Технологическая карта урока "Компьютер адам сияқты ойлана ала ма?" 5 класс

Сабақ: № 6/5 Мектеп: Ақын Сара атындағы орта мектеп
Күні: Мұғалімнің аты жөні: Дукенбаева Р.С
Сыныбы: 5 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы
Компьютер адам сияқты ойлана ала ма?
Осы сабақта қол
жеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сәйкес)
5.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша
ақпаратты анықтау.
5.ӘТН4.3. Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін
тану.
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар:
Мәтіннің мазмұнын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Мәтіннен нақты және қосымша ақпараттарды анықтай алады.
Кейбір оқушылар:.
Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігі мен
сын есімнің мағыналық түрлерін ажыратады.
Бағалау
критерийлері
Мәтіннің мазмұнын түсінеді.
Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.
Сын есімдерді таба алады.
Сын есімді шырай түрінде қолданады.
Топ ішінде жұмыс істей алады.
Уақытты бағалай алады.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
Компьютер,фильм,қиял, сын есім, шырай
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
- Суреттен не көріп отырсыздар?
- Қандай ой түйдіңдер?
- Тағы кімнің айтары бар?
- Қосар пікірлеріңіз бар ма?
Құндылықтарды
дамыту
Өмірге еніп жатқан жаңа технологияларды қолдану және меңгеру.
Пәнаралық
байланыстар
Информатика
Тақырып
бойынша
алдыңғы білім
Қиялдан туған фильмдер туралы білді.
Сын есім және шырай түрлерін түсінді.
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Белсенді әдіс
Бағалау
Ресурс
тар
Сабақтың
басы
/6 минут /
Жағымды психологиялық ахуал туғызу
-Сәлеметсіздерме балалар!
-Қайырлы күн!
-Ал балалар сабағымызды бастамас бұрын
алдыңғы сабағымызды еске түсіріп жіберейік.
-Ол үшін сынып ішінде «Жылдам кездесу»
әдісімен жұмыс жүргіземіз.(сыртқы шеңбер
сұрақ қояды, ішкі шеңбер жауап беретін болады)
(сыртқы шеңбер)
1-оқушы: Қандай қиялдан туған фильмдерді
білесің?
2-оқушы: Саған қандай кино ұнайды?
3-оқушы: Сын есім дегеніміз не?
4-оқушы: Салыстырмалы шырай қалай
жасалады?
Қиялдан туған фильмдер және сын есім оның
шырай түрлері жайлы кездесу
ұйымдастырылады. (2 минут)
Топқа бөлу:
-Балалар осы сәтті пайдаланып екі топқа
бөліп алайын, ол үшін менің қолымдағы кеспе
қағаздарды алыңыздар.
-Ненің суреті?
-Компьютер, жүйелі блок.
-Бұл термин сөздер қай пәнге қатысты
айтылады?
-Жақсы, ендеше осы екі топқа бөлініп
отырыңдар. (1 минут)
Миға шабуыл: Суреттер «Не болды?»,
- Суреттен не көріп отырсыңдар?
- Компьютер, ойланып отырған
қыз,ойланған адам және ми қыртысы.
- Жақсы ендеше осы суреттерден
қандай ой түйдіңдер?
- Өте жақсы ендеше компьютер мен
адам туралы не айтасыңдар?
- Компьютер адам сияқты ойлана ала
ма?
- Жарайсыңдар,балалар, біздің бүгінгі
сабағымыздың тақырыбын айқындап
алдық,оқу мақсатымыз(таныстырып
кетемін) (3 минут)
1.«Жылдам
кездесу» әдісі
ҚБ қол
шапалақтау
әдісі.
(оқушылардың
ішкі уәжін көтеру
мақсатында
қошемер сөздер
арқылы қолдау
көрсетемін)
2.Суреттер
«Не болды?»
әдісі
Қошемет сөз
Жарайсыңдар!
Керемет!
1-топ
компьютер
2-топ
жүйелі блок
АКТ
Сурет
Тер
Мұғ.
арналған
үлестірме 4-
күн
5-үлес.
