Конспект урока "Электролиттер мен бейэлектролиттер" 9 класс

Тақырыбы
9 сынып
Электролиттер мен бейэлектролиттер
Мақсаты
«Электролиттер» және «бейэлектролиттер» ұғымын қалыптастыру,
ерітінділердің электрөткізгіштігі заттың кристалдық құрылымына және
химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін көрсету.
Күтілетін нәтиже
Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды
7 модульдің
қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
Кім жылдам,Миға шабуыл,Жигсо, Ойлан тап, Өмірлік ахуалды талда
Қолданылатын
ресурстар
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Сабақ барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін
санау арқылы топқа бөлу
Алтын ереже құру қажеттігі туралы
айту.
Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау
үшін фигуралар таратып беру
«Сандарды бейнеле» ойыны
арқылы психологиялық ахуалды
жақсарту
Оқушылар топқа бөлініп, өз
топбасшыларын сайлайды.
Топ ішінде тәртіп ережелері
талданып , сол арқылы сыныптың
алтын ережесін құрады.
Бағалау парағы арқылы топбасшылар
өз топ мүшелерін бағалап отырады.
Фигуралар арқылы топтар өзара
бағалайды.
Әртоп өздеріне берілген сандарды
дене мүшелерімен,қимылымен
бейнелеу.
Білу
Миға шабуыл
Интерактивті
тақтаға
«Қайталау–оқу
айнасы» әр түрлі
деңгейдегі
сұрақтар беріледі,
Интерактивті тақтадағы сұрақтар
арқылы оқушылардың кезекпен жауап
беруі сұралады.
І-тапсырма. Сұрақ-жауап.
1. Оқсидтер дегеніміз не? Мысалы
2. Негіздер дегеніміз не? Мысалы
3. Қышқылдар дегеніміз не? Мысалы
4. Тұздар дегеніміз не? Мысалы
5. Металдарды реакцияға кірістіріп тұз
алуға болатын үш тәсілге мысал
келтіріп, реакция теңдеулерін
жазыңдар.
6. Оксидтер реакцияға қатысқанда тұз
түзетін үш тәсілге мысал келтіріп,
сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар.
І-деңгей
1.Мына қосылыстарды:
НСІ, СаО, NаСІ, Сu(ОН)
2
, Н
2
SO
4
,
СаСO
3
, СO
2
, NаНСO
3
,
LiОН, НNО
3
, Р
2
O
3
, КNО
3
, РbСІ
2
,
3
РO
4
, Ғе(ОН)
3
Оқушылар интерактивті тақтадан кез-
келген ұяшықты таңдайды да,топ
мүшелері кезектесіп жауап береді.
Оқушылар еске түсіреді, талдайды.
кластарға жіктеп, формулаларды
кестенің
сәйкес бағандарына бөліп жазыңдар.
Оксидтер
Негіздер
Қышқылдар
Тұздар
ІІ-деңгей
1.Мына оксидтердің:
а) натрий оксиді;
ә) көміртек (IV) оксиді;
б) фосфор (V) оксиді;
в) кальций оксидінің
сумен әрекеттесу теңдеулерін жазыңдар
және
түзілген ерітінділерде лакмус қағазы
қандай түске
боялатынын түсіндіріңдер.
2.Металдарды реакцияға кірістіріп тұз
алуға бола-
тын үш тәсілге мысал келтіріп, реакция
теңдеулерін
жазыңдар.
ІІІ-деңгей
1. Мынадай қосылыстарды:
1) калий гидроксидінен екі тәсілмен
калий фосфатын;
2) кальций гидроксидінен екі тәсілмен
кальцийқарбонатынқалай алуға болады?
Мысалдар келтіріп, сәйкесреакция
теңдеулерін жазыңдар.
2. Кальций сульфатын қалай алуға
болады? Бес түрлі
тәсілін көрсететін химиялық реакция
теңдеулерін
жазыңдар.
ІV-деңгей
1. Берілген өзгерістерді жүзеге асыруға
мүмкіндік
беретін реакция теңдеулерін жазыңдар
және
заттарды атаңдар:
1) Ғе ҒеС1
2
Ғе(ОН)
2
ҒеО Ғе80
4
2) СuО Сu СuСІ
2
Сu(ОН)
2
СuО
2. Мына сызбанұсқадағы өзгерістерге
мысалдар келтіріп,
реакция теңдеулерін жазыңдар:
1) металл негіздік оксид негіз
түз;
2) бейметалл қышқылдық оксид
қышқыл түз.
Түсіну
Химия туралы
түсінік»
Постермен өткен
тақырыпты
қорғау
Осы көрстелген жаңа тақырыпты
оқушыларға жинақтау үшін жаңа
материалдарға байланысты ресурстар
беру, өз бетерінше дайындық
жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер
арқылы тақырыптарын қорғату
Оқушылардың мақсаты мұғалімді
тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін
айту
Постер арқылы бар білімдерін
топпен талқылап отаға топтан оқушы
шығып, тапсырманы постер арқылы
қорғайды және өз пікірлерін ортаға
салады., бір-біріне түсіндіреді,
тақырыпты жинақтайды
Қолдану
Жигсо
пайдалану
І-топ
1. Келтірілген косылыстардың ішінен:
АІСІ
3
, Вr
2
, НСІ, КОН, NаNO
3
, O
3
.
