің
қолымыздан ұстап, осы жүрек
жылуымызды бір бірімізге
сыйлайық.
Топқа бөлу: /1 мин/
«Флора»,«Фауна», «Нектон»
Топ ережесін құру:
Оқушылар стикер таңдап,
таңдаған түстері арқылы топқа
бөлінеді.
Топ басшысын сайлау:
Топ басшысына төсбелгі тағады.
Үй тапсырмасын сұрау: /10 мин/
1.Күш дегеніміз не? Күштің неше
түрі бар?
2.Деформация неге байланысты
орын алады?
3.Тепе-теңдік деген не?
4.Адамдардың тепе-теңдікті
сақтауына не әсер етеді?
Тақырыпты ашу:
/видеоролик/ 2 мин
Оқушылар бейнероликте
көрсетілген матерал бойынша
жаңа сабақтың тақырыбын
анықтайды.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:/3 мин/
Сонымен, оқушылар,
бейнекөріністен не көрдік?
“Биосфера”
(грек сөзі, биос-тіршілік, өмір, сфера-
шар)
Жердегі тіршілік иелерінің өмір сүретін
қабығы
Жан Батист Ламарк
(француз ғалымы
(орыс геохимигі)
19 ғасырда “биосфера” терминін
биология Вернадский, Владимир
Иванович саласында енгізген
1926 жылы “биосфера” туралы ілімді
жан-жақты зерттеген.
Эдуард Зюсс
(аустриялық геолог)
1875 жылы “биосфера” терминін
геология саласында енгізген
Қорытынды сұрақтар
1. Биосфера деген не?
2. Қанша метр биіктікке дейін
тіршілік кездеседі?
3. Судағы тірі ағзалар қанша метр
тереңдікке дейін кездеседі?
Үйге тапсырма:
Плакаттарға сурет салу, постер
қорғау.
І топ “Флора”
Өсімдіктердің тіршілік үшін маңызы
зор
ІІ топ “Фауна”
Жануарлардың суда, ауада, құрлықта
тіршілік етуі
ІІІ топ “Нектон”
Мұхиттағы тірі ағзалардың таралуы
Биосфера-тіршілік ортасы
Ғаламшардағы тіршілік §25. 124 бет
Эссе: “ Егер тіршілік жоқ болса ,
ғаламшар қандай жағдайға ұшырайды?
Оқушы аты-жөні
Үй
тапсырмасы
Сұраққа
жауап
Топтағы
жұмыс
Сұрақ
қою
Тәртібі
Баға
1
2
3
Айнагүл-топ
басшысы
Темірлан
Мөлдір
Жанат
Балтабек
Темірболат
Топтың жалпы
ұпайы
Бағалау парағы
«Ынтымақ» тобы
Оқушы аты-жөні
Үй
тапсырмасы
Сұраққа
жауап
Топтағы
жұмыс
Сұрақ
қою
Тәртібі
Баға
1
2
3
Аружан-топ
басшысы
Самат
Саясат
Жасмин
Айдана
Райымбек
Топтың жалпы
ұпайы
Бағалау парағы
«Бірлік» тобы
Оқушы аты-жөні
Үй
тапсырмасы
Сұраққа
жауап
Топтағы
жұмыс
Сұрақ
қою
Тәртібі
Баға
1
2
3
1
Ертілеу-топ
басшысы
2
Диляра
3
Арайлым
4
Гүлсім
5
Жәніби
6
Хайдар
Топтың жалпы
ұпайы
Жеке бағалау парағы.
Оқушының аты-жөні__________________________
Мен топ жұмысына өз үлесімді
қостым
Мен басқалардың пікірін тыңдай
алдым
Мен өзімнің пікірімді ашық айта
алдым
Мен өз білімімді көрсете алдым
Мен топпен жұмыс жасағанда
көшбасшылық таныта алдым.
Жеке бағалау парағы.
Оқушының аты-жөні__________________________
Жеке бағалау парағы.
