Конспект урока "Ежелгі Қазақстан мәдениеті" 6 класс

Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Қазақстан мәдениеті
Сабақтың мақсаты:
Ежелгі Қазақстанның рухани мәдениеті, адамзаттың табиғатпен байланысты
өмір сүруі, тепе-теңдік, өмірге құштарлық жөнінде оқушыларға толық
мағлұмат беру.
Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз ойын еркін айта білуге баулу.
Оқушылардың Қазақстанға деген сүйіспеншілігін арттыру, отансүйгіштікке
тәрбиелеу.
Түрі: аралас
Әдісі: Кім жылдам, екеуі қонақта, РАФТ, синквейн, ВЕНН диаграммасы
Көрнекілігі: карта, оқулық, А3 форматтағы қағаздар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу
2. Ұйымдастыру
«Капитандар» ойынымен топқа бөлу. Сыныптағы 3 топ басшыларын сайлау.
Топта жұмыс жасау ережесін ескерту.
3. Топқа бөлу,жұп
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру.
6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
II. Үй тапсырмасын тексеру
«Қысқа да нұсқа»
- Топ бойынша жұмыс: Тез айтып бер ойыны арқылы анықталады. Жауабы
тез тапқан оқушы карточка бойынша жұмыс істейді.
Сұрақтар:
1. Ежелгі көшпелілердің киімдерінің ерекшеліктерін атаңдар
2. Ат әбзелдерінің тарихтағы алатын алатыг орны
3. Ежелгі көшпелілердің қару-жарақтарын сипаттаңдар
III. Негізгі бөлім
Сабақты «Екеуі –қонақта» әдісімен топтарға бөліп беру.
1-топ: Рухани мәдениет. Дәстүрлі әлем бейнесі
2-топ: Мәңгілік өмір сүру идеясы, өлім мен өмір арасындағы күрес
3-топ: Адамзаттың табиғатпен байланысты өмір сүруі, тепе-теңдік, өмірге
құштарлық.
Сақтардың әлем құрылымы
Жер асты әлем Жоғары немесе көк,
аспан әлемі
Орта жер әлемі
Ежелгі көшпелілердің алғашқы діни түсінігі анимизм
Фәни адамның жер бетіндегі өмірі бұл дүние
Бақи адам өлгеннен кейінгі жер астындағы өмір о дүние
Мәңгілік өмір деп түсінеді
Петроглиф – жартастағы суреттер
IV. Пысықтау
1-топ: РАФТ
2-топ: Синквейн
3-топ: ВЕНН диаграммасы
V. Бекіту
«Көшпелілер мәдениетімен алған әсерім» эссе жазу
VI. Бағалау
VII. Үйге тапсырма: Тақырыпты толық меңгеру, көшпенділер сөзжұмбағын
құрастыру