а) иондық байланысы; ә) коваленттік
полюсті байланысы;
б) коваленттік полюссіз байланысы бар
заттарды бөліп жазыңдар.
2. Берілген заттардың ішінен
электролиттер мен бейэлектролиттерді
бөліп жазыңдар: түз кышқылы
ерітіндісі; темір (III) сульфаты
ерітіндісі; алюминий оксиді; калий
гидроксиді ерітіндісі; көміртек
диоксиді; барий нитраты ерітіндісі; су.
3. Электролиттер мен
бейэлектролиттердің арасынан әр
қатардан бір "бөтен" затты табыңдар.
а) NаСІ, НСІ, СН
4
, NаОН;
ә) О
2
, СО
2
, НСІ, Н
2
О
ІІ-топ
1. Мына заттардың:
а) қанттың; ә) сірке қышқылының;
б) ас тұзының судағы ерітінділері
берілген.
Қайсысы электр тогын жақсы
өткізетінін айтып, себебін
түсіндіріңдер.
2. Мына заттардың:
а) СuSO
4
, АІСІ
3
, Са(NО
3
)
2
;
ә) НВг, Са(ОН)
2
, Н
3
РО
4
судағы ерітінділерінде кандай иондар
болады?
Электролиттік диссоциациясының
теңдеулерін жазыңдар.
3. Төменде берілген заттардың:
а) литий сульфаты; ә) алюминий
хлориді;
б) кальций гидрокарбонаты
электролиттік диссоциациясьшың
теңдеулерін жазыңдар.
ІІІ-топ
1. Төменде келтірілген тұздардың
диссоциациялану
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тапсырманы өздері талқылап
, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Топпен жұмыс жасау
теңдеуін жазыңдар:
натрий сульфаты; кальций нитраты;
натрий бромиді;
калий фосфаты; алюминий сульфаты;
темір (III) хлориді.
Тұздардың формулаларын олардың
әрқайсысының бір молі
диссоциацияланғанда түзілетін
иондардың санының өсуіне
байланысты қатарға орналастырыңдар.
2. Заттардың электрөткізгіштігін
тексеруге арналған
құралдың электродтарын:
а) калий хлоридінің балқымасына;
ә) кальций гидроксиді ерітіндісіне;
б) дистилденген суға салғанда оның
шамы жана ма?
3. Берілген заттардың:
а) сутек молекуласының;
ә) сутек атомының;
б) сутек ионының формулаларын
жазыңдар.
Талдау
Ойлан тап
1. Мына тұздардың:
МgСІ
2
, АgСІ, К
2
SO
4
, СаSO
4
, АІ
2
(SO
4
)
3
,
ВаSO
4
, К
2
СO
3
, СаСO
3
қайсылары күшті электролиттерге
жатады?
Сол тұздардың электролиттік
диссоциациялану
теңдеулерін құрыңдар.
2. Суда еріген кезде мына иондарды:
а) Са
2+
; ө) SO
4
2-
түзетін заттарға
үш мысалдан келтіріңдер
Әр топтан оқушы шығып жаттығулар
орындайды
Жинақтау
Өмірлік ахуалды
талдау» әдісі
арқылы
тақырыпты
сабақты жинақтау
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты
тақтадағы ілінген қағаздарды топқа
таратады және қосымша материалдар
үлестіріледі
1. Электролиттер және
бейэлекторлиттер дегеніміз не?
2. Электролиттер және
бейэлекторлиттерге үш мысалдан
келтіріңдер.
3. Электролиттер құрғақ күйінде не
себептен электр тогынөткізбейді?
4. Электролиттер және
бейэлекторлиттер молекуласының
айырмашылығы неде?
5. Электролиттерге қандай заттар
жатады?
6. Электролиттерді суда еріткенде
немесе балқытқанда электр тогын өткізу
Оқушылардың мақсаты берілген
сұраққа өз ойларын жеткізе отырып
тақыртыпты сипаттау арқылы
жинақтайды
себебі неде?
Бағалау
Бағалау шкаласы
мен бағалау
парақтарын
тарату
Әр топқа бағалау парақтарын тарату,
бағалау шкаласын тақтаға ілу керек
Әр топ бағалау парақшасын өздерін
бағалайды
Рефлексия
Екі жұлдыз , бір тілек
Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген
ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2
мин)
ББҮ кестесін толтыру
Оқушылар кері байланыс арқылы
өздерінің сабақтан алған әсерлерін,
ұсыныс, тілектерін жазады.
Үйге тапсырма
Тақырыпты оқу.
«Химия негіздері»тақырыбына кітапша
, альбом жасау.