Оқушының аты-жөні__________________________
Мен топ жұмысына өз үлесімді
қостым
Мен басқалардың пікірін тыңдай
алдым
Мен өзімнің пікірімді ашық айта
алдым
Мен өз білімімді көрсете алдым
Мен топпен жұмыс жасағанда
көшбасшылық таныта алдым.
Мен топ жұмысына өз үлесімді
қостым
Мен басқалардың пікірін тыңдай
алдым
Мен өзімнің пікірімді ашық айта
алдым
Мен өз білімімді көрсете алдым
Мен топпен жұмыс жасағанда
көшбасшылық таныта алдым.
№1 тапсырма.
Мына терминдерді анықтамасына сәйкес орналастыр:
адалдық, арнаулы оқу орнына түсу, өтірік айтпау,
құлшыныс, салмақтылық, мамандық таңдау, шыншылдық,
шетелден білім алу, өзін-өзі ұстау, ілтипат білдіру,
кішіпейілділік, білуге компьютер үйрену, орынсыз мақтанбау,
сыпайылық, еңбекқор, моральдық дұрыс таңдау жасау.
1.Өздігінен білім алу
2.Мәдениеттілік
3.Жеке адамның
көрсеткіші
Топ басшысы тексеріп, бағалайды.
Бағалау критериілер: 14-16 сөз дұрыс болса- 5 ұпай алады
10-13 сөз дұрыс болса: 4 ұпай алады
5-9 сөз дұрыс болса: 4 ұпай алады
1-4 сөз дұрыс болса: 3 ұпай алады
№2 тапсырма.
Мына сөздерді кім айтқан? Сәйкестендіріңіз
«Адамды білім сақтайды»
«Білімдіден шыққан сөз, талаптыға
болсын кез»
«Сұлулық-шындықта»
«Адамның бойындағының бәрі-оның
келбеті де, киімі де жан дүниесі де,
ойы да сұлу болуға тиіс...»
И.Е.Репин
А.Чехов
Абай Құнанбаев
А.Иүгінеки
Топ басшысы тексеріп, бағалайды.
Бағалау критериілер: барлығы дұрыс болса- 5 ұпай алады
1 қате болса: 4 ұпай алады
2 қате болса: 3 ұпай алады
3 қате болса: 4 ұпай алады
4 қате болса: 0 ұпай алады
№3 тапсырма.
Дұрыс тұжырымдаманы тауып, астын сызыңыз.
Білім алу бұл- математика, қазақ тілі және география пәндерін оқу.
Білім алу бұл- аттестат пен дипломды алу
Білім алу бұл- жүйелі түрде білім, дағды дамыту, адамды өмірге дайындау.
Сыпайылық бұл-өзгелерді сыйлау, әдепті,ілтипат білдіру, кішіпейілділік,
адамгершілік қасиеттер.
Сыпайылық бұл - жаңалыққа, өмірге құштарлық
Сыпайылық ол-күнделікті хабарларға әуестігі, білімқұмарлығы
Топ басшысы тексеріп, бағалайды.
Бағалау критериілер: барлығы дұрыс болса- 5 ұпай алады
1 қате болса: 4 ұпай алады
2 қате болса: 3 ұпай алады
Мұғалімнің кіріспе сөзі:/3 мин/
Сонымен, оқушылар, бейнекөріністен не көрдік?
Осы бейнекөріністен көргендей, сіздер айтқандай, бүгінгі біздің тақырыбымыз: Діннің қоғамдағы
ролі. 21 параграф 118 бетті ашып күннің жадын жазамыз. ақпанның 29.
Сабағымыздың мақсаты: Елімізде орнап жатқан діни бостандық, ар ождан бостандығы, елімізде
көп тараған ислам діні мен христиан дінінің ортақ ұқсастықтары туралы, ар ождан бостандығы
туралы конституция заңдарын, толеранттылық пен рухани байлық туралы түсінік аламыз.