Сабақтың
ортасы
34 минут
(5 минут)
- Сонымен балалар бүгінгі күнімізді
«Көңілді күн» деп атайық.Ол үшін әр
тапсырма орындау барысында
смайликпен бағалап отырамын. Сабақ
соңында санайтын боламыз.
- Олай болса, барлығыңа сәттілік!
1-тапсырма.
«21 ғасыр- компьютер ғасыры» тақырыбында
мәтінді сіздерге аудиотыңдалым арқылы
ұсынғым келіп тұр.
- Мәтінді мұқият тыңдаңыздар.
- Өздеріңе қажетті деген мәліметті
түртіп отырыңыздар.
- Тыңдалымнан кейін кесте беремін соны
толтырып бересіздер.
Компьютер дегеніміз не?бұл –ақпарат және
мәліметтермен жұмыс істейтін электронды құрылғы.
Компьютер адамзаттың өркениет жолымен дамуына ықпал
ететін басты құралдардың бірі екені даусыз.
«Компьютер» сөзі ағылшын тілінен аударғанда есептеуіш
, есептеуге арналған құрылғы дегенді білдіреді. «21 ғасыр-
компьютер ғасыры» деп атап, айдар тағуымыздың өзі
осыны дәлелдеп отыр. Өкінішке орай, кез келген
өркениеттің екі жағының болатыны бар. Біріншіден, біздің
қоғамымыздың алға жылжуы болса, екінші жағынан рухани
құндылықтарға кері әсерін тигізеді. Компьютер жай ғана
машина, ол өзі көрсетіп тұрған сөздерді «түсінбейді» және
өз бетінше «ойламайды». Компьютер тек қана бағдарламада
көрсетілген сызықтар мен түстерді енгізу-шығару
құрылғыларының көмегімен механикалық түрде көрсетеді.
Адам миы экрандағы көріністі қабылдап, оған белгілі бір
мән береді.
Мәтіннен екі негізгі және екі қосымша
ақпаратты анықтаңыз. (жазылым)
1-топ
Негізгі ақпарат
1
2
2-топ
Қосымша ақпарат
1
2
Кері байланыс: Толтырылған кесте бойынша
смайлик беремін.. (ауызша)
Дескриптор:
1.Мәтіндегі қажетті ақпаратты түртіп
белгілей алады.
2. Мәтіннен екі негізгі және екі қосымша
ақпаратты таба алады.
3. Кейбір оқушы кестедегі ақпараттың
дұрыс-бұрыстығын белгілей алады.
3.Кестемен
жұмыс
Қ.Б
Смайликпен
бағалау
Аудиотыңда
лым
(1 минут)
«21 ғасыр-
компьютер
ғасыры».
кесте
(5 минут)
4.Топпен бірлесе жұмыс жасай алады.
Жеке оқушымен жұмыс.
(үлгерімі төмен екі оқушыға беремін)
«Дұрыс +, Бұрыс әдісі.
(тыңдалған мәтін негізінде)
1 оқушыға
Ақпарат
Дұрыс
1
Компьютер дегеніміз-ақпарат және
мәліметтермен жұмыс істейтін
электронды құрылғы.
2
«Компьютер» сөзі грек тілінен
аударылған
3
Компьютер жай ғана машина, ол
өзі көрсетіп тұрған сөздерді
«түсінбейді» және өз бетінше
«ойламайды».
4
Адам миы экрандағы көріністі
қабылдап, оған белгілі бір мән
бермейді.
5
Компьютер тек қана бағдарламада
көрсетілген сызықтар мен түстерді
енгізу-шығару құрылғыларының
көмегімен механикалық түрде
көрсетеді.
2 оқушыға
Ақпарат
Бұрыс
1
Компьютер дегеніміз-ақпарат және
мәліметтермен жұмыс істейтін
электронды құрылғы.
2
«Компьютер» сөзі грек тілінен
аударылған
3
Компьютер жай ғана машина, ол
өзі көрсетіп тұрған сөздерді
«түсінбейді» және өз бетінше
«ойламайды».
4
Адам миы экрандағы көріністі
қабылдап, оған белгілі бір мән
бермейді.
5
Компьютер тек қана бағдарламада
көрсетілген сызықтар мен түстерді
енгізу-шығару құрылғыларының
көмегімен механикалық түрде
көрсетеді.
