Технологическая карта урока "Программалық жабдықтама"

Пәні
Информатика
Сыныбы:
5.1.2.1 «Программалық қамтамасыз ету» ұғымның түсіндіру
Тақырыбы:
Программалық жабдықтама
Мақсаты:
Барлық оқушылар:
Программалық жабдықтамасы туралы біледі. Программалық
жабдықтаманың қызметімен танысады;
Оқушылардың басым бөлігі:
Программалық жабдықтаманың түрлерге бөлінетінін құрылымын,
қызметін ажырата алады;
Кейбір оқушылар: ОЖ-ні іске қосуды, тапсырмалар тақтасының
таңбаларын пайдалануды, қосымшаларға мысал келтіре алады;
Тілдік мақсат
Оқушылардың информатика пәніндегі кездесетін сөздерді дұрыс
қолдану және дұрыс айту дағдыларын дамыту;
Алдыңғы тақырып
Программалық жабдықтама
Сабақтың жоспары:
Жоспарланған жаттығулар
Сабақ кезеңдері
Сабақтың басы
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
ресурстар
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Шаттық шеңберін құру;
Оқушылар ортаға шығып, шеңбер болып
тұрады. бір – бірімен сәлемдесіп, бүгінгі
сабаққа сәттілік тілейді.
Оқушылар тақырыпқа байланысты үш топка
бөлінеді;
1.Операциялық жүйе;
2.Драйверлер;
3.Утилиттер;
«Миға шабуыл» жасау
«Өрмекші торы» әдісі арқылы үй
тапсырмасына шолу жасау.
1.Бар нәрсеге жетік,
Миы күшті тетік.
Ол арқылы сөйлесіп,
Кетесің шетелге де өтіп . / компьютер /
2.Адам мен компьютер арасындағы байланыс
(опер жүйе немесе интерфейс)
3.Программа дегеніміз не?
4. Қолданбалы программа дегеніміз?
5.Драйвер сөзінің анықтамасы?
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру
арқылы сабақтың тақырыбын ашады.
«Бас бармақ» әдісі
арқылы өзара бағалау.
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Бүгінгі сабақтың тақырыбы:
«Программалық жабдықтама»
«Идеяны біріктіру» әдісі
1- тапсырма
Тақтадан тақырып бойынша бейнеүзік
көрсетіледі.
Оқушылар өз ойларын жеткізіп, тақырып
туралы ой қозғайды.
«Жұптас, ойлан, талқыла» әдісі
2- тапсырма. Постер қорғау.
1-топ.
Операциялық жүйе- Жүйелік
программалық жабдықтамаға жататын
программалар:
Компьютер іске қосылған соң , ол
жүктелгенге дейін біраз күту керек екенін
білесіңдер. Бұл компьютерге жүйелік
программалық жабдықтаманыжүктеу үшін
уақыт керек екенін білдіреді.
Жүйелік ПЖ –ға мына программалар жатады :
Операциялық жүйе . Ол компьютердің
қондырғылары мен
программалық жабдықтамаларының
жұмысын басқарады. Операциялық жүйені
өндіріс орнының директорымен салыстыруға
болады.
Драйверлер компьютерге қосылған түрлі
құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті
программалар. Мәселен, компьютерге жаңа
принтер қостық делік. Операциялық жүйе осы
принтермен жұмыс істеуі үшін оған
программа-драйвер керек. Драйверді-
құрылғының компьютермен араласу тілі десек
болады. Әдетте құрылғылардың драйверлері
олармен бірге дискілерге жазылып
таратылады.
Утилиталар компьютерге мұрағаттау,
дискілердегі ақпараттың бұзылмауын тексеру,
қажетті файлдарды іздеу сияқты қызметтер
көрсететін шағын программалар.
2- топ.
Драйверлер- ОЖ-нің атаулары, негізгі
қызметін атап өту және қысқаша тарихы.
Операциялық жүйе компьютердің
жұмысын басқаратын басты программа
3-топ.
Утилиттер- Қолданбалы программалық
жабдықтама түрлері және жалпы сипаттама
беру.
«Мақал–сөз мәйегі» бұл бөлімде топтарға
Бағалау.
«Екі жұлдыз, бірт
тілек» әдісі арқылы
топтық бағалау.
информатикаға байланысты аударылған
мақалдар беріледі, сол мақалдардың дұрыс
жағын айту керек..
1. Жігітті компьютеріне қарап,
бағала (Жігітті досына қарап, бағала)
2. Байт биттен құралады (Теңге тиыннан
құралады)
3. Вирустан қорыққан, Интернетке
шықпас (Шегірткеден қорыққан, егін екпес)
4. Компьютердің жұмысы, иесіне
мәлім (Аттың сыры, иесіне мәлім)
5. Веб-дизайншының өз еркі, сайтты қалай
жасаса (Қазаншының өз еркі, құлағын
қайдан шығарса)
6. Білмесең, «анықтама»-дан
сұра (Білмесең білгеннен сұра)
7. Бір ядролы процессор жақсы, ал екі
ядролы одан да жақсы (Бір ақылдан, екі ақыл
артық)
8. Антивирусы күштіні-Вирус ала
алмайды (Досы күштіні – жау алмайды)
9. Күлсең ескірген компьютерлерге
күл (Күлсең кәріге күл)
10. Компьютерде бес колонка, дауысы жер
жарады (Айдағаны бес ешкі, ысқырығы жер
жарады)
Рефлексия
«Ұшқыш шарлар» әдісі арқылы бүгінгі
сабаққа рефлексия жасау.
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін,
көңіл- күйлерін шарға бейнелеп, түсіреді.
Саралау - Сіз
қосымша көмек
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
«Бас бармақ» әдісі
Кері байланыс (ауызша, жазбаша)
«Екі жұлдыз бір тілек»
«Ұшқық шарлар»
АКТ-мен байланыс
(Сабақ барысында
қолданылатын
таныстырылым үшін)
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?