Қазақстан Республикасының Конституциясының 1-бабында
көрсетілгендей: «Қазақстан Республикасы өзін демократиялық, зайырлы,
құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде орнықтырады, оның ең қымбат
қазынасы – адам және адамның өмірі, құқықтары мен бостандықтары».
Сонымен қатар қазіргі қолданыстағы дін жөніндегі заңымыз зайырлықты
сипаттайтын келесі қағидалар негізінде қызмет етеді:
1. Мемлекеттік билікке діни бірлестіктердің араласуына жол берілмейді.
2. Мемлекеттік билікші органдар діни бірлестіктердің қызметіне заңсыз
араласа алмайды.
3. Діни бірлестіктерге партия ретінде құрылуына жол берілмейді.
4. Адамдардың ар-ождан бостандығы мен діни сенімі қамтамасыз етіледі.
Балалар, еліміздің қоғамының дамуында дін қандай орын алып тұр?
Бүгінгі сабағымызда осы сұраққа жауап табуымыз керек.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың
«Қазақстан-2050» стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси
бағыты» атты халыққа Жолдауында «Дін мәселелерінде ойластырылған
қадам және өте мұқияттылық қажет. Мемлекет діни бірлестіктердің
ішкі ісіне араласпауға тиіс. Біз ұят, толеранттылық және төзімділік
еркіндігі принциптерін қастер тұтуымыз керек», деп атап көрсеткен
болатын. Қазақстанда қазіргі уақытта адамның наным-сенім бостандығы
құқығын сақтау мәселелеріне аса үлкен назар аударылып келеді. Балалар
қазір сіздерге топтық тапсырмалар берімін. Дайындыққа 5 минут: ал
қорғауға 2 минут беріледі. Әр топқа әртүрлі тапсырма беріледі.
«Татулық» тобына: Конституцияның заңдарымен және құранда келтірілген
сүрелермен жұмыс,ар ождан туралы заңдарды табу. Екеуінің ортақ мақсатын табу.
«Ынтымақ» тобына: Ислам дінінің және христиан дінінің ұқсастығы. Кесте толтыру.
«Бірлік» тобына: «Руханият» пен «Толеранттылық» сөздерінің мағынасын ашу.
Постер қорғау.
Елбасының сөзімен қорытындылау, проблемалық
сұрақтың жауабын табу.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың
«Қазақстан-2050» стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің
жаңа саяси бағыты» атты халыққа Жолдауында «Дін
мәселелерінде ойластырылған қадам және өте мұқияттылық
қажет. Мемлекет діни бірлестіктердің ішкі ісіне араласпауға
тиіс. Біз ұят, толеранттылық және төзімділік еркіндігі
принциптерін қастер тұтуымыз керек», – деп атап көрсеткен
болатын. Қазақстанда қазіргі уақытта адамның наным-сенім
бостандығы құқығын сақтау мәселелеріне аса үлкен назар
аударылып келеді.
Әдеп сақтап әманда
Әрбір адал адамға.
Жасасаң бір жақсылық
Қайтарады саған да.
Ынтымаққа қосыл да,
Ықылас қой досыңа,
Ар - мақсатың нақ болсын.
Ақылыңнан тосылма.
Үй тапсырмасы: §21.Діннің қоғамдағы ролі. .«Дін және қоғам»
эссе жазу,дүниежүзіндегі беделі бар діндердің ұқсастығы мен
ерекшелігін талдау
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық
тренинг /3 мин/
«Күн сәулесін сыйла»
(бейнеролик арқылы)
Балалар, бүгін сіздермен әсем, жарық, әрі таза
сыныпта кездескеніме өте қуаныштымын. Балалар
қараңдаршы, Күн-ана өзінің мейірім шуағын төгіп,
біздің жан-дүниемізге жарық сәулесін шашып тұр.
Күн сәулесі біздің бетімізге, саусақтарымызға,
алақанымызға мейірім шуағын төкті. Енді бір-
біріміздің қолымыздан ұстап, осы жүрек
жылуымызды бір бірімізге сыйлайық.