Технологическая карта урока "Деформация. Серпімділік күші" 7 класс

Сабақтың тақырыбы:
Деформация. Серпімділік күші.
Мектеп: Қант зауыты орта мектебі
Күні:
Мұғалімнің есімі: Берликенова Г.К.
СЫНЫП: 7
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар: 0
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды
ажырату, мысалдар келтіру
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар:
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Серпімділік күші, деформация туралы негізгі ұғымдарды қалыптастырады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
Кейбір оқушылар:
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Бағалау
критерийі
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік
құзіреттілік
Жаңа білім
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық
байланыс
Математика, қазақ тілі.
Алдыңғы
тақырып
№4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
3минут
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
1 минут
Қайталау «Сәйкестендіру»
Ауырлық күші, формуласы, белгіленуі
Заттың тығыздығы, формуласы, белгіленуі.
«Біргі ойлаймыз» әдісі
Физикалық терминдерді дұрыс орналастыру
Ортасы
20 минут
Білу және түсіну 8 минут
Тақырып: Деформация. Серпімділік күші.
Қолдану 12 минут
Сергіту сәті
2 минут
Деформация түрлеріне сергіту сәтін істеу
Аяқталуы
18 минут
Оқушылар
тапсырмамен
жұмыс жасайды
Саралау Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Сабақтың негізделген оқу мақсаты: пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату,
мысалдар келтіру. Сабақта: интербелсенді тақта, ActivStudio бағдарламасы бойынша материал
көрсетілді, штатив, пружина, ермексаз, шар сияқты көрнекіліктер қолдандым. Сабақта
оқушылар белсенділік танытты, тақырып бойынша өз білімдерін көрсете білді. Пластикалық
және серпімді деформацияларды ажыратуды үйренді. Сабақ барысында оқушылар жеке,
топтық, жұптық жұмыстар атқарып жатты. Жаңа сабақтың мақсатын өздері қоя білді. Сабақ
психологиялық ахуал қалыптастырудан басталды. «Сәйкестендіру», «Бірге ойлаймыз»
әдістерін, яғни физикалық терминдерді дұрыс орналастыру қолданып үй тапсырмасын және
өтілген тақырыптарды қайталадық, тексердік. Сабақтың тақырыбын ашпас бұрын оқушыларға
проблемалық сұрақ қойылды. «Орындықта отырған қонжық орындық пішінін өзгертті ме?»
деген. Оқушылардың ойын тыңдалып, қорытылып, сабақтың тақырыбы «Деформация.
Серпімділік күші» екені анықталды. Әртүрлі мысалдар, тәжірибелер арқылы оқушылармен
бірге сабақты талдадық. Жаңа сабақты қорыту, қолдану кезінде «Өзіңді тексер», «Жауабын
тап», «Сөздерді орналастыр» әдістері қолдандым. Сабақтың соңында оқушылар кері байланыс
жасады, өзін-өзі бағалады. Сабақ мақсатына жетті. Сабақ уақыты толық қамтылды.