Кері байланыс: Толтырылған кесте бойынша
смайлик беремін.
2-тапсырма. Мәтіндегі сын есімдерді
тауып,шырай түріне қойдырамын.
(оқылым,жазылым)
- екі топқа бірдей мәтінді таратамын;
- мәтіндегі сын есімдердің астын
сыздырамын;
- берілген сын есімдерді сәйкестендіртемін.
-уақыт белгілеймін (5 минут)
(оқып танысуға 3 мин, орындауға 2 мин)
4.Кестемен
жұмыс
Қ.Б
Смайликпен
бағалау
5.Сәйкестен
діру
Қ.Б
Смайликпен
бағалау
кесте
(24 минут)
Компьютерлердің қолданылуы
Алғашқы компьютерлер тек қана есептеулер үшін
қолданылған. Ең қарапайым деген компьютерлердің өзі
бұл салада адамдардан асып түседі.
Екінші жолы - мәліметтер базасы үшін. Бірінші кезекте
бұлар үкіметтерге және банктерге қажет болатын.
Мәліметтер базасын басқару үшін күрделі компьютерлер
және ақпаратты енгізу-шығару, сақтауға қажетті күрделі
жүйелер қажет болды.
Үшінші жолы - әр түрлі құрылғылармен бірге қолдану.
Ақырында, компьютерлер кеңседе де, үйде де негізгі
ақпараттық құрал ретінде пайдаланыла бастады. Яғни,
ақпаратпен орындалатын кез келген жұмыс (мәтінді енгізу,
фильм қарау) компьютер көмегімен жүзеге асырылатын
болды.
Компьютерлер қолданылатын салалардың ішіндегі ең
күрделі, ең аз дамыған саласы жасанды интеллект -
компьютерлерді белгілі бір алгоритм жоқ жерде пайдалану
болып табылады.
Негізгі сын есім аппақ
Туынды сын есім күрделі
Салыстырмалы шырай жасанды
Күшейтпелі шырай аса күрделі
Асырмалы шырай азырақ
Кері байланыс.Сәйкестендірудің
дұрыстылығына қарай смайлик
беремін.Бағыттаушылық кері байланыс
беріледі. (ауызша)
Дескриптор:
1.Мәтіндегі сын есімдерді таба алады.
2. Сын есімдердің жасалу жолын ажырата
алады.
3.Сын есімнің шырай түрін талдай алады.
3-тапсырма: «Рецепт» әдісі
Құрамы:
1.Тақырып
«Компьютердің адам өміріне пайдасы бар
ма?»
2. Тақырып аясында 10сөз.
3. 5 сөз тіркесі.
4. 2 негізігі сын есім, 2 туынды сын есім
5. 2 салыстырмалы шырай,2 күшейтпелі
шырай. (4 минут)
6.Сөз саны 40-50 (20 минут)
Бағалау критерийі:
1.Мәтіннің мазмұндылығы
2.Рецептің сақталуы.
3.Уақыт.
Кері байланыс.Жазылған эссені ұсынылған
критерий негізінде смайлик беремін.
Бағалаушы кері байланыс беріледі. (ауызша)
Дескриптор:
1.Топ тірек сөздермен мәтін құрай алады.
6. «Рецепт»
әдісі
Қ.Б
Смайликпен
бағалау
2.Топ тақырып аясында өз ойын білдіре
алады.
3.Сын есімді түсініп негізгі, туынды сын
есімді ажырата алады.
4.Шырай түрлерін ажырата алады.
Қорытын
дылау
кезеңі
Сабақтың
соңы
Үйге
тапсырма
(5 минут)
Рефлексия. «Бес саусақ» (оқушылардың кері
байланыстарындағы ұсыныстарды келесі
сабақта ескеремін.)
1.Бас бармақ - дамытқан дағдым -
2.Сұқ саусақ-кедергі -
3.Ортан терек- қиын сөз-
4.Шылдыр шүмек-көңіл күйім-
5.Кішкене бөбек-кімге көмектестім?-
Үйге тапсырма:«Оқушыға компьютер
қаншалықты қажет?» тақырыбында эссе жазу
7.«Бес
саусақ» әдісі